Bieg Piastów: Polskie i czeskie zwycięstwa w biegu na 30 kilometrów łyżwą, Andrzej Pradziad piąty! [WYNIKI]

Biegi masowe -> Wyniki świat

2017-03-03

Tegoroczny pierwszy dzień weekendu z Biegiem Piastów rozpoczął się od rywalizacji na 30 kilometrów stylem dowolnym. U Pań triumf odniosła Róża Łyjak ze Szklarskiej Poręby, a u panów najlepszy okazał się reprezentant Czech, Dusan Kozisek z Liberca.

Punktualnie o 10.00 miłośnicy biegów narciarskich w wydaniu praktycznym wystartowali na trasę 30 kilometrów techniką dowolną. Ostatecznie wśród Pań najlepszy czas uzyskała Polka, Róża Łyjak ze Szklarskiej Poręby. Zawodniczka Michoń Ski Team MKS Karkonosze przewidziany na dziś dystans 30 km łyżwą pokonała w czasie jednej godziny 35 minut i 12 sekund. Ta sama zawodniczka osiągnęła także pierwszy rezultat w kategorii K-20. Podium uzupełniły Czeszki: druga Sarka Vojtkova ze stratą niespełna 2 minut do Polki, broniąca barw Silvini Madsus Team, oraz trzecia Lucie Januskova. Jej strata wyniosłą już ponad 6 minut. Tym samym wszystkie zawodniczki z podium wygrały w poszczególnych kategoriach wiekowych: Róża Łyjak w K-20, Sarka Vojtkova w K-40, a Lucie Januskova w K-30. O niedosycie może z pewnością mówić Anna Gałek, której do podium zabrakło… 6 sekund.

U mężczyzn na podium wspiął się tylko jeden Polak, i to na najniższy stopień, który należał dziś do Tomasza Jurczaka z Lubawki. Do zwycięstwa zabrakła mu minuta, a to wywalczył reprezentant naszych południowych sąsiadów, Dusana Koziska z Dukli Liberec, który okazał się także najlepszy w kategorii 30-latków. Drugie miejsce dla Niemca – Toniego Eschera, który trasę 30 kilometrów pokonał w zaledwie 4 sekundy dłuższym czasie od lidera, któremu zajęło to 1 godzinę 18 minut i 45 sekund.

W czołowej dziesiątce panów nie zabrakło znanych nazwisk, a także osób związanych ze Skipolem. 5. lokatę zapisał na swoim koncie Andrzej Pradziad z UKS Regle Kościelisko, a lokatę niżej można było zobaczyć Mateusza Chowaniaka. 11. miejsce zajął Jakub Mroziński, instruktor PZN, kilkukrotnie goszczący na łamach Skipola, a obecnie także organizator letnich i zimowych obozów dla amatorów narciarstwa biegowego.

Ze Skipol Teamu startowało także kilku innych: 21. Daniel Żamojtuk, 47. Dominik Skomorowski, 49. Hubert Paszkowski, 63. Robert Sadowski, 78. Sebastian Saniuk. Na początku drugiej setki uplasował się Dariusz Rogala (113), Andrzej Guziński był 152., a Jakub Czaplewski 199.