Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Co z Ligami Regionalnymi w nadchodzącym sezonie, będą czy nie

Biegi narciarskie Polska -> Strefa PZN

2017-11-02

Ligi Regionalne Grupy Azoty tak brzmiała nazwa pięciu rozgrywanych w różnych rejonach kraju Lig Regionalnych w biegach narciarskich. Były to : Podkarpacko-Lubelska, Mazowiecko - Północna, Śląsko-Beskidzka, Dolnośląska i Małopolska ligi regionalne. Jak będzie w tym sezonie?

 

Jak zwykle odbędzie się Małopolska Liga SZS w biegach narciarskich, która w nadchodzącym sezonie będzie już rozgrywana po raz dziewiąty. Dodajmy, że jako jedyna nie była zależna od środków przeznaczonych przez Grupę Azoty (sponsora biegów narciarskich w PZN) na wsparcie biegów narciarskich w Polsce. Stabilna sytuacja sponsorska, zainteresowane organizacją zawodów samorządy i ośrodki narciarskie to wszystko wpływa na całokształt organizacji i sukcesu Ligi Małopolskiej. Jest to jednocześnie największa Liga Regionalna w kraju, gdzie średnia startujących oscyluje około 300 uczestników.

 

Co jednak będzie w nadchodzacym sezonie z pozostałymi ligami?

Anna Staręga, trener koordynator biegów narciarskich w Polskim Związku Narciarskim informuje:

Koncepcja na chwilę obecną jest identyczna jak w ubiegłym roku. Chcemy zachować wszystkie ligi regionalne, jednak przy mniejszym finansowaniu. Nie wszystkie regiony potwierdziły nam chęć organizacji zawodów własnie z powodów finansowych, mam nadzieję, że do sezonu sytuacja ulegnie poprawie - informuje Anna Staręga.

Sekretarz generalny PZN Tomasz Wieczorek pytany o Ligi Regionalne odpowiedział krótko - ostateczne decyzje w tej sprawie zostaną podjęte na zarządzie PZN w drugim tygodniu listopada.

 

Przypomnijmy, że Ligi Regionalne to w nadchodzącym sezonie jedyna możliwość startu w zawodach dla dzieci i młodzieży z szkół podstawowych w swoich regionach. W zawodach Pucharu Polski w biegach narciarskich kategorie wiekowe junior D i E nie znalazły już miejsca.

Zapytana o starty zawodników z szkół podstawowych Anna Staręga odpowiedziała: docelowo kategorie wiekowe D i E mają startować w Ogólnopolskich Igrzyskach Szkolnych, Mistrzostwach Uczniowskich Klubów Sportowych oraz finale Pucharu Polski w Jakuszycach.

Przypomnijmy, że Igrzyska Szkolne i Mistrzostwa UKS-ów to po trzy biegi (klasyk, łyżwa i sztafety) finał Pucharu Polski to dwa. Czyli jeżeli dany zawodnik/zawodniczka wystaruje w wszystkich konkurencjach zaliczy osiem startów. Nie jest to dużo, jednak zwróćmy uwagę, że takie trzydniówki (start dzień po dniu) rozwojowi także nie służą. Jeszcze kilka lat temu w tych zawodach obowiązywał dzień przerwy jednak i z tego z powodów finansowych zrezygnowano.

 

Czy w rozwoju naszej dysycpliny cofamy się o 7 lat? Wtedy właśnie wystartował Narodowy Program Rozwoju Biegów Narciarskich Bieg na Igrzyska (NPRBN BNI) organizowany przez firmę ak-pol, w którym te kategorie wiekowe ( D i E) odgrywały główne role. Program wspierany przez Ministerstwo Sportu, PZN i jego sponsorów oraz duże firmy prywatne i państwowe. Po 7 latach okazało się, że już wystarczy? Biegi narciarskie uznano za "rozwinięte" ? NPRBN BNI okazał się błędem? Na te pytania trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, ale w nadchodzącym sezonie organizację zawodów przejął Polski Związek Narciarski...

 

Nie doczekaliśmy się w dwudziestym wieku spójnego programu nawet nie rozwoju, ale nie cofania się biegów narciarskich w Polsce. Większość działań to taka maskirowka i myślenie jakoś to będzie. Naprawa konkurencji teraz, na szybko, wprowadzenie kolejnych komisji i ciał, które mają stworzyć system od nowa wydaje się posunięciem ryzykownym i obawiam się mało efektywnym.

Ale co ja tam w końcu wiem...

 

Kuba Cieślar

 

 

Komentarze - 8

2.11.2017

Opublikowano: 2017-11-02 20:39:45

Cisza nad tą trumną jest wymowna, amatorskie biegi przetrwają bi im pzn do niczego nie potrzebny, zawodowe umarły - państwo Staręgowie mogą wyprowadzić sztandar.

amator

Opublikowano: 2017-11-03 11:55:48

No cóż nasuwa mi się kilka pytań na które chciałbym znać odpowiedzi: 1. BNI miały być dla najmłodszych a z obserwacji zauważyłem, że te zawody są dla najstarszych grup dlaczego? 2. Dla najmłodszych grup stworzono ligi tak chyba na odczepnego. Nie uwzgledniam Ligi Małopolskiej, ktora funkcjonuje super od ładnych kilku lat. 3. Zawsze można powiedzieć, że nie mamy zdolnej młodzieży. Pozdarawiam

Kuba Cieślar

Opublikowano: 2017-11-03 15:08:36

ad. 1 To jest taki powrót do przeszłości, kiedyś PP rozgrywano własnie w kategoriach od seniora do junior C. W zawodach będzie startowało pewnie ok. 150 osób, 2-3 godziny i do domu. ad.2 Akurat pomysł z Ligami był absolutnie trafiony, małe dzieci powinny bawić sie nartami, a nie startować przez całą zimę. Dochodzimy do momentu, że kończący gimnazjum młody człowiek ma już sześć sezonów startów za sobą i nie może patrzeć na narty. ad.3 Nie mamy, bo nie robimy nic, żeby po pierwsze ją odkryć, po drugie utrzymać.

amator

Opublikowano: 2017-11-03 23:58:30

dzięki

Prezes PZN

Opublikowano: 2017-11-04 00:40:41

Kuba, a ty oprócz wymądrzania się i krytyki co zrobiłeś dla polskich biegów narciarskich?

Amator

Opublikowano: 2017-11-04 03:55:44

Za sytuację biegów narciarskich odpowiadamy my wszyscy. Patrzę co się dzieje na Dolnym Śląsku. Kolejny z klubów wybrał biatlon.Inny jest tak skrócony, że aż szkoda gadać. Segregacja zawodników na te lepsze, bo od tego trenera a inne gorsze bo od tego trenera.Taka żenada?

xx

Opublikowano: 2017-11-04 17:24:09

a to ciekawe....

o !

Opublikowano: 2017-11-04 20:39:49

Szkoda tego Dolnego Śląska, tacy sympatyczni ludzie.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl