Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Tadeusz Krężelok trenerem kady A mężczyzn? Janusz Krężelok trenerem młodzieżówki? Coraz więcej pytań...

Biegi narciarskie Polska -> Strefa PZN

2018-05-14

...i coraz więcej odpowiedzi.

Serialu pt. "Kto trenerem kadry A mężczyzn" ciąg dalszy. Wiemy już, że kandytatów zagranicznych nie ma. Ostatni z rokujących kierunków, ukraińsko-kazachski także okazał się nieaktualny. Kto w takim razie poprowadzi główną kadrę męską w biegach narciarskich. Wszystko wskazuje na to, że będzie to Tadeusz Krężelok (na zdjęciu poniżej).

 

Tadeusz Krężelok w ubiegłym roku pełnił funkcję trenera grupy śląsko-beskidzkiej w kadrze młodzieżowej. Po zawirowaniach związanych z obsadą trenerską grupy tatrzańskiej tejże kadry, praktycznie był odpowiedzialny za całość szkolenia młodzieżowki z dwoma wyjątkami Michała Skowrona (trener Mieczysław Skowron) i Agaty Warło (trener Aleksandra Pustołka).

Tadeusz Krężelok jest także trenerem klubowym (MKS Istebna) braci Kamila (najlepszy męski wynik na igrzyskach w Pjongczang) i Dominika Burych. Obecnie jest pełniącym obowiązki trenera kadry A, w grupie treningowej, którą obecnie prowadzi trenuje także Mateusz Haratyk oraz Maciej Staręga.

Wszystko wskazuje na to, że trener Tadeusz będzie ostatnią deską ratunku PZN i zapewne on obejmie funkcję trenera głównego kadry A mężczyzn. Jak ostatecznie zakończy się serial z trenerem kady A dowiemy się po 22 maja, kiedy to wiążące decyzje ma podjąć zarząd Polskiego Związku Narciarskiego.

 

Co z kadrą młodzieżową? Tutaj jest jeszcze ciekawiej. W wywiadzie Tomasza Kalemby na onet.pl prezes PZN Apoloniusz Tajner stwierdził: "Grupy młodzieżowe będzie organizował Janusz Krężelok. Wkrótce badania przejdzie szersza grupa zawodników. Na razie wielu z nich zdaje maturę, ale trener Krężelok jest w stałym kontakcie z ich trenerami klubowymi.."

 

krezelok

 

I tutaj robi się strasznie. Po ubiegłym sezonie i eksperymencie z kilkoma grupami szkoleniowymi w kadrze młodzieżowej postanowiono powrócić do starego systemu i jednego (głównego) trenera tej grupy. Na giełdzie trenerskiej coraz częściej przewija się nazwisko trenera kadry A (jeszcze do niedawna) Janusza Krężeloka (na zjęciu głównym). Źródła zbliżone do PZN są niemal pewne, że to właśnie on obejmie to stanowisko. Janusz Krężelok był już trenerem kady A mężczyzn z kilkoma przerwami (kadencje Ivana Hudaca, Miroslava Petraska) piastował także funkcję trenera kadry młodzieżowej. Jak widać, trener Janusz Krężelok jest bardzo ceniony przez zarząd Polskiego Związku Narciarskiego i wymiennie obsadzany na głównych stanowiskach w kadrach szkoleniowych. Jednak jego współpraca z zawodnikami nie układa się zbyt dobrze, zainteresowani mogą o tym przeczytać w wywiadach udzielanych przez zawodników dla dużych mediów mainstreamowych.

Niepokoi także fakt, że trener Janusz Krężelok jest jednym z niewielu trenerów w Polsce, którzy nie mają doświadczenia w "pracy organicznej" czyli pracy w klubie z dziećmi i młodzieżą. Jego warsztat trenerski tak naprawdę nie został nigdy zweryfikowany, od razu po ukończeniu studiów objął stanowisko trenera w PZN.

 

Dodajmy jeszcze na jakie apanaże mogą liczyć trenerzy kadr szkoleniowych Polskiego Związku Narciarskiego. Ministerstwo Sportu i Tutrystyki (MSiT) przeznacza na miesięczne wynagrodzenia następujące kwoty:

trener Koordynator - do 6500PLN brutto

trener główny        - do 5500 PLN brutto

trener asystent     - do 4800 PLN brutto.

Do tego dochodzą jeszcze diety do 250PLN brutto za dzień tzw. akcji (zgrupowania zagraniczne, zawody).

Oczywiście to nie musi być cała kwota wynagrodzenia, PZN może podwyższyć ja wg własnego uznania z środków własnych (sponsorskich).Trenerzy muszą także spełniac określone kryteria MSiT, min. posiadanie licencji trenerskich odpwoiedniej klasy.

 

 Żałuję, że decydenci Polskiego Związku Narciarskiego nie pochylą się nad innymi kandydatami na szefa kadry młodzieżowej. Są co najmniej trzy nazwiska klubowych trenerów, które mogłyby wyglądać interesująco i które zapewnią progres młodych zawodników.

 

I jeszcze ewentulany skład kadry młodzieżowej grupy męskiej:

- Michał Skowron

- Michał Boreczek - obaj MKS Karkonosze Jelenia Góra

- Wiktor Czaja

- Dawid Damian - obaj KS Jedność Nowy Sącz

Także brani pod uwagę są jeszcze trzej zawodnicy : Maciej Popieluch z KS Jedność Nowy Sącz oraz Jan Żółkiewski i Bartosz Głaz z MULKS Tomaszów Lubelski.

Grupa żeńska kadry młodzieżowej zostanie ustalona po zatwierdzeniu kadry kobiet prowadzonej przez Aleksandra Wirietelnego i Justynę Kowlaczyk.

 

Kuba Cieślar

 

 zdjęcie: pzn.pl

 

 

Komentarze - 13

Prezes

Opublikowano: 2018-05-14 13:57:52

Proszę się nie gorączkować, nie snuć domysłów, wszystko jest pod kontrolą. Dowiecie się wszystkiego w odpowiednim czasie.

Dziękujem

Opublikowano: 2018-05-14 15:41:17

Dziękujemy Panie Prezesie cierpliwe czekamy , łubudubu łubudubu niech żyje nam ....

???

Opublikowano: 2018-05-14 15:52:12

Nie zgadzam się tylko z jednym - warsztat trenera Janusza został zweryfikowany przez brak progresu u wszystkich zawodników, których miał pod ręką. Miał wiele lat, by móc wykazać się w szkoleniu. Nie zrobił tego-z jakich względów nie wie nikt. Ale wynik jego wieloletniej pracy nasuwa jeden wniosek. Janusz Krezelok nie powinien trenować zawodników kadr narodowych!

Mikołaj Kopernik

Opublikowano: 2018-05-15 06:53:25

PZN na swojej stronie pisze o terminie/kwiecień 2018/ustalenia kadr narodowych w biegach narciarskich. Do chwili obecnej nie ma żadnej wiadomości na ten temat to jest kpina i lekceważenie wszystkich zainteresowanych tematem i nie tylko. Państwo w Państwie czy Chamstwo w Państwie ????

Nick_1

Opublikowano: 2018-05-15 10:59:24

PZN słynie z ignorancji i naginania czasoprzestrzeni. Wkrótce wybory do władz PZN i znów większość środowiska zagłosuje na Apoloniusza Tajnera. Związek dalej będzie się kręcił na zasadach kolesiostwa, bo delegatom mającym głos (sami sobie nadają te przywileje) wcale to nie przeszkadza. Dlatego też udokumentowani nieudacznicy są przesuwani po stanowiskach dla konsumowania publicznych pieniędzy. Trzeci świat mentalnie.

Ryszard Labaj

Opublikowano: 2018-05-16 19:09:04

Zglosilem podanie i wszystkie papiery przekazalem Panu Gazurkowi ,niestety nie dostalem odpowiedzi i nie wiem gdzie podzialy sie Koje dokumety !? Wiec nie piszcie ze nie bylo zgloszen ! Pozdrowienia z Niemiec

.

Opublikowano: 2018-05-16 20:06:43

Jakie ma Pan doświadczenie? Sukcesy w byciu trenerem?

nemo

Opublikowano: 2018-05-17 14:56:20

Rysiu był wicemistrzem Świata Juniorów i jak na razie od tamtej pory nie było nikogo po nim z takimi sukcesami. Poza tym obecnie również pracuje jako trener za zachodnią granicą. Startował jako zawodnik i trenował w trudnych czasach chlop jest dobry i powinno się mu dać szansę

OMEN

Opublikowano: 2018-05-21 07:46:42

Nie głupio napisałeś a nick kradniesz. Po co? A "Rysiu" podpisujący się imieniem i nazwiskiem to Twój kolega, że tak bezpośrednio?

nemo

Opublikowano: 2018-05-22 08:24:02

Poprawiam się Pan Ryszard skoro to jest takie nie kulturalne ale to tak jakby każda z nart miała inny kolor i przez to zawodnik nie wygrał biegu bo nie mógł się skupić na nim. Czepiając się szczegółów zapominamy o najważniejszym , że narciarstwo biegowe na arenie międzynarodowej przestaje istnieć a w kraju jak to w naszym kraju czy było nam kiedyś dobrze? Kochamy narzekać i nie damy rady bez tego żyć, a żeby zmienić tę mentalność należy wyjechać stąd na długie lata i może wtedy coś się uda zmienić tak jak wywoływany wcześniej do tablicy "Rysiu" może on by mógł coś wnieść nowego. Who know"s ?

OMEN

Opublikowano: 2018-05-22 23:53:54

Gdybyś tak jeszcze cudzych nicków nie używał bo trochę podszywasz się w ten sposób. Fakt, ze nie idiotycznie jak ktoś wcześniej. :-)

echhhh

Opublikowano: 2018-05-17 19:20:13

Panie Ryszardzie, czy Pan naprawdę wierzy w to, że ktoś z tego środowiska chciałby zmian? Myślę, że nie powinien Pan na to liczyć. Wszyscy narzekają ale dobrze im w tym sosie.

mama lesia

Opublikowano: 2018-05-17 17:48:06

Rysiu wychował Mistrzów Niemiec w Biathlonie (przygotowanie biegowe)

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl