Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

4 przystanki, 12 startów. Zobacz kalendarz nartorolkowego FIS Pucharu Świata 2016

Nartorolki -> Nartorolki

2016-04-22

Sezon zimowy odszedł w zapomnienie, Europę na kilka miesięcy zdominują wysokie temperatury. A jeśli śniegu brakuje, narciarzy czeka rywalizacja na nartorolkach. Prezentujemy kalendarz FIS Pucharu Świata.

 

Kilka długich zimowych miesięcy z pewnością dało się we znaki biegaczom narciarskim. Jedni lato spędzą przede wszystkim na wytężonym treningu, inni w plan przygotowawczy wplotą udział w zawodach na nartorolkach. Te dla części zawodników są nawet głównym celem rocznych przygotowań. I chociaż nie cieszą się takim jak wyścigi na śniegu zainteresowaniem, FIS kolejny raz organizuje „asfaltowy” Puchar Świata. Gdzie w lecie będzie można zobaczyć światową czołówkę tej specjalności?

 

ZOBACZ KALENDARZ NARTOROLKOWEGO PŚ W FORMACIE .pdf

 

Rywalizacja pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej ruszy wraz z początkiem wakacji. Pierwszy weekend z nartorolkami w ramach Pucharu Świata zaplanowano na weekend 1-3 lipca. W chorwackim Oroslavje rolkarze zmierzą się kolejno w biegu ze startu wspólnego łyżwą, sprincie łyżwą i starcie interwałowym klasykiem pod górę.

 

Po ponad miesiącu przerwy pucharowa karuzela zakręci się w Szwecji. W zawodach organizowanych w Solleftea również odbędą się trzy wyścigi, jednak będą to inne niż w przypadku Chorwacji konkurencje. Na ulicach miejscowości znanej m.in. z zimowych MŚJ w 2003 roku rolkarze w dniach 5-7 sierpnia zmierzą się w kilometrowym sprincie łyżwą, biegu masowym klasykiem oraz na dystansie łyżwą. Dokładne długości tras nie są jeszcze znane. Ciekawostką jest, że Skandynawowie nie zdecydowali się przeprowadzić najszybszej z rywalizacji w tradycyjnej formule nartorolkowej, tzn. na 200 m po prostej w parach. Kilometrowy sprint w letnim PŚ zdarza się rzadko. Uczestnicy szwedzkiego przystanku cyklu wystąpią na własnych mostach, ale na kołach dostarczonych przez gospodarzy. Taki przepis obowiązywał będzie też na Łotwie. Dodajmy, że Solleftea w sezonie 2017 będzie gospodarzem nartorolkowych mistrzostw świata.

 

Podobnie jak w zeszłe wakacje i tym razem miejsce w kalendarzu znalazło się dla Madonny. Niewielkie miasteczko zdało w ubiegłym roku egzamin, więc komisja ds. nartorolek przy FIS znów postanowiła o przeprowadzeniu tam w dniach 12-14 sierpnia sprintu na 200 m łyżwą, prologu klasykiem na 5 i 7,5 km, a także biegu pościgowego łyżwą na 10 i 15 km. Sezon zakończy się, także trzema konkurencjami, we włoskim Trento. Tam od 9 do 11 września kibice zobaczą sprint łyżwą, uphill klasykiem oraz – na deser – bieg pościgowy.

A co z Pucharem Polski? Zarys kalendarza PZN podobno już jest, ale na ostateczne jego zatwierdzenie trzeba będzie chwilę poczekać. W dniu publikacji tego tekstu dyrektor sportowy związku Marek Siderek ma spotkać się z szefem komisji ds. biegów narciarskich Grzegorzem Staręgą, a także przedstawić szkic na posiedzeniu tej komisji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Skipol pozna szczegóły w poniedziałek. 28 kwietnia kalendarz zatwierdzi zarząd.

 

Michał Chmielewski

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl