Uniwersjada: Adam Cieślar pierwszym polskim narciarzem ze złotem! [WIDEO]

Kombinacja norweska -> świat wyniki

2013-12-13

Adam Cieślar wywalczył pierwszy złoty medal w narciarstwie dla reprezentacji Polski podczas Uniwersjady w Trentino! Polak po kapitalnym biegu błyskawicznie połknął Tobiasa Simona, a na ostatnim kółku zgubił także Johannesa Wasela i pewnie zwyciężył. Jest to pierwsze złoto dla Polski w narciarstwie i drugie na całej Uniwersjadzie. Wielkie gratulacje dla naszego dwuboisty.

Po skokach prowadził Johannes Wasel. Skoczył on 101,5 metra i miał 10 sekund przewagi Tobiasem Simonem (99,5m), który wyraźnie nie był zadowolony ze swojej próby. Bardzo dobrze spisał się Adam Cieślar, który odpuścił serię próbną, a w konkursie poszybował na 99 metr. Tracił on do liderującego Niemca 25 sekund. Czwartą lokatę zajmował Markus Sommerhalter (98m), który tracił 38 sekund. Wydawało się przed biegiem, że między tymi czterema zawodnikami rozegra się walka o medale. Trudno było wskazać faworyta, ale Polak nie był bez szans nawet w walce o złoty krążek. Pozostali nasi zawodnicy spisali się słabiej i byli klasyfikowani poza dziesiątką. Szczepan Kupczak (97,5m) był 11. i tracił 58 sekund, a Paweł Słowiok (93m) 14. i tracił minutę i dwie sekundy. Ich starty nie były jednak duże.

PEŁNE WYNIKI PO SKOKACH

W biegu Adam Cieślar systematycznie odrabiał straty do liderującego po skokach Johannesa Wasela. Kompletnie nie liczył się wicelider Tobias Simon, który niemal od razu został dogoniony przez Polaka i zawody zakończył dopiero na 19. miejscu. Cieślar po 7,5 km już biegł razem z Waselem i mieli bezpieczną przewagę nad resztą. Chwilę odpoczął za jego plecami, zaatakował na podbiegu i Niemiec nie potrafił odpowiedzieć. Polak pewnie wygrał, a Wasel finiszował dziesięć sekund po nim. Brązowy medal nieco nieoczekiwanie wywalczył Aguri Shimizu, który stracił do Cieślara 19 sekund. Kolejne lokaty zajęli Kutal i nieco sensacyjnie Matti Herola. Pierwszą szóstkę zamknął kolejny Fin, Eetu Vaehaeoseyrinki.

Dopiero na 17. miejscu zmagania zakończył Paweł Słowiok, który w połowie biegu znajdował się nawet na trzecim miejscu. Polak zaczął bieg fantastycznie, ale przeszarżował i nie starczyło mu sił do końca rywalizacji. Słowiok stracił do triumfatora 59 sekund. Szczepan Kupczak spadł o 12 lokat w biegu i finiszował jako 23 (+2:30.9).

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

Jest to pierwszy złoty medal dla Polski w narciarstwie i drugi w ogóle na tej Uniwersjadzie. Gratulacje dla Adama Cieślara, dla którego to być może przełomowy sezon. Dwa tygodnie temu podopieczny Jana Klimko zdobył bowiem pierwsze w karierze punkty Pucharu Świata (22. miejsce w Kuusamo).

W poniedziałek kombinatorów czeka zapomniany już przez kibiców start masowy, a w środę rywalizować będą w konkursie drużynowym.

Konrad Rakowski FOT: universiadetrentino.org