Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Dominika Bielecka o biegach narciarskich i biathlonie

Biathlon -> Biathlon artykuły

2016-10-18

Od lat trenowała biegi narciarskie, i do nart biegowych urodzona. Teraz próbuje swoich sił w biathlonie. Niezwykle utalentowana i ambitna zawodniczka klubu KS SKI TEAM Wodzisław Śląski. Dominika Bielecka, multimedalistka mistrzostw Polski w biegach narciarskich, opowiada o zeszłym sezonie i planach na przyszłość.

 

 

Natalia Surdyka: Cześć Dominika, a jednak biathlon będzie twoją dyscypliną w przyszłym sezonie. Jak Ci się trenuje z karabinem na plecach? J


Dominika Bielecka: Hej:) Tak, w tym sezonie spróbuję swoich sił w biathlonie. Z karabinem na plecach biega się zdecydowanie ciężej niż, bez, ponieważ to dodatkowy ciężar oraz zmiana środka ciężkości, ale myślę, że można się do tego przyzwyczaić.

 

Zeszły sezon nie opuszczała Cię kontuzja, a jak teraz z twoim zdrowiem? Dopisuje, choć trochę?
Tutaj muszę sprostować, ponieważ to nie kontuzja, a po prostu choroba, która wykluczyła mnie na 4 miesiące z czynnego uprawiania biegów narciarskich. Byłam załamana, ponieważ sezon przygotowawczy przepracowałam w 100%. Ale nic na to nie mogłam poradzić. Stało się. Od grudnia do kwietnia robiłam, co mogłam, aby nie wypaść z rytmu. Robiłam treningi crossowe oraz jeździłam na rowerze. Niestety nie mogłam wykonywać żadnych ćwiczeń, które angażują mięśnie rąk, tak, więc biegi narciarskie oraz wszystkie ćwiczenia siłowe odpadały. W kwietniu odbyłam wizyty u kilku lekarzy oraz dostałam zdolność, z COMS-u (Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej - przyp. redakcji) z Warszawy do uprawiania sportu, tak, więc już z czystym sumieniem mogę trenować na pełnych obrotach.

 

Możesz nam powiedzieć czy mocno różni się teraz twój trening? Na co zwracasz szczególną uwagę w tym sezonie?

Biathlon i biegi narciarskie to bardzo podobne dyscypliny. Zarówno w biatlonie jak i w biegach bardzo ważne jest kształtowanie wytrzymałości, wydolności, siły i szybkości. Pod tym kątem treningi są porównywalne. Jednak w biatlonie dochodzi jeszcze strzelanie, tak, więc oprócz wielu godzin spędzonych na trasach biegowych, rowerowych i siłowni dochodzi jeszcze wiele godzin ćwiczeń z karabinem.

 

Po pierwszych startach w sezonie letnim, rozbudziłaś apetyty na dobre wyniki. Jak ty zapatrujesz się na przyszły sezon?

Starty w MP w crossie rzeczywiście były udane, jednak z zawodów na rolkach nie jestem zadowolona w ogóle. Jak zaopatruję się na przyszły sezon? Dać z siebie wszystko na każdych zawodach:)

 

Często słyszy się, że biathloniści gorzej prezentują się na trasie od biegaczy, (choć ja z tym zdaniem się nie zgadzam), co ty możesz o tym powiedzieć? Uważasz, że wyższy jest poziom biegowy na zawodach biathlonowych czy biegowych?

Również słyszałam to niejednokrotnie, nie wiem jednak, dlaczego panuje takie przeświadczenie. Myślę, że najlepszym sprawdzeniem formy biegowej, a więc prezentowanego poziomu, byłyby po prostu wspólne starty biegaczy oraz biatlonistów.

 

bielecka

foto. archiwum zawodniczki

 

Stójka czy leżak? Która pozycja strzelecka na ten moment Ci bardziej pasuje?

Na ten moment nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. W jeden dzień wydaje mi się, że wolę leżak, jednak już na następnym treningu myślę zupełnie na odwrót.

 

Siniaki z łokci już zniknęły?

Siniaków nie było, były niestety otarcia. I nadal są:)

 

Masz już imię dla swojego karabinu?

Nie mam i raczej nie planuję nadawać mu imienia.

 

Jakie plany na przyszłe tygodnie? Gdzie będziecie szlifować formę?

Aktualnie przebywamy na obozie w Ramsau, gdzie możliwości treningowe są ogromne. Do południa biegamy na lodowcu na nartach, natomiast popołudnia poświęcamy na treningi na nartorolkach połączonych oczywiście ze strzelaniem lub treningi siłowe. 19 Października przejeżdżamy na obóz do Ruhpolding i 23 października wracamy już na kilka dni do domu, po czym udajemy się do Skandynawii.

 

Dziękuję Ci bardzo za rozmowę. Życzę Ci przede wszystkim zdrowia, a jak Ci dopisze to sezon na pewno będzie udany.

 

rozmawiała Natalia Surdyka

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl