Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Ilkka Herola mistrzem kraju w Taivalkoskim, Manninen tuż za podium!

Kombinacja norweska -> świat wyniki

2016-04-02

W sobotnie popołudnie na skoczni K-73 /  HS-80 oraz trasie biegowej w Taivalkoskim, gdzie wciąż panuje zimowa aura, rozegrane zostały mistrzostwa kraju w kombinacji norweskiej. Już tydzień temu udział w nich zapowiedział, swego czasu niezwyciężony, Hannu Manninen. Jak powiedział, tak zrobił, choć musiał uznać wyższość rywali, w tym złotego medalisty, Ilkki Heroli.

 

Już na półmetku na czele stawki znajdował się Herola ze skokiem na 77. metr oddanym z obniżonej, 9. belki. Wówczas jego przewaga nad drugim, Leevi Mutru, który skoczył dwa metry bliżej, wynosiła 7 sekund. Wirtualne podium uzupełniał kolejny dwuboista reprezentujący klub z Kuopio, a zarazem brat prowadzącego, Matti Herola (73,5 metra). Hannu Manninen, choć oddał bardzo przyzwoity skok na odległość 74,5 metra, zajmował 6. miejsce, bowiem startował z wyższej, 10. belki, za co dodano mu jedynie 4.8 punktu, a nie, jak w przypadku zawodników skaczących z rozbiegu numer 9 - 9.6 punktu.

 

Rywalizacja biegowa przyniosła w czołówce pewne zmiany. O ile na dwóch pierwszych miejscach utrzymali się Ilkka Herola i Leevi Mutru, o tyle z podium spadł Matti Herola, a jego miejsce zajął Arttu Maekiaho zajmujący po skokach 4. lokatę, ex aequo z Jussi Salo. Ostatecznie niespełna 21-letni Herola triumfował z przewagą 22.5 sekundy nad rywalem z Lahti, uzyskując także najlepszy czas biegu (25:29) i ani przez chwilę nie czuł zagrożenia ze strony pozostałych dwuboistów. Z kolei o brązowy medal toczyła się zacięta walka, którą na swoją korzyść rozstrzygnął Arttu Maekiaho - 18-latek zaledwie o 0.3 sekundy wyprzedził powracającego do rywalizacji po latach Hannu Manninena. Ten zrealizował swój niepisany cel, bowiem przed zawodami, mimo że zapewniał, że nie stawia sobie konkretnych założeń wynikowych, podkreślał, że byłby zadowolony z rezultatu w czołowej dziesiątce, a ten udało się wywalczyć.

 

WYNIKI SERII SKOKÓW

OSTATECZNE WYNIKI

 

Co ciekawe, Herola okazał się najlepszy mimo niedawnego nieprzyjemnego upadku, przypominającego ten, który przytrafił się Thomasowi Diethartowi podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego w Brotterode. Fin, korzystając ze sprzyjającej pogody, trenował na normalnej  skoczni (HS-100) w Kuopio, sprawdzając sprzęt, który miałby mu służyć już w kolejnym sezonie, a dokładnie nowe wiązania. Niestety, testy skończyły się nieprzyjemnie, a po upadku 20-latek na chwilę stracił przytomność. Jak widać, nie wpłynęło to jednak na jego rezultat w krajowym czempionacie.

 

Fot. FIS

KaEn

 

Komentarze - 2

ms.

Opublikowano: 2016-04-02 22:11:02

Wysokie miejsce manninena to dowód na upadek fińskiej kombinacji. Wygrał ten kto miał wygrać a poza wynikiem manninena nie było większych niespodzianek, szczególnie zaskoczył mnie dość dobrym skokiem po 5 letniej przerwie, ciekawe czy pojdzie w ślady nieminena i wróci do regularnych treningów, potencjał i szansę na sukcesy ma napewno większe od nieminena który był na tych samych mistrzostwach 17. W kombinacji mniejsza konkurencja, ale czy będzie chciał rozmieniać się na drobne jak ahonen, moim zdaniem nie. Co się dzieję z marcusem torni, w tym sezonie na arenie międzynarodowej był tylko w jednym konkursie w kuusamo, gdzie spisał się przyzwoicie.

Doktor46

Opublikowano: 2016-04-11 21:36:05

Oj Fińska Kombinacja kuleje. A jeszcze tak niedawno było tyle gwiazd w tym kraju, aż ciężko w to uwierzyć zresztą ze skokami jest dokładnie to samo...

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl