Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Rolkostrada w Szklarskiej Porębie to zaniedbany bubel [FOTO]

Nartorolki -> Nartorolki

2015-06-22

Niebezpieczna, karkołomna, niezdatna do treningów – oceniają jednym głosem ci, którzy na rolkostradzie w Szklarskiej Porębie walczyli o swoje zdrowie. Otwarta w 2012 roku trasa nadaje się co najwyżej do spacerów z psem.

 

- Nie można tej trasy nazywać rolkostradą. To ścieżka do treningów i tylko do takich celów służy naszym zawodnikom. Rozgrywanie na niej zawodów byłoby niebezpieczne. Nie może po trasie jeździć naraz zbyt wiele osób, bo jest za wąska – opisuje kawałek asfaltu przy Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie jej dyrektor Joanna Badacz. W dużej mierze ma rację, ale jest jedno „ale”. Niewielu zawodników lokalnego klubu ma do trenowania na niebezpiecznym bublu jakąkolwiek chęć. Narciarze w prywatnych rozmowach jednym głosem podkreślali, że niewyprofilowanych zakrętów, wąskich gardeł i niebezpiecznych zjazdów po prostu się boją i zamiast skupiać się na poprawnej technice lub tempie, walczą o to, by nie zakończyć biegania na jednym z drzew. Te co prawda w newralgicznych punktach mają specjalne pomarańczowe osłony z gąbki, ale ani nie wszystkie, ani nie we wszystkich potrzebnych miejscach. Inną sprawą jest, że ochraniacze nie spowodują, że zawodnik po wypadnięciu z trasy (co zdarza się podobno w Szklarskiej Porębie zdecydowanie zbyt często) będzie całkowicie bezpieczny, bo niejednokrotnie upadki tam kończyły się mniej lub bardziej poważnymi kontuzjami.

 

Jeden z doświadczonych narciarzy z okolicy opowiadał w 2012 roku, że przetestować nowe miejsce do treningu był raz, tuż po jego otwarciu. Po kilkunastu minutach jazdy złamał kij i zatrzymał się na drzewie z obdartą skórą. Więcej w pobliże szkoły nie wrócił i – jak wówczas rekomendował – na rolki dalej jeździ albo na obwodnicę Jeleniej Góry, albo na upatrzone ścieżki w Czechach. Było to w czasach, gdy rolkostrady nie było jeszcze w Sobieszowie. Dopiero po jej wybudowaniu okoliczni biegacze zyskali miejsce, w którym we w miarę porządnych warunkach da się przeprowadzić trening. Dwukilometrowa pętla, która we wrześniu będzie gospodarzem nartorolkowych Mistrzostw Polski nie jest ani szczególnie wymagająca pod względem profilu, ani nad wyraz bezpieczna (na fragmencie prowadzącym przez Karkonoski Park Narodowy wyłożono zamiast asfaltu bardzo śliską po opadach nawierzchnię mineralną), ale i tak o klasę przewyższa „dzieło techniki” ze Szklarskiej Poręby. Co ciekawe, tę właśnie lokalizację – zamiast przyszkolnej – wybierają do biegania uczniowie i trenerzy SMS. Jeśli od święta ktoś na taki krok się zdecyduje, w grę wchodzi tylko używanie określonych, możliwie najwolniejszych rolek. Założenie innych to w zasadzie pewna kontuzja.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA TRASY W SZKLARSKIEJ PORĘBIE

 

- Nie da się na trasie przy szkole bezpiecznie biegać. Nie mam pojęcia, dlaczego zbudowano coś za dużo pieniędzy i jest tak nieprzemyślane pod kątem narciarzy. Klub zamiast tam, wysyła nas do Sobieszowa albo na ścieżki rowerowe w Jeleniej Górze. Niby zbudowali coś nowego, a w sumie nic się nie zmieniło – powiedziała jedna z zawodniczek SMS Szklarska Poręba woląc zachować anonimowość. Prezes klubu MKS Karkonosze Zbigniew Stępień o infrastrukturze w mieście pod Szrenicą woli się nie wypowiadać, ale potwierdza, że na będącym pod jego opieką terenie pojawiają się różne grupy z okolicy. Czasami nawet bywa tłoczno.

 

Kosztująca 325 tys. złotych pętla jest nie tylko niebezpieczna, ale też zaniedbana. Na całej długości leżą poprzyklejane do asfaltu stare igły z drzew, szyszki i nie najmniejsze patyki. Mimo zakazu wstępu dla pieszych odcinek stał się też popularnym skrótem dla maszerujących tam mieszkańców, turystów czy właścicieli psów, o czym osobiście przekonały się buty autora tego artykułu. Dlaczego o trasę nie dba się przez cały rok? Dyrektor Joanna Badacz tłumaczy, że do użytku oddaje się ją dopiero wówczas, gdy zawodnicy z klubu wchodzą w okres treningowy z wykorzystaniem nartorolek. - Czyścimy nawierzchnię wtedy, gdy jej potrzebujemy – powiedziała w rozmowie telefonicznej. I pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to nie szkoła zapłaciła za inwestycję, a Urząd Miasta Szklarska Poręba. Teoretycznie więc jest to miejsce publiczne będące jedynie pod kuratelą SMS.

 

Badacz przyznaje, że w najbliższym czasie na rolkostradzie będą prowadzone prace poprawkowe, które – co ciekawe – także mają obciążyć miejską kasę. Miasto jednak o takich planach nic nie wie. W kilku miejscach pętla ma zostać wyprofilowana i uzupełniona o dodatkowy asfalt na najbardziej ostrych zakrętach. Czy stanie się to jeszcze tego lata? Szanse są raczej niewielkie. Ale biegacze ze Szklarskiej Poręby i tak stracili już nadzieję na normalność.

 

Michał Chmielewski

 

Komentarze - 13

Uczeń Szkoły

Opublikowano: 2015-06-23 13:47:02

Osoby takie jak autor tego artykułu szukają jedynie sensacji , na waszym profilu facebookowym jeden z uczniów wypowiedział się bardzo stosownie to bzdur i oczerniania dyrektora jak i całej szkoły . Wasze działania są prowadzone na nie korzyść całej naszej społeczności . To że Pan jest medialną świnią nie oznacza że można rzucać w stronę naszego społeczeństwa nie dbałość ? Rolkostrada jest używana PRAKTYCZNIE tylko przez uczniów , raz na rok przyjdzie ktoś taki i zaczyna wszczynać takie wojny . Ostatnio była podobna sytuacja z wystartowaniem jednego z naszych uczniów (biathloniste) w sztafecie , pisaliście jaki to zły klub jaki zły SMS a ten chłopak wybiegał najlepszy czas biegowy ! I zasłużył na swoje miejsce w tej sztafecie ! I dalej pozdrawiam was , i wasze pseudo wspieranie biegaczy , bo to przez was atmosfera tego sportu zaczyna się niszczyć ! Uderzcie się w pierś i sami zobaczcie ile dobrego a ile złego robicie . Nie mając totalnie obiektywizmu !

Kuba_skipol

Opublikowano: 2015-06-23 15:00:14

Powtórzę to co napisałem na profilu FB. Trasy nartorolkowe w Polsce to luksus, szersza, bezpieczniejsza i utrzymywana mogłaby być kolejną atrakcją Szklarskiej Poręby. Poza tym zamknięta pętla zapewnia jej przewagę nad Sobieszowem, gdzie jak wiemy jednego odcinka brakuje. Dlatego mnie osobiście szkoda, że wygląda jak wygląda, mało tego w ogóle o niej nie pamiętałem, a w świadomości ludzi żyje Sobieszów, Duszniki, Wisła, Zakopane czy Tomaszów. Coraz więcej ludzi biega na nartorolkach, każda trasa się przyda. Co do samego artykułu to autor z tego co widzę przytacza słowa pani Dyrektor, która wyraźnie pisze, że jest sprzątana w miarę potrzeb.

Uczeń Szkoły

Opublikowano: 2015-06-23 17:12:27

Tak , trasa jest sprzątana gdy zaistnieje taka potrzeba . Na tej trasie trenują najmłodsi w dodatku strzelając z wiatrówek . Więc jeżeli Autor nie jest wystarczająco obeznany w temacie to proszę o to żeby nie oczerniał szkoły i klubu . I proszę o sprostowanie tych głupot.

Michał Chmielewski

Opublikowano: 2015-06-23 19:07:10

Informacje, które uzyskałem, pochodzą od zawodników i uczniów szkoły. Tyle.

Uczeń Szkoły

Opublikowano: 2015-06-23 21:21:36

Proszę o nazwisko ucznia ? Możemy powiedzieć na jakim jest od poziomie wytrenowania i czy jego umiejętności i doświadczenie pozwala na opowiadanie o trudnościach trasy :) bo prawdopodobnie ten "zawodnik" ma z 14 lat i jeździł na 3 trasach . Dziękuje .

Kamil

Opublikowano: 2015-06-23 20:30:34

Abstrahując od meritum, to z polskiego "uczeń szkoły" ma chyba jedynkę, bo wypowiedź językowo bez ładu i składu, aż oczy bolą od czytania.

Uczeń Szkoły

Opublikowano: 2015-06-23 21:47:22

Rozmawiamy o poprawnej Polszczyźnie czy o artykule ?

Kamil

Opublikowano: 2015-06-23 22:25:02

O poprawnej polszczyźnie też możemy porozmawiać, ale może lepiej, gdybyś Uczniu Szkoły porozmawiał z nauczycielką.

Uczeń Szkoły

Opublikowano: 2015-06-24 08:01:51

Panie Kamilu :) proszę o ustosunkowanie się do artykułu a nie do moich błędów językowych . Prostując oskarżenia o podszywanie się któregoś z trenerów to podpisuje się tutaj imieniem i nazwiskiem. Pozdrawiam Robert Szczepaniak

Karkonosz

Opublikowano: 2015-06-23 19:21:49

Nie wi2em dlaczego zamiast tych dwoch rorkostrad jedna w szklarskiej i druga w sobieszowie nie mozna bylo zrobic jeden fajny kompleks biegowy na rolkach... Ani tu nie jest ciekawie ani tam ... Dobrze nazwane bubel .

piontas

Opublikowano: 2015-06-23 21:13:03

"niejednokrotnie upadki tam kończyły się mniej lub bardziej poważnymi kontuzjami"-Odkąd została zbudowana ta trasa nie słyszałem aby komuś coś się stało poza otarciami które równie często zdarzają się na innych rolkostradach. "Rozgrywanie na niej zawodów byłoby niebezpieczne"- dlatego są inne trasy w okolicy,Jelenia Góra czy Sobieszów,nie wszędzie trzeba przecież robić zawody,brakuje wam miejsca na Dolnym Śląsku na nartorolki? " Nie może po trasie jeździć naraz zbyt wiele osób, bo jest za wąska" - 30 osób z odpowiednim rozumem spokojnie dały by radę. "Narciarze w prywatnych rozmowach jednym głosem podkreślali, że niewyprofilowanych zakrętów, wąskich gardeł i niebezpiecznych zjazdów po prostu się boją i zamiast skupiać się na poprawnej technice lub tempie, walczą o to, by nie zakończyć biegania na jednym z drzew." - w dalszej części mówicie jedynie o jednej zawodniczce oraz jakimś amatorze i już jest pomysł na artykuł :) Kwestia treningu-na początku jak np przekaźnik w Dusznikach tez nie jest łatwy. Od 2012 ani razu żaden z moich kolegów czy koleżanek nie narzekał na to,że trasa jest niebezpieczna,wszystko zależy od umiejętności-za trudna trasa dla Ciebie,jedź gdzie indziej.Nie podjedziesz trzeciego ucha,podjeżdżasz pierwsze-chyba proste. "Jeden z doświadczonych narciarzy[...]złamał kij i zatrzymał się na drzewie z obdartą skórą." Trochę żałosna ta koloryzacja,może nazwisko podacie? Bo 90% gimnazjalistów trenujących biathlon lub biegi normalnie przejechało za pierwszym razem tą trasę bez takich straszliwych nieszczęść. "Dwukilometrowa pętla, która we wrześniu będzie gospodarzem nartorolkowych Mistrzostw Polski nie jest ani szczególnie wymagająca pod względem profilu, ani nad wyraz bezpieczna " - jak nie jest wymagająca w Sobieszowie to zapraszam do Szklarskiej ta jest bardziej wymagająca,jak nie jedno to drugie wam nie pasuje,ciężko książulkom dogodzić. "Co ciekawe, tę właśnie lokalizację – zamiast przyszkolnej – wybierają do biegania uczniowie i trenerzy SMS. Jeśli od święta ktoś na taki krok się zdecyduje, w grę wchodzi tylko używanie określonych, możliwie najwolniejszych rolek. Założenie innych to w zasadzie pewna kontuzja" - Zawodnicy z Sobieszowa mają tam bliżej i wygodniej-prosta trasa.Zawodnicy ze Szklarskiej również przyjeżdżają tam by biegać prostym(bliżej niż w Jeleniej) a jeżeli trzeba zrobić trening pod górę to są Michałowice lub ze Szklarskiej Dolnej na górną. Reszta to amatorzy którzy nie mają wystarczająco techniki by opanować jazdę w Szklarskiej(dodam że oni również pojawiają się rzadko). "Dlaczego o trasę nie dba się przez cały rok?"-Pytanie trochę bez głębszego przemyślenia,jeżeli jest potrzeba jest czyszczona,chce ktoś sobie z amatorów pojeździć(w co bardzo wątpię bo jeżdżenie tam groźni śmiercią) może sobie zamieść albo przyjść jak będzie czysto :) Kto ma to czyścić według was? Wasza koloryzacja i robienie dramatu jest po prostu śmieszna.Nie macie o czym pisać,takie tematy są najlepsze do podnoszenia aktywności na skipolu? Super,że coś takiego nam wybudowali-obok jest strzelnica z wiatrówek dla początkujących uczniów tej szkoły,jest blisko,po opanowaniu trasy naprawdę trasa jest ciekawa-opinia wielu moich kolegów z którymi trenuje. A osobom które widzą śmierć w tej trasie chętnie bym pomógł w opanowaniu tej trasy. PS:Na waszej stronie też się ciężko połapać,jakieś problemy z botami,rejestracje trudno odnaleźć,nie wiadomo co artykuł,a co reklama,patologiczne ustawienia tekstu czytając coś na telefonie. To tak żeby się przyczepić bo nudno ;)

Zawodnik

Opublikowano: 2015-06-23 22:47:49

Ciekaw tylko jestem,który z trenerów czy dyrektorów podaje się pod tą nazwą "Uczeń szkoły".

gap

Opublikowano: 2015-06-27 21:41:04

Ciekawe jeżeli ta rolkostrada jest taka bezpieczna to dlaczego młodzież tej szkoły trenuje na obwodnicy Jeleniej Góry?

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl