Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

W Oroslavje zainaugurowali PŚ na nartorolkach [WYNIKI]

Nartorolki -> Wyniki świat

2016-07-04

Pierwsze emocje, pierwsze wyniki, pierwsi liderzy. W Chorwacji zainaugurowano sezon PŚ 2016 w biegach na nartorolkach.

 

Jako że zaczęła się nam już druga połowa roku (tak, tak – my też pamiętamy jeszcze Sylwestra i nie wiemy, kiedy ten czas zleciał), na południu Europy zainaugurowano nowy sezon Pucharu Świata w biegach na nartorolkach. Małą tradycją FIS stało się, że najlepsi „kółkarze” ponownie spotkali się na początek w Oroslavje.

 

Minione lato nieco nieoczekiwanie padło łupem Szwedów, którzy w poprzednich latach często byli w cieniu dominujących na asfalcie Włochów i Rosjan. W klasyfikacji mężczyzn najlepszym rolkarzem sezonu 2015 został Robin Norum (wyprzedził Emanuele Becchisa i Ragnara Bragvina Andersena), a u kobiet dobrze znana kibicom preferującym zimową rywalizację Linn Soemskar. Urodzona w 1989 roku zawodniczka zimą specjalizuje się w sprincie, ale latem ani druga Marika Sundin, ani Valiantsina Kaminskaya nie utrzymywały jej tempa w większości konkurencji.

 

Chorwaci w dniach 1-3 lipca przeprowadzili trzy konkurencje: uphill o długości 7 km klasykiem, 10 km łyżwą ze startu wspólnego, a także charakterystyczny dla nartorolek sprint dwuosobowy metodą pucharową na dystansie 200 metrów.

 

Zdecydowanie najlepiej wśród mężczyzn poradził sobie z otwarciem cyklu broniący Kryształowej Kuli Norum, który wyjechał z Oroslavje z koszulką lidera i dorobkiem 202 pkt. Szwed wygrał wspinaczkę i dołożył do tego 2. miejsce na dystansie. Najwięcej stracił w wygranym przez Becchisa sprincie – był dopiero 12. W „generalce” po trzech występach o 42 punkty za Norumem jest Słowak Peter Mlynar (triumfator na 10 km), a podium uzupełnia z dorobkiem 156 oczek Simone Paredi.

 

Kobiety – chociaż w skromniejszej stawce – walczą o miejsca w klasyfikacji punktowej z większym zacięciem. Prowadząca Sandra Olsson (SWE) ma 236 punktów, ale jedna z włoskich bliźniaczek Bolzan – Lisa – jest o 31 oczek za nią. Trzecia Ksenia Konohova traci do liderki 44 pkt. Rosjanka, gdyby w sprincie skończyło się lepiej niż na 8. pozycji, mogłaby zostać okrzyknięta królową drugich lokat. Triumf przegrała i na piątkowym podbiegu, i na sobotnim dystansie. Obydwa razy lepsza była Olsson.

 

Wśród juniorów, którzy w PŚ mogą liczyć na osobną klasyfikację, wyróżnili się w Chorwacji Marcus Fredriksson (236 pkt.) oraz Elizaveta Burtseva.

 

ZOBACZ WYNIKI SENIORÓW K+M NA STRONIE FIS

 

W żadnej z konkurencji nie wystąpili reprezentanci Polski. Za miesiąc, w dniach 5-7 sierpnia, gospodarzem etapu Pucharu Świata będzie szwedzka Solleftea. Czy mocni gospodarze na własnym terenie będą jeszcze groźniejsi?

 

MCh

fot. Facebook/Jorge Bonés-sports

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl