Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Kadra młodzieżowa w biathlonie - Przemysław Pancerz [WYWIAD]

Biathlon -> Biathlon artykuły

2016-11-08

Po wywiadach z zawodnikami i zawodniczkami  kadry A, teraz czas na kogoś z reprezentacji młodzieżowej. Jeden z bardziej utalentowanych juniorów młodszych w Polsce. Przemysław Pancerz, zawodnik AZS AWF Wrocław podopieczny trenera Jerzego Szydy. Uczestnik młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich (YOG) w Lillehamer, oraz multimedalista zawodów krajowych,  opowiada o swoich założeniach na sezon, oraz komu z zawodników Pucharu Świata kibicuje najbardziej.

 

Natalia Surdyka: To twój pierwszy sezon, gdy kadra młodzieżowa trenuje z trenerką Nadią Biełową. Jak porównujesz trening, odczuwasz duże różnice między kadrą a klubem?

Przemysław Pancerz: Treningi z trenerką Nadią nie różnią się wiele od tych, jakie wykonujemy razem z trenerem klubowym. Przygotowania w kadrze są zróżnicowane. Plan jest zindywidualizowany i każdy z nas ma często inne obciążenia treningowe. Jedni muszą wzmocnić górną część ciała drudzy dolną. Wprowadzane jest wiele treningów tempowych czy też strzelania na wysokim tętnie, to wszystko pozwoli na lepsze przygotowanie do sezonu. Do którego pozostało niewiele czasu zaledwie miesiąc. Jedyną różnicą może być to, że jest większy nakład środków finansowych i możemy się cieszyć, chociażby z przygotowań na obiektach gdzie trenują wszystkie kadry narodowe.

 

Znając Ciebie cele na sezon masz już ustalone?

Tak, głównym celem na sezon są oczywiście Mistrzostwa Świata Juniorów Młodszych, które odbędą się na przełomie lutego oraz marca w rosyjskiej miejscowości Ostrov. Lecz w planach mamy też starty na takich zawodach jak Mistrzostwa Europy Juniorów, które odbędą się w Czeskim Novym Meście w grudniu na otwarcie sezonu czekają nas starty na Juniorskim Pucharze Europy, co pozwoli na sprawdzenie się z potencjalnymi rywalami podczas startu na Mistrzostwach Świata. Przydałoby się również zaprezentować z jak najlepszej strony na narodowych zawodach takich jak Mistrzostwa Polski Seniorów oraz Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Swego rodzaju planem na sezon jest również zdanie matury.

 biathlon

 

Właśnie, jesteś tegorocznym maturzystą, jak radzisz sobie z nauką, mając tyle obowiązków?

Matura w tym roku to na pewno niemałe wyzwanie z racji, że nie skupiam się tylko na nauce. Raczej nie pomagają mi w tym wyjazdy na obozy, których jest jednak trochę więcej niż to bywało wcześniej. W szkole staram się nadrabiać tyle ile zdołam, nauczyciele przez dwa lata, jakie już spędziłem w swojej szkole przyzwyczaili się do mojej nieobecności, więc w miarę możliwości pomagają mi w przygotowaniach do matury. I myślę, że jakoś sobie poradzę.

 

Jesteście po badaniach wydolnościowych w Katowicach, analizowaliście już parametry z trenerami?

Owszem badania wydolnościowe mieliśmy tuż przed obozem w Ramsau. Wyniki przyszły w tydzień po powrocie z obozu, więc jeszcze nie zdążyliśmy ich omówić zrobimy to pewnie na najbliższym zgrupowaniu.

 

Najbliższe zgrupowanie to niemiecki Oberhof, lubisz treningi w niemieckim tunelu?

Tak 10 Listopada jedziemy na dziesięciodniowy obóz do Niemiec. Lubię biegać w tunelu z kilku powodów np. nie jest tam za zimno oraz warunki są bardzo dobre, śnieg jest twardy, co pozwala na doskonalenie techniki.

 

 Z tego, co mi wiadomo, z karabinem nie lubisz się rozstawać na dłuższy czas, a ulepszanie go i poprawianie to twoje prawie „hobby”, czy w tym sezonie też będziesz próbował czegoś nowego.

Tak to prawda z karabinem nie lubię się rozstawać zapewne jak każdy sportowiec trenujący biathlon czy też sporty strzeleckie:). Lubię interesować się nowinkami na temat broni czy też sprzętu, ale raczej sam wole nie zmieniać poszczególnych części w swoim karabinie. Dopasować karabin i postawę pomaga mi trener, więc wolę polegać na jego doświadczeniu.

 

28 listopada rusza Puchar Świata, Emil Hegle Svendsen też wyruszy na trasę, będzie w dobrej dyspozycji, myślisz?  Czy w tym sezonie stawiasz na kogoś innego?

Zawody w Oestersund będę śledził przed telewizorem i dopingował mojego ulubionego sportowca, jakim jest Norweg. Mam nadzieje, że poradzi sobie na trasach pucharowych pomimo choroby, z jaką zmagał się w okresie przygotowawczym. Ale najbardziej będę trzymał kciuki za naszych reprezentantów.:D

 

Dziękuję Przemek za rozmowę i sukcesów życzę w tym sezonie.

Również dziękuję za rozmowę.

 

rozmawiała: Natalia Surdyka

 

Przemysław Pancerz AZS AWF Wrocław

Uczestnik II YOG w Lillehamer – 27 miejsce sprint, 15 miejsce bieg pościgowy

Uczestnik MŚJ- 18 miejsce bieg sprinterski

Multimedalista Mistrzostw Polski juniorów

Członek młodzieżowej kadry narodowej

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl