Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

11,92 sekundy, to od dzisiaj rekord Polski na 100 metrów w biegu na nartorolkach, najszybsi Róża Łyjak i Szymon Sikora

Nartorolki -> Wyniki Polska

2014-08-31

W Tomaszowie Lubelskim na trasach nartorolkowych Siwa Dolina  rozegrano dzisiaj  zawody Pucharu Polski na nartorolkach w sprintach  , oraz bieg na 100 metrów - Tomaszewską Setkę o Puchar Krismara . Pierwszym rekordzistą Polski na tym dystansie został Szymon Sikora reprezentant miejscowego klubu MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski.

 

W rywalizacji panów na starcie stanęło  18 zawodników, jak wspomnieliśmy wyżej najlepszy wynik osiągnął zawodnik gospodarzy 16 letni Szymon Sikora. Dodajmy, że jego czas 11,92 był jedynym poniżej 12 sekund.

Drugi czas dnia 12,05 sekundy osiągnął Dawid Bril z MUKS Podkarpacie Jedlicze, trzeci wynik to pierwszy bieg Sikory - 12,07. Jak rozgrywano zawody, każdy z zawodników i zawodniczek ( o nich poniżej) miał dwie "próby", jako rekord kraju  i miejsce w klasyfikacji wybierano lepszą z nich. Trzecia lokata na podium przypadła Oskarowi Wysockiemu z MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra.

WYNIKI SETKA MĘŻCZYZN

 

O rekord kraju walczyły także panie, jako pierwsza do historii przejdzie Róża Łyjak z MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra, która w swoim drugim biegu osiągnęła czas 14,14 sekundy. Duga lokata dla Pauliny Kuryłek (14,21s)  z UKS Rawa Siedlce, trzecia dla faworytki gospodarzy Katarzyny Stokfisz (14,23).

WYNIKI SETKA KOBIET

Wszystkie "rekordowe" biegi o Puchar Krismara  rozgrywano na specjalnie przygotowanych na ta imprezę nartorolkach firmy skirollers.

 

Oczywiście Tomaszowska Setka, był imprezą towarzyszącą pierwszej tegorocznej edycji Pucharu Polski na nartorolkach w którym zawodniczki i zawodnicy biegali sprinty na dystansie 1000 metrów.

Najsilniej obsadzoną kategorią była z pewnością grupa juniorów B ('97'98) z czterema zawodnikami kadry B PZN-u na czele. Biegi po kwalifikacjach rozgrywano w odróżnieniu od Puchar Świata w czteroosobowych składach. Finał A w tej kategorii wygrał świezo upieczony rekordzista Polski na 100-tkę Szymon Sikora, przed swoim klubowym kolegą Tomaszem Krawczykiem. Trzecie miejsce zajął Arkadiusz Posiadała z UKS Rawa Siedlce, a listę finalistów zamknął Krzysztof Zieliński z UKS Hańczowa.

Finał w tej kategorii wiekowej pań wygrała także rekordzistka na setkę Róża Łyjak z MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra, przed Pauliną Kuryłek i Anną Wójtowicz z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski.

W kategoriach junior A ('95'95) i senior obsada nie była juz tak liczna, dlaczego o tym później. Bieg finałowy w kategorii senior ukończyło dwóch zawodników  UKS Rawa Siedlce wygrał Damian Duk, przed swoim klubowym trenerem Grzegorzem Staręgą. Dawid Bril z Jedlicza zaliczył na trasie upadek co skończyło się kilkunastoma szwami.

Wśród pań - juniorek A pierwsze dwa miejsca dla zawodniczek gospodarzy Katarzyny Stokfisz i Małgorzaty Żółkiewskiej, trzecia lokata dla Joanny Bronisz z UKS Rawa Siedlce.

Młodsze kategorie wiekowe to już absolutna dominacja gospodarzy imprezy czyli MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski, którzy zwyciężyli w kategoriach junior/ka C, D i E.

WYNIKI PUCHAR POLSKI

 

W zawodach wystartowali zawodnicy z woj. podkarpackiego, dolnośląskiego, mazowieckiego i lubelskiego, szkoda, że na starcie nie pokazały się kluby ze śląska, podlasia i małopolski ( wyjatkiem dwójka zawodników z Hańczowej), które od paru lat nie startują w tomaszowskich sprintach. Szkoda, biegi w Siwej Dolinie sa jedynymi typowo sprinterskimi zawodami w cyklu Pucharu Polski na nartorolkach, biorąc pod uwagę małą ilośc zawodów rozgrywanych u nas w kraju w tej konkurencji, zarówno latem jak i zimą myślę, że Tomaszów powinien znajdować się w planie letnich startów wiekszości klubów w Polsce. Gospodarze trenujący latem także na wrotkach , są  mało gościnni dla przyjezdnych ( mówię tutaj o wynikach sportowych), wygrywając praktycznie wszystko, ale jestem bardzo ciekawy konfrontacji z np. kadrowymi sprinterami z młodzieżówki PZN. Chyba, że takich nie mamy...

 

Podsumowywując, Puchar Polski w Tomaszowie organizowany przez Lubelski Okręgowy Związek Narciarski po raz kolejny odbył się bez zastrzeżeń, gratuluję zdecydowanie pomysłu Tomaszowskiej Setki, która mam nadzieję wejdzie na stałe do kalendarza letniego ścigania się na nartorolkach. Przypomnę, że zwycięzcy otrzymali premie finansowe od firmy Krismar i bony towarowe na zakup smarów Brikomaplus od firmy Aiconsport, a nartorolek użyczył polski producent firma skirollers.

Do zobaczenia w Tomaszowie w przyszłym roku, zarówno na nartach jak i nartorolkach

 

/KaCe/

 

 

 

 

Komentarze - 11

aaa

Opublikowano: 2014-08-31 13:29:58

Gratulacje Róża.....i wszystkich zawodników Mks Karkonosze. MOZE PAN PREZES ZAUWAŻY PEREŁKI KTÓRE MA WOKÓŁ SIEBIE....

zawodnik

Opublikowano: 2014-08-31 19:41:05

Myślę, że jeśli wszyscy startowali by na jednakowym sprzęcie byłoby dużo więcej chętnych do startu :) Kluby stricte narciarskie nie mają możliwości inwestować tak dużych pieniędzy w kółka i łożyska do nartorolek, co powoduje "małe" różnice.... :/

skiman

Opublikowano: 2014-09-01 08:27:23

Myślę, że trochę przesadzasz, dużo większe różnice są w zimie, narty , smary itd. Nartorolki mają prawie wszyscy, a koła i łożyska to nie są znowu takie olbrzymie koszty. Poza tym , jedna , dwie pary na klub w zupełności wystarczą.

zawodnik

Opublikowano: 2014-09-01 11:15:49

hehe startuję i wiem o czym mówię, dużo większe różnice są właśnie na rolkach, nie na nartach ;)

Kuba_skipol

Opublikowano: 2014-09-01 12:50:16

Ciekawa dyskusja, mówisz , ża na rolkach większe różnice, nie jestem pewien. Np. kategoria junior C na UKS-ach w ubiegłym sezonie, jeden dzieciak na serwisowych fischerach, proszki itd, a drugi na seryjnej nartce z supermarketu i jakimś LF-ie.

zawodnik

Opublikowano: 2014-09-01 18:51:45

Myślę, że jeżeli chodzi o narty każdy klub stara się, aby prezentujący najwyższy poziom w swoich kategoriach wiekowych zawodnicy mieli sprzęt przygotowany na podobnym poziomie do konkurencji, w przypadku słabszych zawodników sprawa ma się trochę inaczej. A w zawodach na nartorolkach bardzo często wyniki zawodów na nartorolkach własnych i losowanych wyglądają całkiem inaczej. Weźmy sytuację, zawodnicy prezentujący względnie podobny poziom startujący na własnych nartorolkach, jeden pracuje z całych sił kijami i nogami,a drugi porusza się "holendrowaniem" i bez żadnego problemu go mija ;) nie to nie wiatr wiejący w twarz tego pierwszego :D tydzień później spotykają się, losują nartorolki przygotowane przez organizatora i kurcze jaki on zrobił mega postęp już nie ma między nimi przepaści, a walczą bark w bark do samej mety :) Pozdrawiam ! ;)

waldek_k

Opublikowano: 2014-09-04 05:18:50

Tu podano skrajny przykład i raczej jest to zaniedbanie niż problem. Raptem kółka szybkie z łożyskami kosztują około 200 złotych i tak jak jeden z komentatorów napisał nie powinno to stanowić problemu dla klubu, który często zima robi smarowanie dla jednego zawodnika za taka kwotę. Zastanawiam się czy mając 30 par nartorolek do losowania, to czy one wszystkie są o jednakowych parametrach jezdnych. To jest niemożliwe i opowiadania o tym należy włożyć między ,,bajki". Przecie się spotykamy z tym, że posiadacze tych nartorolek wiedzą które z tych 30 nartorolek lepiej jadą i podmieniają nartorolki lub wprost wskazują na te lepsze. Szczególnie, gdy po losowaniu zostają nartorolki i zawodnik po próbie może je podmienić bez losowania. Czyli dyskusja prawie o tym co było pierwsze ,,jajko czy kura". Proponuje zakupić na zimę 30 par nart położyć podstawowe smary i dajmy zimą takie same szanse wszystkim zawodnikom. Wyobrażacie sobie jakie byłyby oszczędności, ale tego tematu nikt nie podejmuję.Pewnie dlatego, że tu też byłyby kombinacje. A więc może jednak wolna ręka latem, na nartorolkach jak na letnim Pucharze Świata. A przynajmniej nie dyskredytujmy wyników niektórych zawodów !!!

aroski

Opublikowano: 2014-09-04 11:02:44

Wg mnie jest to bardzo kontrowersyjny temat, bo z pewnością różnice pomiędzy nartorolkami pod względem szybkości potrafią być kolosalne i wpłynąć na czyjąś wygraną. Ale czy jest sens żeby zawodnicy startowali na tych samych rolkach? Równie dobrze, w biegach różnice sprzętowe pomiędzy startującymi są spore i jak dotąd nikt nie wpadł na taki pomysł by startować na identycznych nartach. Wg mnie zawody (w dzisiejszych czasach) w zasadzie w większości dyscyplin, to nie tylko start danego zawodnika, to też zmagania całego zespołu, serwisu sprzętu itd. Pewnie i byłoby "sprawiedliwie" jeśli każdy miałby równe szanse, ale kto jest tak naiwny by dopatrywać się sprawiedliwości w sporcie. W sporcie poza talentem danego zawodnika, liczy się budżet, to ile dany klub/kraj jest w stanie wyłożyć na sprzęt, odżywki i inne. Takie moje skromne zdanie, Pozdrawiam :)

Mariusz

Opublikowano: 2014-09-04 11:49:06

Wiem, że tutaj dyskusja dotyczy łyżwowych rolek, ale dla przykładu w wywiadzie z jedynym Polakiem, który pobiegł w klasycznym Alliansloppet, rozmówca podkreślił, ile się traci na zwykłych łożyskach: http://biegowki.pl/wywiady/141/0/7762-jerzy-krol---jedyny-polak-startujacy-w-aliansloppet-na-nartorolkach

zawodnik

Opublikowano: 2014-09-04 15:12:53

Zauważmy jeszcze jeden fakt, nartorolki dla biegaczy narciarskich to nie cel, a środek do celu, więc jazda na nich powinna być możliwie jak najbardziej podobna do jazdy na nartach, a uważam, że na "szybkich" nartorolkach jeździ się bardziej jak na rolkach szybkich niż nartach. Dlatego start na bardzo szybkich nartorolkach(a gdy startuje się na własnym sprzęcie każdy szuka jak najszybszego) dla biegacza narciarskiego trochę mija się z celem.

jerzyk

Opublikowano: 2014-09-04 20:17:19

To może niech każdy startuje na własnych nartorolkach ale będzie losowanie opony do ciągnięcia dostosowanej od kategorii wiekowej tak by jak najdokładniej odzwierciedlić zimowe warunki

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl