Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Zachowajmy rozsądek na trasach Rozmowa z DARIUSZEM SERAFINEM, Wicekomandorem Biegu Piastów

Biegi masowe -> Wywiady

2013-01-29

dariusz-serafin- No właśnie. Zacznijmy od pańskiej funkcji – już Komandor Biegu Piastów, czy jeszcze Wicekomandor? Prezes Gozdowski tytułuje pana Komandorem, pan natomiast preferuje miano Wicekomandora. Dlaczego?

- Komandorem 36. Biegu Piastów był Julian Gozdowski. W moim przekonaniu jest nim dalej, aż do rozpoczęcia kolejnego, 37. Biegu Piastów. A ja do tego czasu jestem Wicekomandorem. Ale tak naprawdę to wszystko jedynie tytuły. Wiedza i doświadczenie Juliana Gozdowskiego są większe, niż całego naszego zespołu. Jeszcze przez wiele lat będziemy czerpali z doświadczeń Juliana i to on będzie kierował przygotowaniami do Biegu, jako prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów.

- W tym sezonie wiele się mówi o wymogu tworzenia w Jakuszycach tras jednokierunkowych. Czy to prawda, że wszystkie trasy na Polanie mają jeden kierunek?

- Nie. Większość tras, tak jak było do tej pory, jest dwukierunkowa. Natomiast są trasy jednokierunkowe, głównie zawodnicze, takie jak Buczki, Adama, zjazd z Samolotu itp. Wszystkie one są oznaczone. Przed jazdą pod prąd ostrzega znak zakazu z narciarzem w środku. Prosimy wszystkich o pilne zwracanie uwagi na znaki i nie ignorowanie ich. Powiem dosadnie, że często wbieganie pod prąd nie wynika wcale z braku świadomości danego człowieka, ale po prostu z braku kultury. A to przykre…

 
- Kolejna kontrowersja w Jakuszycach – psy. Jak to jest z ich poruszaniem się po trasach?

- W regulaminie Ośrodka Narciarstwa Biegowego Jakuszyce w punkcie 13 wyraźnie jest napisane, że na trasach ONB obowiązuje całkowity zakaz poruszania się zwierząt. Dodam od siebie, że jeżeli już ktoś musi wyjść na trasę z psem, to niech nie korzysta z tras, a z tzw. ścieżek turystyczno – biegowych i niech prowadzi psa na smyczy. Prosimy też pamiętać, że pies wcale nie musi być agresywny, by był niebezpieczny dla innych. Są przecież ludzie, którzy boją się psów, nawet pokojowo nastawionych i skłonnych jedynie do zabawy.

  - Coraz częściej słyszymy narzekania turystów na zamknięte trasy na czas zawodów, których na Polanie Jakuszyckiej, szczególnie w weekendy jest sporo.

- Pamiętajmy, że organizatorzy tych zawodów płacą za przygotowanie tras, które po godzinie, dwóch, maksymalnie trzech znów są do dyspozycji wszystkich biegaczy. Co więcej, dzięki organizacji zawodów psich zaprzęgów, czy cyklowi Salomon Nordic Sunday, mamy w tym roku przygotowane takie odcinki, jak Dzielne Klapki, Zimowa PKO, czy Bumaru Niematematyczna.

- I jeszcze inne pytanie o trasy. Wielu biegaczy narzeka, że w tym roku tak popularne fragmenty, jak Jeleniogórska, czy Ściernisko, nie są przygotowywane. Dlaczego?

- Bo, jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, mamy mało śniegu. Niektóre zimowe trasy biegowe są wyznaczone ubitymi drogami, inne tzw. liniami oddziałowymi. W tym pierwszym przypadku wystarczy 15 cm świeżego śniegu, by wyjechał na nie ratrak. Ale w drugim przypadku potrzeba aż 60 cm świeżego śniegu, by móc wypuścić tam ratrak. No i pamiętajmy, że śnieg po ubiciu musi mieć min. 15 cm, by wycisnąć w nim tor do stylu klasycznego. Co do torów o ich ilości na trasie decyduje szerokość trasy. Pamiętajmy, że ludzie biegają dwoma stylami i na wąskiej ścieżce nie możemy założyć dwóch torów do klasyka, bo po krótkim czasie nie będzie żadnego. Przecież „łyżwiarze” też muszą gdzieś biegać.

  - Już wkrótce – 23 i 24 lutego odbędzie się po raz pierwszy Mały Bieg Piastów. Skąd pomysł na te zawody?

- Na początek chcę zaznaczyć, że nazwa nie oznacza, iż jest to bieg dla dzieci. To normalne zawody – dla wszystkich chętnych na dystansach 12 i 24 km. Zamysł jest taki, aby każdy kto chce lepiej poczuć klimat Biegu Piastów, a może przyjechać do Jakuszyc tydzień wcześniej, wystartował w Małym BP. W regulaminie znajduje się kilka zapisów, odróżniających te zawody od „Dużego” Biegu. Po pierwsze dystanse. Po drugie o miejscu na starcie decyduje kolejność zgłoszeń, a dokładnie data wpłaty startowego. Mniejsze są też limity startujących – po 250 osób na każdym dystansie. Ciekawostką jest to, że trasa biegu na 24 km oraz trasa zawodów na 26 km tydzień później razem łączą się w „pięćdziesiątkę” z 37. Biegu Piastów, która odbędzie się w sobotę 2 marca. Także, jeżeli ktoś nie czuje się na siłach pobiec 50 km na raz, może to zrobić na raty 24 lutego i 3 marca. Dodatkową atrakcją na obu dystansach Małego Biegu Piastów będzie losowanie cennych nagród wśród wszystkich, którzy dobiegną do mety. Mamy 60 nagród, w tym 10 par nart od firmy Salomon. Upominki - gadżety znajdą się także w pakietach startowych. Bieg na 12 km w ramach Małego BP to także alternatywa dla tych, którzy nie zdążyli się już zapisać na 10 km tydzień później, bo przypomnijmy, że zapisy na ten dystans w trakcie 37. Biegu Piastów jest już zamknięty.

- W ostatnim czasie w weekendy na Polanie pojawiło się stoisko gastronomiczne. Czy tak będzie już na stałe?

- Na razie wprowadziliśmy catering na próbę na weekendy. Ale jak widać to był dobry pomysł. Więc pewnie do końca sezonu to stoisko będzie funkcjonowało na Polanie. Dodatkowo w najbliższym czasie przy szatniach turystycznych pojawią się automaty z napojami: ciepłymi, a także zimnymi i z drobnymi przekąskami.
 

- Dziękujemy za rozmowę.

rozmawiał:Tomasz Hucał /H&S Media Consulting/
 

fot. Marcin Oliva Soto

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl