Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Wantulok o kadrze kombinatorów: Było nerwowo i niespokojnie [RAPORT Z KADRY]

Kombinacja norweska -> wywiady

2016-01-07

- Radzimy sobie, ale doskwiera brak pieniędzy na szkolenie – opowiada o sytuacji w kadrze kombinacji norweskiej trener Mateusz Wantulok. Jego zawodnicy w czwartek wylatują na Puchar Kontynentalny. To łatanie dziury po odwołanych Pucharach Świata.

 

Zima jaka jest – każdy widzi. A najbardziej jak dotąd odczuli to kombinatorzy, którym odwołano aż dwa weekendy w Pucharze Świata. Tym samym w kalendarzu zrobiła się prawie miesięczna dziura, bo następny start na najwyższym szczeblu dopiero w Chaux-Neuve (16-17 stycznia).

 

 

Brak śniegu odsłonił problemy

 

- Odpadła nam w tym sezonie prawie połowa konkursów indywidualnych. Miejmy nadzieję, że teraz wszystko rozegra się już zgodnie z planem. Na pewno nie jest to przyjemne jak zawodnicy wchodzą w rytm startowy. a tu nagle robi się miesiąc pauzy – komentuje trener Polaków. I dodaje, że w związku z krytyczną sytuacją śniegową zrobiło się nerwowo, a na domiar złego spotęgowany został skutek braku wystarczających środków do treningu.

 

Mateusz Wantulok: Zima w Polsce nie dopisuje i jest trochę nerwówki, milion pytań: gdzie, na kiedy i co będzie przygotowane. Udało się jednak znaleźć miejsce do treningu. Odwiedziliśmy Szczyrbskie Jezioro i Zakopane. Za nami także kilka fajnych treningów imitacyjnych na wózku, zdążyliśmy się też poślizgać na trasach Jonidła w Wiśle. Myślę, że mała przerwa od skoczni nie zaszkodzi chłopakom, a wręcz przeciwnie – może pomóc.

 

To, że kombinatorzy nie zostali przez Polski Związek Narciarski obsypani pieniędzmi, nie jest żadną tajemnicą. Już latem większość przygotowań biało-czerwonych miała miejsce w kraju. Kombinatorom zabrakło różnorodności w profilach skoczni czy częstszego kontaktu ze śniegiem. - Pewnie, że gdyby pieniędzy było więcej, moglibyśmy lepiej i spokojniej spać. Ale mam nadzieję, że ten rok będzie już lepszy i że uda się częściej wyjeżdżać na obozy zagraniczne – wierzy młody szkoleniowiec.

 

 

Startują, gdzie można

 

Coraz więcej mówi się, że odwołane zawody Pucharu Świata w Schonach zostaną przeniesione na początek marca i to tam, a nie w Val di Fiemme rozdane zostaną nagrody za klasyfikację generalną. Jeśli tak się nie stanie, Polacy i tak mają przygotowany plan rezerwowy. Zresztą wprowadzają go od dziś.

 

Wantulok: Wstępnie kalendarz kończy się w lutym, zobaczymy co z tym fantem zrobi FIS. Ale nawet w przypadku braku zmian nie zamierzamy kończyć sezonu. Mamy w planach objechać w marcu objechać jeszcze kilka konkursów w Pucharze Kontynentalnym (Chaux-Neuve, Klingenthal – red.) jak też wystąpić w mistrzostwach Polski. Przygodę z COC zaczynamy już w czwartek – żeby nie robić zbyt długiej przerwy od startów, wylatujemy na konkursy do Høydalsmo (9-10.1). W składzie na zawody znaleźli się Adam Cieślar, Paweł Słowiok i Michał Gut-Chowaniec.

 

Idealnie byłoby, gdyby ostatni z wymienionych w Norwegii zapunktował. Polska po 1. periodzie PŚ ma bowiem kwotę 3 zawodników do wykorzystania, jednak wobec kontuzji Szczepana Kupczaka brakuje zawodnika uprawnionego do wyjazdu na taką imprezę. Warunkiem do spełnienia są punkty niższej ligi.

 

 

Kupczaka romans z rowerem

 

Nasz najlepszy skoczek w kadrze kombinatorów po grudniowym upadku na trasie biegu w Ramsau dochodzi powoli do siebie. Kupczak jest w okresie rehabilitacji, którą skończy w tym tygodniu. Potem czeka go wizyta kontrolna u specjalisty, który wystawi kolejną diagnozę: albo treningi, albo dłuższa rekonwalescencja.

 

- Na pewno nie będziemy próbowali nic na siłę, ale bardzo bym chciał, żeby Szczepan jeszcze wystartował w tym sezonie. Najpierw jednak musi osiągnąć 100% sprawności, a później dopiero pomyślimy o powrocie do pełnego treningu – nakreślił plan opiekun kadry. Na dziś największym przyjacielem narciarza AZS-AWF Katowice jest ustawiony w domu rower. - Podtrzymujemy formę na ile jesteśmy w stanie – zakończył z optymizmem Wantulok.

 

Rozmawiał Michał Chmielewski

 

Komentarze - 7

Raku

Opublikowano: 2016-01-07 15:06:40

Szkoda, że nie jedzie nikt czwarty bez punktów PK - Łowisz, K.Kupczak (?) czy ktokolwiek inny kto nie ma punktów PK. Ewentualnie Chyc czy Twardosz ale rozumiem że juniorom zależy na Lotosie. Szkoda marnować miejsca tym bardziej że PK będzie bardzo mocno obsadzony. http://www.fis-ski.com/mm/Document/documentlibrary/NordicCombined/05/21/81/NC-WC-QUOTA_1516-2_Neutral.pdf - a kwotę na drugi period przecież dalej Polska ma 2, bo w kombinacji nie jest tak jak w skokach i żeby mieć limit 3 trzeba mieć 2 zawodników w 55 WRL a nie 1. Słowiok poza tym ma już punkty PŚ i dożywotnie prawo startu w PŚ.

chmiel

Opublikowano: 2016-01-07 17:43:45

wszystko cytaty Wantuloka. Ciekawe, czyżby trener kadry nie orientował się w sytuacji?

Raku

Opublikowano: 2016-01-07 22:00:02

Nie mam pojęcia, piszę tylko jak wygląda sytuacja. Na stronie PZN nie takie rzeczy bywały.

Sakuraj

Opublikowano: 2016-01-07 21:34:23

A ile Polska ma możliwość wystawienia zawodników w Pucharze Kontynentalnym? Chaux-Neuve przesunięte o tydzień, więc pewnie Polacy pojadą dalej znowu do Kuusamo licząc że tym razem uda się zorganizować zawody, w tym przypadku Pucharu Kontynentalnego. Szkoda, że zawody niższej rangi nie są transmitowane w tv. Boli bardzo w kombinacji minimalna liczba zawodów rangi międzynarodowej. Zarówno zawodników, jak i nas kibiców. Z pozytywnych informacji, Czesi będą mieli przynajmniej dwójkę zawodników do sprintu drużynowego, bo Dvorak wraca :) Oby wkrótce nasi mieli czwórkę.

Raku

Opublikowano: 2016-01-07 22:03:25

Każdy może wystawić 4 w PK, a Norwegia/Niemcy/Austria 8. Norwegowie mają spore pretensje do Niemców (z Moanem na czele), że Ci nie chcą zorganizować PŚ w Oberstdorfie a mają trasy i skocznie. Cóż, skoro nawet w Niemczech się to nie opłaca to niedługo niestety kombinacja będzie zaorana...

Luk

Opublikowano: 2016-01-09 10:15:10

Gdy jakies panstwo stara sie o konkursy PŚ w skokach, to Kombinacja powinna byc w pakiecie. I sprawa zalatwiona

Kuba_skipol

Opublikowano: 2016-01-09 10:46:52

Wiesz, że to dobry pomysł. Tylko niestety chyba nierealny :(

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl