Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Polska droga do Soczi damskim biathlonem stoi

Biathlon -> Biathlon artykuły

2012-12-10

soczi 2014
Kolejny tydzień w sportach zimowych za nami. Na wyróżnienie zasłużyły biathlonistki i panczenista Artur Waś.

BIATHLON

W miniony weekend zostały rozegrane tylko zawody Pucharu Świata. Po raz kolejny dobrze spisały się panie, natomiast panowie nie przestają się kompromitować. W piątek rozegrano sprinty zarówno pań, jak i panów. Wśród tych pierwszych triumfowała Białorusinka Daria Domraczewa, a Polki spisały się bardzo dobrze – piąta była Krystyna Pałka (bezbłędna na strzelnicy), pozycję niżej znalazła się Magdalena Gwizdoń, która spudłowała tylko raz (w strzelaniu w pozycji stojącej). Dziewiętnaste miejsce zajęła Weronika Nowakowska-Ziemniak, dwudziesta trzecia była Paulina Bobak, a najsłabszą z Polek była Agnieszka Cyl, która skończyła zawody na 55. miejscu. Natomiast w rywalizacji mężczyzn zwyciężył Andreas Birnbacher, a najlepszym z Polaków był Krzysztof Pływaczyk, który zajął bardzo odległe, siedemdziesiąte miejsce, pudłując jednokrotnie na strzelnicy. Jeszcze gorzej spisali się Łukasz Szczurek i Grzegorz Bril, którzy zajęli miejsca dziewięćdziesiąte piąte i dziewięćdziesiąte szóste. Oczywiście wszyscy trzej „biało-czerwoni” nie zakwalifikowali się do biegu pościgowego.

W sobotę z reprezentantów Polski rywalizowały więc tylko panie, które spisały się trochę słabiej niż dzień wcześniej. Piętnaste miejsce zajęła Magdalena Gwizdoń, dziewiętnasta była Krystyna Pałka, dwudzieste miejsce przypadło w udziale Weronice Nowakowskiej-Ziemniak, 24. Pozycję zajęła Paulina Bobak, a Agnieszka Cyl była 39.

W niedzielę rywalizowały sztafety. W rywalizacji Pań przyzwoicie spisały się Polki. „Biało-czerwone” w składzie: Pałka, Nowakowska-Ziemniak, Hojnisz, Gwizdoń zajęły szóste miejsce, a wygrały Norweżki. Po raz kolejny skompromitowała się męska sztafeta. Polacy w składzie: Pływaczyk, Szczurek, Bril, Kwak zajęli 23. miejsce i zostali zdublowani. Na trasie przegrali między innymi z Łotwą, Litwą i Wielką Brytanią…

Jeśli chodzi o klasyfikację generalną Pucharu Świata, to punkty zdobywały na razie tylko panie. Krystyna Pałka jest szósta, Magdalena Gwizdoń zajmuje dwunaste miejsce, Weronika Nowakowska-Ziemniak jest dwudziesta, Paulina Bobak znajduje się na miejscu trzydziestym piątym, a Agnieszka Cyl jest 62.
 

BOBSLEJE
W Pucharze Świata w Winterbergu i dwójkach i czwórkach startowały po dwie polskie osady. W rywalizacji dwójek Dawid Kupczyk i Marcin Niewiara zajęli 19. miejsce, a Mateusz Luty i Jakub Pawiłojć znaleźli się na miejscu dwudziestym czwartym. Triumfowała osada Hefti/Lamparter, reprezentująca Szwajcarię.

W rywalizacji czwórek osada w składzie: Dawid Kupczyk, Patryk Pieczarka, Marcin Niewiara i Paweł Mróz zajęli miejsce siedemnaste, a druga polska czwórka: Mateusz Luty, Rafał Gref, Mariusz Ślepokura i Jakub Pawiłojć zajęła ostatnie, 26. miejsce.

ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE
W zawodach Pucharu Świata w Nagano zarówno panie, jak i panowie dwukrotnie rywalizowali na dystansach 500 i 1000 metrów. Polki do Japonii nie pojechały, natomiast panowie startowali w obydwu konkurencjach.

Pierwszego dnia na dystansie 500 metrów Artur Waś był dziesiąty, a Artur Nogal czterdziesty. Zwyciężył Fin Pekka Koskela. Dzień później Waś był siódmy, natomiast Nogal zajął ponownie 40. miejsce, a triumfował reprezentant gospodarzy, Keiichiro Nagashima.

W sobotę na dystansie 1000 metrów triumfował Pekka Koskela, który tym samym „ustrzelił” dublet w trakcie sobotniej rywalizacji. 35. miejsce zajął Artur Nogal, a 36. był Maciej Biega. W niedzielę na tym samym dystansie najlepszy okazał się Holender Hein Otterspeer, a najlepszym z dwóch Polaków był Maciej Biega, który zajął 32. Miejsce. Drugi z „biało-czerwonych”, Artur Nogal był 36.

W klasyfikacji generalnej na dystansie 500 metrów jedynym klasyfikowanym Polakiem jest Artur Waś, który jest piąty. W „generalce” na dystansie 1000 metrów Konrad Niedźwiedzki jest dwudziesty szósty, a Maciej Biega jest 41.

NARCIARSTWO ALPEJSKIE
Polacy nie startowali w ten weekend w zawodach Pucharu Świata, natomiast na początku ubiegłego tygodnia siostry: Agnieszka i Maryna Gąsienica-Daniel rywalizowały w dwóch gigantach zaliczanych do Pucharu Europy w Trysil. Agnieszka w jednym starcie zajęła 40. miejsce, a drugiego nie ukończyła, natomiast Maryna w jednym starcie była czterdziesta trzecia, a drugiego nie ukończyła.

NARCIARSTWO DOWOLNE
Specjaliści i specjalistki od ski crossu zainaugurowali sezon Pucharu Świata w tej konkurencji w kanadyjskiej miejscowości Naskiska. Wśród pań startowała jedna reprezentantka Polski – Karolina Riemen, bo o niej mowa, zajęła 15. miejsce, a zwyciężyła Szwajcarka Fanny Smith. Wśród panów Polska była również reprezentowana tylko przez jednego zawodnika – Marcina Orłowskiego, który nie ukończył kwalifikacyjnego przejazdu.

SANECZKARSTWO
Bardzo słaby weekend polskich saneczkarzy w Altenbergu. Jedynie Maciej Kurowski przebrnął Puchar Narodów, w którym zajął szóste miejsce. W zawodach Pucharu Świata Kurowski był 22. W Pucharze Narodów pań Ewa Kuls nie ukończyła przejazdu. Fatalnie spisały się również trzy „dwójki” – Poręba i Mikrut zajęli w PN miejsce szesnaste, Pętyniak i Wanielista byli tuż za nimi, a Gędzius i Kowalewski nie ukończyli przejazdu.

SHORT TRACK
W Pucharze Świata w Short Tracku w Szanghaju Polskę reprezentowały jedynie panie. W pierwszej rywalizacji na dystansie 1000 metrów 25. pozycję zajęła Patrycja Maliszewska, a triumfowała Koreanka Park. W drugim biegu na tym samym dystansie triumfowała kolejna z Koreanek, Shim. W rywalizacji na 1500 metrów również wygrała Shim, a 24. miejsce wywalczyła Aida Bella. Na najkrótszym olimpijskim dystansie, czyli na 500 metrów, wygrała Chinka Wang, a Patrycja Maliszewska została zdyskwalifikowana.

SKOKI NARCIARSKIE
Przeciętny występ polskich skoczków w Pucharze. W pierwszym konkursie najlepszym z Polaków był Maciej Kot, który zajął dopiero 28. miejsce. Punkty zdobył też Dawid Kubacki, który był trzydziesty. Słabo spisali się Krzysztof Miętus, który był czterdziesty trzeci i Bartłomiej Kłusek, który zajął miejsce 47. W konkursie triumfował Gregor Schlierenzauer. Drugiego dnia występ naszych zawodników również nie był satysfakcjonujący – lepiej spisał się Kubacki, który był siedemnasty. Dalej przeciętnie spisuje się Kot, który zajął miejsce dwudzieste drugie. Słaby start zanotował też Bartłomiej Kłusek, który był czterdziesty. Kolejny fatalny start zanotował Krzysztof Miętus, który nie zakwalifikował się do konkursu.

Polacy startowali również w Pucharze Kontynentalnym w Ałmatach. Dobrze spisywał się Klemens Murańka, który dwukrotnie zajmował drugie miejsce. Nienajgorzej spisał się Aleksander Zniszczoł, który w pierwszym konkursie zajął ósme miejsce, ale w drugim został zdyskwalifikowany. W drugim konkursie punkty zdobył także były kombinator norweski Stanisław Biela, który był 28. Hula i Ziobro nie zdobyli punktów.

SNOWBOARD
W miniony weekend odbyły się także zawody Pucharu Świata w Snowboardzie, w konkurencji Snowboardcross w austriackiej miejscowości Montafon. W zawodach mężczyzn startowało dwóch Polaków – Maciej Jodko był dwudziesty dziewiąty, a Mateusz Ligocki zajął miejsce czterdzieste czwarte, a zwycięstwo odniósł Włoch Omar Visintin. W zawodach pań miała startować jedna reprezentantka Polski, Zuzanna Smykała, jednak nie stawiła się na starcie.

Andrzej Grabowski 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl