PŚ: Frenzel nokautuje i znów jest liderem, Słowiok 41., punkty dla Ukrainy po 5 latach

Kombinacja norweska -> świat wyniki

2013-12-08

Eric Frenzel okazał się najlepszym zawodnikiem drugiego dnia rywalizacji kombinatorów norweskiej podczas Pucharu Świata w Lillehammer. Niemiec na dużej skoczni nie miał sobie równych i o niemal minutę pokonał Magnusa Kroga i Akito Watabe. Polacy podobnie jak wczoraj spisali się słabo.

Po pierwszej części dwuboju prowadził rzecz jasna Evgeniu Klimov, który skoczył dziś 134,5 metra i wydawało się, że nikt nie zbliży się do jego wyniku. Dokonał tego jednak rozdrażniony wczorajszym pechem Eric Frenzel (135m), który do biegu miał startować tuż za Rosjaninem i był zdecydowanym faworytem całych zawodów. Trudno było sobie wyobrazić co mogłoby odebrać mu zwycięstwo. Trzeci był Haavard Klemetsen (130,5m), który tracił już 33 sekundy. Bezsprzecznym faworytem do podium był też Magnus Krog (129,5m, +0:47), który plasował się na czwartym miejscu. Szósty był Akito Watabe  (127m, +0:56). Lider Pucharu Świata, Jason Lamy Chappuis (124m, +1:16), zajmował dwunaste miejsce.

Polacy niestety spisali się gorzej niż na treningach i w kwalifikacjach. Szczepan Kupczak zajmował 37. miejsce (119m, +2:17), a Paweł Słowiok 44. (114m, +2:35) i dziś niestety szansa na kolejne punkty była czysto iluzoryczna.

PEŁNE WYNIKI PO SKOKACH

W poprzedzających konkurs kwalifikacjach zwyciężył Haavard Klemetsen (132m). Świetnie spisał się Szczepan Kupczak (126,5m), który zajął szóste miejsce. Rzutem na taśmę awansował skaczący w trudnych warunkach Paweł Słowiok (114m). Drugi z Polaków awansował dopiero po skokach czołówki Pucharu Świata. Przepustkę do konkursu dał mu Magnus Moan (110,5m) skaczący z numerem 54. Poza norweskim szybkobiegaczem z konkursem pożegnali się m.in. Taylor Fletcher, Bjoern Kircheisen, Ilkka Herola czy Fabian Riessle.

PEŁNE WYNIKI KWALIFIKACJI

Według prognozy przygotowanej przez Rafała na podstawie tegorocznej formy biegowej wynikało, że pewnie zwycięży Eric Frenzel, a kolejne dwa miejsca zajmą Krog i Graabak. W walce o podium mieli się liczyć także Watabe, Kokslien, Rydzek i Lamy Chappuis. Polacy zajęliby 41. i 44. miejsce.

SYMULACJA BIEGU

W biegu Eric Frenzel nie pozostawił rywalom złudzeń i pewnie zwyciężył uzyskując czwarty czas na trasie. Drugie miejsce zajął Magnus Krog, który pod koniec opadł z sił i omal nie przegrał z finiszującym Akito Watabe. Japończyk stracił do Norwega niecałą sekundę i musiał zadowolić się trzecim miejscem. Obaj stracił do Frenzela niespełna minutę. Pierwszą szóstkę uzupełnili świetnie biegnący Graabak, Rydzek i Lamy Chappuis. Siódmy był Mikko Kokslien, który awansował o 23 pozycje i znów uzyskał najlepszy czas na trasie.

11. miejsce zajął Todd Lodwick, który nie krył swojej radości na mecie. Dla 37-latka to w tym momencie jego kariery świetny wynik. Równie uradowany finiszował ponad dwukrotnie młodszy 17-letni Tomas Portyk, który zajął 20. miejsce. 25. lokatę zajął Viktor Pasichnyk, który zdobył pierwsze punkty Pucharu Świata dla Ukrainy od Niemal pięciu lat. 8 lutego 2009 roku 18 miejsce w bardzo słabych obsadzonych zawodach w Seefeld zajął Vlodymyr Trachuk.

Polacy w biegu również spisali się przeciętnie. Paweł Słowiok zajął 41. miejsce, a Szczepan Kupczak 42. Obaj stracili ponad cztery i pół minuty do zwycięzcy.

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Eric Frenzel odzyskał prowadzenie. Ma 41 punktów przewagi nad Jasonem Lamy Chappuis i 46 nad Joergenem Graabakiem. Adam Cieślar spadł na 34. miejsce.