Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Mario Stecher dla Skipola "Już tęsknię za tymi chwilami"

Kombinacja norweska -> wywiady

2015-03-17

Mario Stecher urodził się 17 lipca 1977 roku w Eisenerz. Gwiazda austriackiej kombinacji norweskiej, wzór do naśladowania dla młodych zawodników. Końcem tego sezonu zakończył swoją bogatą karierę. Były już dwuboista napisał książkę, którą będzie można kupić już w kwietniu. Austriak odpowiedział nam na kilka pytań.

 

Mario Stecher w 1984 roku rozpoczął swoją przygodę ze skokami narciarskimi, w 1991 roku zaczął biegać na nartach. Mario już od dziecka odnosił sukcesy. Jednym z najważniejszych w okresie dzieciństwa było zdobycie tytułu Mistrza Świata w sierpniu w 1989 roku w letnim konkursie skoków do lat 12 w Garmisch-Partenkirchen. Cztery lata później 16-letni Stecher zadebiutował na zawodach Pucharu Świata w Saalfelden i zajął 7. miejsce.

 

"Ten czas był bardzo piękny. Na szczęście od początku do końca mojej kariery ten sport sprawiał mi przyjemność i dawał wiele radości. Wiadomo, że czasami miałem ciężko, ale to tylko motywowało mnie do dalszej pracy. Już tęsknię za tymi chwilami" - powiedział Stecher.

 

Ten sezon w wykonaniu Austriaka nie był zbyt dobry. Jego najlepszy start to 19. miejsce w Sappro 24 stycznia. "Ten sezon był od początku dla mnie bardzo trudny. Najpierw nie zabierano mnie na konkursy Pucharu Świata, a gdy już startowałem, to ledwo wchodziłem do najlepszej trzydziestki. Mało tego warunki śniegowe nie były zbyt dobre i dlatego też miałem problemy z dobrym przygotowaniem się do zawodów" - stwierdził Mario.

 

Mimo tego, że w ostatnich latach jego forma wygasła, nikt nie zapomniał o sukcesach, które odniósł. W Austrii coraz więcej młodych kombinatorów wzoruje się na Mario i chcą brać z niego przykład. Te najważniejsze również dla niego osiągnięcia odnosił wraz z drużyną np. złoty medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Turynie w 2006 roku lub w Vancouver w 2010. "Szczególnie jestem dumny z dwóch złotych olimpijskich medali, ale także z tych zdobytych w Oslo na Mistrzostwach Świata. Indywidualnie wywalczyłem srebrny medal w Val di Fiemme w 2013 roku. To bardzo ważne dla mnie osiągnięcie, ponieważ byłem wtedy zaledwie sześć tygodni po operacji kolana!" - wspominał z radością.

 

Po nieudanych startach 38-latek ustąpił miejsca innym zawodnikom i zrezygnował z kontynuowania kariery. "Postanowiłem zakończyć swoją karierę sportową, gdyż ten sezon był kompletnie nie udany, konkursy mnie nie cieszyły, bo wyniki nie były dobre. Straciłem chęci, a to głównie dzięki temu odnosi się sukcesy" - wyznał czterokrotny medalista olimpijski w drużynie, który nie marnuje czasu. Napisał książkę, która dla młodych sportowców może służyć jako poradnik. "Oczywiście o swoim sportowym życiu. W książce jest kilka rad, przede wszystkim jak poradzić sobie w życiu codziennym i jak walczyć z przeciwnościami losu. Książka ukaże się w sprzedaży środkiem kwietnia."

 

Bożena Tyc

 

Komentarze - 4

Doktor46

Opublikowano: 2015-03-19 07:59:39

Przydałby się artykuł o Jasonie Lamy Chappuis który w tak młodym wieku zakończył karierę, a nawet nie wiem z jakiego powodu to uczynił bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat :(

Bożena

Opublikowano: 2015-03-19 20:45:36

Artykuł na pewno się pojawi :)

Raku

Opublikowano: 2015-03-20 10:22:58

Po prostu nie ma motywacji - już przed sezonem były takie spekulacje i się sprawdziły. Dla Francji gorzej że kończy z nim Lacroix i drużyna im się posypała. Do tego jeszcze chyba Demong ale z nim to nic nie wiadomo bo kończy i kończy ale teraz już biegowo było słabo więc chyba trenował tak na pół gwizdka.

Doktor46

Opublikowano: 2015-03-20 21:11:00

Wielkie dzięki za informacje, właśnie tego mi brakowało. :) No szkoda Francja już w drużynówce nic nie zdziała :(

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl