Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Jamrozowa Polana potrzebuje śniegu. Styczeń pełen imprez

Biathlon -> Biathlon artykuły

2014-12-04

Na trasach biegowych w Dusznikach Zdroju pracują już armatki. - W styczniu mamy napięty kalendarz, musimy się sprężyć – mówi Skipolowi odpowiedzialny za Jamrozową Polanę Janusz Rajzer.

 

Dolnośląski ośrodek biathlonowo-biegowy uznawany jest za jeden z najlepszych w Polsce. Latem otwarte są tu dwie oświetlone pętle nartorolkowe i budynek z kompletnym zapleczem. Zimą tras jest jeszcze więcej i to m.in. na nich w dniach 9-11 stycznia 2015 odbyć mają się biathlonowe zawody Pucharu IBU. Zawodnicy występujący na zapleczu najważniejszego cyklu globu głodni są rywalizacji, ale do jej przeprowadzenia potrzebny jest... śnieg. Kilka dni temu rozpoczęła się walka o jego pozyskanie.


- Zaczęliśmy już naśnieżanie i robimy, co w naszej mocy, by jak najszybciej zabielić trasy biegowe. Korzystamy z każdej okazji i mamy nadzieję, że minusowe temperatury nie storpedują naszych planów – informuje kierownik działu sportu w dusznickim MOKiS, Janusz Rajzer. On sam jest optymistą, ale w środowe popołudnie pogoda postanowiła spłatać figla. Padała mżawka, która – mówiąc łagodnie – nie działa najlepiej na wyprodukowany już śnieg.

Rajzer: - Prognozy są raczej dobre, kiedyś w końcu musi spaść i normalny śnieg. Największe zmartwienia to w tej chwili opady deszczu i duża wilgotność, przez którą armatki sypią nie taki normalny śnieg, ale coś w rodzaju kaszy. Ma to niższą jakość i lepiej byłoby, gdyby powietrze było suche. Ale nie mamy na to wpływu, zresztą jest jeszcze trochę czasu. Żeby maszyny pracowały, temperatura musi spaść do przynajmniej -4° Celcjusza – tłumaczy i dodaje, że na tę chwilę zabielone jest około 50% krótszej, 1300-metrowej pętli. Do przeprowadzenia zawodów potrzebna jest co najmniej ta o dwa razy dłuższa, a najlepiej, gdy uda się przygotować również jedną z pozostałych, nieoświetlonych już tras. Wtedy w programie najważniejszej lokalnej imprezy sezonu – oprócz sprintu – pojawi się także bieg indywidualny. Jeśli nie – i tak coś wymyślą. Jak twierdzi Rajzer, wszyscy czekają na jakiekolwiek starty.

 

Prace na Jamrozowej Polanie rozpoczęły się w związku z napiętym kalendarzem wydarzeń. To nie tylko odbywające się w drugi weekend stycznia zawody IBU, ale też Mistrzostwa Polski w biathlonie (2-4.01), biathlonowe Mistrzostwa Polski Amatorów (!), które zaplanowano na 23 i 24 stycznia, cykl Bieg na Igrzyska (30.01-1.02) oraz Sylwester na biegówkach. Szczególnie ostatnia z imprez zasługuje na uwagę narciarzy biegowych, którzy rzecz jasna również są mile widziani w dusznickim ośrodku. Dla nich właśnie w kolejnych miesiącach zimy zorganizowane będą Puchar Jamroza i Bieg na Orlicę. Oczywiście jeśli pozwoli na to pogoda.

 

Aktualności z Jamrozowej Polany śledzić można tutaj: facebook.com/jamrozowapolana.autoryzowanyserwis

 

zebrał Michał Chmielewski

fot. Facebook Jamrozowa Polana

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl