Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Rafał Penar, 23-krotny medalista Mistrzostw Polski Juniorów w biathlonie [WYWIAD]

Biathlon -> Biathlon artykuły

2016-10-01

Rafał Penar, reprezentant AZS AWF Katowice,  od 2012 roku gości niezmiennie w kadrze narodowej. Multimedalista Mistrzostw Polski juniorów i seniorów, uznawany za duży talent. Jak sam mówi biathlon jest jego pasją, która pozwala mu nie marnować czasu. Zawodnik z podkarpacia w krótkiej rozmowie z Natalią Surdyką opowiada o treningach, samodyscyplinie oraz za co tak naprawdę lubi biathlon.

 

Witaj Rafał, zaczniemy może od pytania o zeszły sezon zimowy, gdyż startowałeś chyba w zawodach każdej rangi zeszłej zimy. Jak go ocenisz?

 

 

Tak, faktycznie startowałem we wszelakich zawodach, począwszy od krajowych po międzynarodowe. Jednak uważam że sezon mógł być zdecydowanie lepszy , ale zaraz na początku zatrułem się jedzeniem i musiałem odzyskać formę sprzed chorby, która dopiero wróciła na drugą część sezonu. Dlatego zdecydowanie bardziej jestem zadowolony właśnie z tej drugiej części. Choć nie ukrywam  w wielu startach niestety zapsulem wynik złym strzelaniem.

 

Czyli uważasz, że bieg jest Twoją mocniejszą stroną? Na co zwracają Ci największą uwagę trenerzy?

 

Ciężko stwierdzić co jest moją lepszą stroną, jestem typem zawodnika , że wiele zależy od tego jak wysoką mam formę w danym momencie. Na pewno w zeszłym sezonie trochę gorzej prezentowałem się na strzelnicy niż na trasie.

 

biathlon

Rafał na trasach biathlonowych w Kirach (Kościelisko)

 

Jakbyś mógł wybrać jakąś umiejętność której ty jeszcze nie posiadasz od zawodnika światowej czołówki to co by to było?

 

Na pewno samodyscyplina, odnośnie treningów ją  posiadam , ale do spraw poza treningowych np. takich jak jedzenie już trochę mniej. Choć bardzo się staram i pilnuje tego  co ląduje u mnie na talerzu to czasem pozwolę sobie na coś zabronionego J.

 

W sezonie przygotowawczym trening jest bardzo zróżnicowany (rolki, rower, cross, siła itd.)  a w zimie najczęściej trening na nartach, biathlon wiadomo dyscyplina zimowa ,ale niektórzy zawodnicy mają swój ulubiony środek treningowy, ty masz swój ulubiony trening?

 

Tak, bardzo lubię siłownię , ale w tym roku też wyjątkowo do gustu mi przypadł trening na rowerze, którego dosyć dużo mieliśmy w sezonie przygotowawczym.

 

Udziału w zawodach pewnie nie zliczysz, ale czy jest jakiś start, który utkwił Ci szczególnie w pamięci?

 

Mistrzostwa świata na nartorolkach w Cheile-Gradistei , kiedy mogłem zdobyć medal , ale nie pobiegłem rundy karnej. Fajnie też wspominam mój pierwszy start na seniorskich mistrzostwach świata w Oslo, gdyż był to mój debiut na tak dużej imprezie.

 

W Iwoniczu mocno popularny jest biathlon? Kto Cię do niego zachęcił?

 

Nie, niestety nie jest popularny, może by się to zmieniło gdybyśmy mieli tutaj jakiś ośrodek szkoleniowy , chociażby strzelnice, która jest przecież niezbędna. A trenować zacząłem  głównie dzięki mojemu tacie. Sam trenował  a później został  trenerem i to on mnie do tego zachęcił.

 

Gdybyś nie był biathlonistą to kim chciałbyś być?

 

Piłkarzem albo kierowcą rajdowym, raczej pozostaje w sferze sportowej a nie naukowej. Haha

 

Co najbardziej lubisz w tej dyscyplinie?

 

Ogólnie to chyba wszystko!

 

Dziękuję Rafał za wywiad, mam nadzieje że będziesz pamiętał o karnych rundach jeżeli Ci się przytrafią i wszystkiego dobrego w nowym sezonie.

 

 

Dziękuję i zapraszam na mój fanpage! (TUTAJ)

 

rozmawiała Natalia Surdyka

 

 

Rafał Penar urodził się 1 września 1995 roku w Krośnie, na co dzień mieszka w Iwoniczu Zdroju.

Jego sukcesy to:

MP Seniorów - 2 medale

MP Juniorów - 23 medale

Mistrzostwa Świata Juniorów :

 4 m SPRINT 2015 (Cheile Gradistei- ROU)

 5 m SZTAFETA 2013 (Obertilliach – AUT)

7 m SZTAFETA 2014 (Presque Isle- USA)

8 m BIEG POŚCIGOWY 2015 (Cheile Gradistei- ROU)

15 m SPRINT 2016 (Cheile Gradistei- ROU)

16 m INDYWIDUALNY 2013 (Obertilliach – AUT)

 

foto: profil zawodnika na fb, oraz Szymon Sikora PZBiath

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl