Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

MŚ w biathlonie letnim Otepaa 2016, Polska z trzema medalami

Biathlon -> Biathlon artykuły

2016-08-28

W estońskim Otepaa, odbyły się MŚ w biathlonie na nartorolkach, w których wzięła udział polska kadra w składzie:  Monika Hojnisz, Magdalena Gwizdoń, Grzegorz Guzik, oraz  w młodszych kategoriach (junior i juniorka) Mateusz Janik, Rafał Penar, Bartłomiej Filip, Kinga Mitoraj oraz Kamila Żuk.

 

Zawody rozpoczęły się w piątek 26.08. od sztafet mieszanych.

 

W kategorii juniorów wystąpiliśmy w składzie (Kinga Mitoraj, Kamila Żuk, Rafał Penar i Bartłomiej Filip). Bardzo dobrze  rozpoczęła Kinga Mitoraj, która pierwszą zmianę przyprowadziła na pierwszej pozycji , 30 sekund przed drugim zespołem. Kamila niestety na obydwu strzelaniach zaliczyła po jednej karnej rundzie i zmieniła się z Rafałem Penarem na czwartej pozycji. Niestety nasz zawodnik, również nie miał szczęścia, złamał kijek i część trasy musiał pokonać wydatkując więcej energii. Bartłomiej Filip kończący sztafetę pudłował jeden raz i zakończył rywalizację na piątym miejscu.

 

Zwyciężyła sztafeta Czech, przed Ukrainą i reprezentacją Finlandii.

 

Po południu do zmagań wyruszył mikst seniorski w składzie Magdalena Gwizdoń, Monika Hojnisz, Grzegorz Guzik i Mateusz Janik.

 

Magdalena na pierwszej zmianie spisała się bardzo dobrze, dobierała 5 krotnie, lecz bardzo dobrze biegła co zaowocowało miejscem w czołowej trójce. Monika Hojnisz, również zaliczyła bardzo dobry start szybki  bieg i bardzo dobre strzelanie pozwoliło na mecie cieszyć się 30 sekundową przewagą nad trzecim zespołem gdyż zmieniała się równo z zawodniczką z Finlandii Kaisą Makarainen.

 

Grzegorz Guzik, utrzymał świetne miejsce i cały dystans biegł razem z fińskim zawodnikiem. Najmłodszy w grupie seniorów Mateusz Janik, spisał się dobrze, lecz pozwolił się przegonić bardziej doświadczonym zawodnikom z Finlandii i Ukrainy i finiszował na 3 ( medal brązowy) pozycji ze stratą nieco ponad 2 minut do drugiego zespołu.

 

Dzień później (27.08 sobota) to już starty indywidualne i tutaj liczyliśmy na powiększenie medalowej kolekcji.

 

Świetnie rozpoczęła Kinga Mitoraj (na zdjęciu dekoracja), która przywiezie z Otepaa srebrny medal. Zawodniczka bardzo dobrze  spisywała się na trasie ,gdzie po pierwszym strzelaniu znacznie prowadziła przed zawodniczką z Ukrainy Anastazją Merkuszyną, po drugim strzelaniu również zachowała trochę przewagi ale stopniała ona do 10 sekund. Niestety Ukrainka zachowała więcej sił na końcówkę i na mecie wyprzedziła naszą zawodniczkę o 2 sekundy. Kamila Żuk niestety nie poradziła sobie dziś na strzelnicy. Pudłowała siedmiokrotnie, co nie pozwoliło jej zbliżyć do czołówki. Zajeła 21 lokatę ze stratą trzech i pół minuty.

 

W rywalizacji seniorów zwyciężył Martin Otcenas, który miał aż 34 sekundy przewagi nad drugim Lukasem  Kristejn. Startujący z jednym z ostatnich numerów startowych Czech na ostatnim kilometrze wyprzedził Sergieja Kliaczina z Rosji oraz pozbawił medalu Antona Sinapowa z Bułgarii.

 

Przedostatnią konkurencją w tym dniu był start seniorek. Były duże apetyty na medal ,ale jednak musimy zadowolić się dobrym siódmym miejscem Magdaleny Gwizdoń. Polka spudłowała dziś 3 krotnie i niestety to nie pozwoliło uzyskać rezultatu sprzed roku. Monika Hojnisz również miała problemy na strzelnicy, pudłowała 5 krotnie i zajęła dziewiętnastą lokatę. Faworytka Kaisa Makarainen, która przyzwyczaiła nas do znakomitej dyspozycji na trasie, była blisko medalu, lecz cztery karne rundy pozwoliły zająć miejsce tuż za podium, do którego zabrakło 4 sekund. Zwyciężyła Ołena Pidhruszna,  przed Anna Froliną z Korei Południowej, znaną bardziej jako Bułygina. Zawodniczka postanowiła zmienić obywatelstwo, gdyż nie mogła być pewna miejsca w składzie w reprezentacji Rosji. Trzecie miejsce zajęła Irina Warwynec z Ukrainy.

 

Start juniorów i kolejne szanse medalowe. Najbliżej medalu na półmetku rywalizacji był Rafał Penar, który trafił wszystkie krążki w pozycji leżącej, stójka jednak już nie była tak dobra i nasz zawodnik spadł na 23 miejsce. Wicemistrz świata na nartorolkach z 2014 roku Mateusz Janik, również spisał się trochę gorzej. Spudłował 3 krotnie, co pozwoliło mu zająć 16 lokatę. Bartłomiej Filip spudłował 5 krotnie i zajął 42 miejsce.

 

Niedziela (28.08), to ostatnie starty MŚ i rywalizacja w biegach na dochodzenie.

 

O godzinie 8:30 na trasę wyruszyły juniorki. Duże nadzieje wiązane były z występem Kingi Mitoraj, która po sprincie zajmowała 2 lokatę a do pierwszej miała niecałe 3 sekundy straty. Zawodniczka z Cichego świetnie rozpoczęła bieg, po dwóch strzelaniach miała ponad 20 sekundową przewagę nad drugą zawodniczką Natalią Gerbulową z Rosji. Niestety strzelanie w stójce było już znacznie gorsze i nasza zawodniczka musiała uznać wyższość Rosjanki, która pudłowała tylko 3 krotnie. Zwyciężczyni sprintu Anastazja Merkuszyna pudłowała 6 krotnie i musiała zadowolić się brązowym medalem. Na uwagę zasługuje świetny występ Kamili Żuk. Duszniczanka startowała z 21 miejsca, ale świetny start pozwolił jej przesunąć się na czwartą pozycję, sędziowie jednak  dopatrzyli się falstartu i doliczyli 30 sekund naszej zawodniczce co przesunęło ją na piątą lokatę. Szkoda występu ze sprintu bo być może cieszylibyśmy się z dwóch medali…

 

biathlon

Kinga Mitoraj na trasie biegu pościgowego, foto.Hendrik Osula

 

Z 32 pozycji startował nasz jedyny senior Grzegorz Guzik i na tej pozycji ukończył dzisiejsze zmagania. W poprawie rezultatu na pewno przeszkodziły karne rundy, których było aż 7. Zwyciężył tak jak wczoraj  Martin Otcenas, a brązowy medal powędrował do reprezentanta Ukrainy Oleksandra Żyrnyj.

 

Niedzielny popołudniowy start naszych seniorek nie zwiększył kolekcji medali, choć było bardzo blisko. Magdalena Gwizdoń i Monika Hojnisz zakończyły zmagania tuż za podium, plasując się na 4 i 5 pozycji. Jedno pudło na strzelnicy mniej i cieszylibyśmy się z brązowego krążka. W biegu pościgowym bezkonkurencyjna okazała się Kaisa Makarainen, fińska zawodniczka popisała się znakomitym biegiem i strzelaniem, myląc się na strzelnicy  tylko raz. Znokautowała rywalki, gdyż różnica nad drugą na mecie Ołeną  Pidhruszną wyniosła ponad dwie minuty. Wicemistrzyni ze sprintu Anna Folina, dorzuca do swojej kolekcji brązowy krążek i może cieszyć się z wywalczenia dwóch medali nartorolkowych Mistrzostw Świata.

 

Rywalizacja juniorów na dystansie 12.5 km zakończyła zmagania biathlonowych mistrzostw świata. Na starcie pojawiło się dwóch naszych reprezentantów. Mateusz Janik i Rafał Penar. Bartłomiej Filip nie wystartował. Bardzo dobrze spisał się dziś Rafał Penar, który zakończył rywalizację na siódmym miejscu. Gdybyśmy  odliczyli  różnice czasowe jakie są doliczane w biegu pościgowym, Rafał zająłby dziś drugie miejsce. Mateusz Janik, startował dziś z 16 miejsca i na takim zameldował się na mecie z siedmioma karami. Złotym medalistą  został Anton Myhda przed  Maksymem Iwko a najniższy stopień podium należał do Jana Burian z Czech.

 

Polska kończy MŚ z trzema medalami, brązowym zdobytym w biegu sztafetowym seniorów oraz dwoma srebrnymi zdobytymi  dzięki Kindze Mitoraj. Zawodnicy reprezentacji Polski spisali się bardzo dobrze, gdyż zajmowali pozycje w czołówce, i potwierdzili wysoką dyspozycje, która jest dobrym prognostykiem przed sezonem zimowym.

 

Wyniki:

 

Sprint juniorek:

1. Anastazja Merkuszyna UKR    0    22:59.1

2. Kinga Mitoraj POL                    1     +2.5

3. Natalia Gerbułowa ROS          2     +26.2

21. Kamila Żuk POL                      7     +3:30.5

 

Sprint seniorów:

1. Martin Otcenas SVK          1       26:14.9

2. Lukas Kristejn CZE             2           +34.3

3. Sergiej Kliaczin ROS          1            +38.1

32. Grzegorz Guzik POL        5         +2:45.0

 

Sprint seniorek:

1. Ołena Pidhruszna UKR      1     22:18.5

2. Anna Frolina KOR               2        +10.6

3. Irina Warwynec UKR          1        +20.4

7. Magdalena Gwizdoń POL  3         +59.8

19. Monika Hojnisz POL         5       +1:56.8

 

Sprint juniorów:

1. Anton Myhda UKR          1      27:11.9

2. Jan Burian CZE                 2        +19.8

3. Ondrej Hosek CZE           2        +49.2

16. Mateusz Janik POL       3        +2:23.8

23. Rafał Penar POL            4        +2:49.9

42. Bartłomiej Filip POL      5        +5:31.1

 

Bieg pościgowy juniorek

1. Natalia Gerbułowa ROS              3        33:40.6

2. Kinga Mitoraj POL                        7        +1:46.8

3. Anastazja Merkuszyna UKR       6         +2:11.5

4. Kristina Rezcowa ROS                 6         +3:12.4

5. Kamila Żuk POL 3 +3:13.1

 

Bieg pościgowy seniorów:

1.            Martin Otcenas  SVK        3             34:26.2

2.            Sergiej Kliaczin  ROS       2             +28.1

3.            Olekander Żyrnyj UKR  2             +48.6

32.          Grzegorz Guzik POL        7             +5:21.5

 

Seniorki bieg pościgowy:

1.            Kaisa Makarainen           FIN         1             30:40.3

2.            Ołena Pidhruszna           UKR       4             +2:10.0

3.            Anna Frolina                    KOR       6               +2:29.5

4.            Magdalena Gwizdoń     POL        5             +2:42.8

5.            Monika Hojnisz                POL        3            +2:44.3

 

Natalia Surdyka

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl