Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Marazm Polskich biegów narciarskich [RIPOSTA]

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2017-11-23

Artykuł Kasi Nowak "Marazm polskich biegów narciarskich" wywował  wiele skrajnych emocji, jak się okazuje nie tylko u czytelników, także wśród naszej redakcji. Ponieważ próbujemy zachować obiektywizm, o co przyznaję łatwo nie jest, publikujemy odpowiedź Natalii Surdyki naszej redakcyjnej biathlonistki, byłej zawodniczki. Zapraszam Kuba Cieślar.

 

-/-

 

Nie chce operować w tym wywodzie żadnym sarkazmem… nic z tych rzeczy, jednak jako była zawodniczka staram się zrozumieć najbardziej „hejtowany” teraz projekt „Życie na biegówkach”, który nie taki zły jest. Zły to jest system szkolenia, ale sam projekt trafiony w punkt!

 

Czy ową próbę projektu trzeba od razu rozpatrzeć w formie porażki?! Sezon tak naprawdę dopiero się rozpoczyna. Fakt, początek niezbyt udany to za mało powiedziane, jednak na podsumowanie całego sezonu przyjdzie jeszcze czas.

Wiadomym jest, że miejsca w okolicach 80-tych nikogo nie satysfakcjonują, jednak nie możemy całego sezonu spisywać na straty, po jednym nieudanym sprawdzianie!

Druga rzecz!

Stawiając się w sytuacji chłopaków, jakbyście się zachowali?!

Tyle lat treningów, obozów, harówki w deszczu i upałach. I nadal żadnego progresu…

Musieli wziąć sprawy w swoje ręce. To było najbardziej logiczne i trafne posunięcie, jakie mogli tylko wykonać. Pieniądze…. Ok, ktoś się tam dołożył, znaleźli sponsorów, ludzie dawali im z dobrego serca. To, dlaczego teraz Ci sami ludzie mają żałować? Wiedzieli, że przecież jest tysiące trenujących zawodników na świecie i zawsze trzeba brać pod uwagę fakt, że „coś może pójść nie tak” i wynik ostateczny nie będzie taki jak każdy oczekiwał.

 

Czy wszystko musi być rozpatrywane w kategoriach nakładu finansowego? I komentarze typu „a skąd on wziął na to pieniądze, państwo płaci to jeżdżą, wybierają się na wycieczki” Jednym słowem „Materializm”. Co w Polsce jest często na porządku dziennym.

 

Dużo mówi się również o wypuszczaniu młodych, o tym, że Ci wspomniani kadrowicze są już wypaleni i dajmy szanse innym. Ok, tak macie rację, ale pomyślcie, że właśnie Ci młodzi zawodnicy, odbiegają jeszcze poziomem od tych zajmujących teraz 80-te miejsce na świecie. Niech ten młody zawodnik skupi się na MŚJ czy innych juniorskich zawodach a od czasu do czasu dostanie szansę sprawdzenia się w PŚ. Nie wszystko na raz! Bo skończy się tak szybko jak się rozpoczęło.

 

Wszyscy fanatycy biegówek, zawodnicy i trenerzy dobrze wiedzą, że Polskie biegi powoli umierają. To jest fakt. I nikt choćby nie wiem, jak się starał tego nie zatuszuje. Jednak, obserwując Polskie biegi nie ma lepszych zawodników niż Ci, którzy obecnie biegają w kadrze narodowej. I czy mają pucharowe punkty na swoim koncie czy nie, to w chwili obecnej zawodnicy projektu „Życie na biegówkach” są po prostu najlepszymi w Polsce. 

 

Także bądźmy dobrej myśli!! Prędzej czy później ten projekt przyniesie rezultaty. Jakie? Zobaczymy! Jednak nie wieszajmy psów na chłopakach, którzy robią, co mogą, aby wyprowadzić właśnie te Polskie biegi narciarskie na prostą.

 

Natalia Surdyka

P.S

To wyprowadzanie biegów na prostą nie powinno być ich zadaniem… 

 

od redakcji: więcej tekstów z temacie rozwoju lub upadku naszych biegów narciarskich znajdziecie TUTAJ

 

Komentarze - 12

fis punkty

Opublikowano: 2017-11-23 19:49:12

K.Bury miał lepsze fis punkty od P.Klisza. Jedno zdanie tekstu się więc zupełnie nie zgadza.

Wciąż wierny kibic

Opublikowano: 2017-11-23 22:58:13

Hmm. To w takim razie dlaczego tamci zawodnicy ( z innych krajów ) potrafią punktować? Gdzie leży problem? Bo jak sie czyta wywiady ze Staręgą to miał roznieść wszystkich w tym sezonie, a to nawet nie jest stagnacja to jest regres ! Mają co chcą, siedzą w Norwegii, mają obozy, sprzęt, wyjazdy na lodowiec. A więc o co chodzi ? Są po prostu słabi i tyle, rozkapryszeni chłopcy, którym nie chce się trenować, tylko wciąż jest problem bo to bo tamto. Gdyby Pan Łuszczek albo Staszel mieli choć 10% procent tego co oni to byśmy mieli Mistrzów Olimpijskich, tylko z dupy musi iść dym, a nie zdjęcia na fb i videorelacje co chwile, z tego nie będzie sukcesów. Programu PZN nie ma to oczywistość i każdy się z tym zgodzi, ale czy ktoś ze srodowiska robi coś dla rozwoju biegów w Polsce ? nie !!! Popatrzmy na skoki i przykład Sz.P Adama Małysza, jest ktoś taki w biegach ? Justyna Kowalczyk okopała się w swoim obozie i wybiera sobie zawody, ktoś powie, że ma do tego prawo, ale z jakich przyczyn? Wytrenowała się, jeździła za państwowe, jest coś winna państwu. PZN pokazuje się w tv, dziennikarze się jarają. Ale nikt nie widzi , tego że przesypiamy najlepszy okres w polskim narciarstwie, za Kowalczykowej nie postał żąden ośrodek, za Małysza od biedy kilka, z walącą się, wyremontowaną na dniach Wielką Krokwią, tylko, że skaczą te same nazwiska, gdzie jacyś juniorzy? Nie chce snuć ciemnych scenariuszy, ale za 10 lat nikt w Polsce nie będzie rozmawiał o nartach jak tak dalej pójdzie. Srodowisko musi się zjednoczyć i siąść, opracować program, trzeba zacząć od podstaw, od wsi, szkół podstawowych, musi zrodzić się masowość. Trzeba skonczyć z celybrytami pokazującymi się w tv w odwalonych kurtkach, chcemy konkretów, a nie pomysłów zorganizowania skoków na narodowym. Co do Panów z kadry w biegach, fakt to początek sezonu, ale może faktycznie szkoda na nich pieniędzy, może lepiej dać to na kilka UKSów. Też bym sobie pojeździł po zawodach za to, nie ma wyników to do widzienia to nie pierwszy ich sezon. Bawią sie za nasze i smieją się w twarz, a biedny Kowalski tura na ich utrzymanie. Czego Pani nie napisze tego, że rządzą układy tak jak kiedyś środowiko z Istebnej tak teraz to z Siedlec ma najwięcej do powiedzenia i dlatego nikt nie może się przebić. Zapraszam szacowną kadre na Bieg Piastów, założe się ze dostaną bęcki od najlpeszych amatorów.

pytanie

Opublikowano: 2017-11-24 07:06:04

Czy redakcja wie może co jest przyczyną absencji w startach w Ruce Panow Antolca i Klisza? Chorzy nie sa bo trenują we Włoszech.

Luk89

Opublikowano: 2017-11-24 09:10:41

Justyna jest coś winna państwu?? To co są winni ci biegacze, którzy nie osiągnęli nic? Justyba wie że będąc w kadrze nic nie osiągnie. A za to że jeździła za państwowe to już medale pozdobywała!

xxxxx

Opublikowano: 2017-11-24 22:57:44

O jakim my mówimy rozwoju? I komu ma się chcieć jeszcze biegać? Bieg na Igrzyska, popularnie nazywany BNI ma zainaugurować kolejny sezon a jeszcze ubiegły nie został w sposób kulturalny zamknięty. Dlatego pytam: czy ktoś wyrazi podziękowanie zawodnikom za wysiłek i ciężką pracę, pogratuluje sukcesów i zachęci do dalszej pracy??? Czy najlepsi zostaną nagrodzeni?

pucharek

Opublikowano: 2017-11-25 10:06:09

Nie, nikt nie zostanie nagrodzony i nie będzie żadnego podsumowania. O co wy pytacie - podsumowań nie ma od lat i zakończeń. Macie z tym problem - zapytajcie w końcu wprost na trasach przewodniczącego komisji biegów narciarskich, a teraz także trenera koordynatora, co się dzieje w tym temacie i co w nim zrobili.. Pewnie nic, ale jak będą takich pytań mieli z 20 dziennie, to może w końcu zrozumieją, że dla środowiska należy coś robić i zacząć od działania w takich prostych sprawach.

Kibic

Opublikowano: 2017-11-23 23:40:17

Po sentymentalnych wpisach nastał sentymentalny artykuł. Dalszy komentarz jest zbędny.

Amator

Opublikowano: 2017-11-25 11:14:18

Szkoda, ze nikt nie widzi młodego pokolenia.Teraz juniora D pozbawia sie startów.Lig regionalnych nie bedzie (poza małopolską).Po co Ci zawodnicy Trenują?

MŚJ

Opublikowano: 2017-11-29 09:58:30

Mam pytanie odnośnie MŚJ 2018. Może redakcja wie, bo na stronie FIS nie mogę znaleźć, gdzie w PL PZN organizuje biegi, w których można zdobyć 2x te upragnione 100/110 FIS punktów, by walczyć o wyjazd na MŚJ??? I to do 15.01.2018r. No nijak tego znaleźć nie mogę... Czy PZN pisząc wytyczne od razu może założył, że na MŚJ szansę pojechać mają tylko zawodnicy z kadry młodzieżowej, bo gdzie inni mają zdobywać te FIS punkty:)))? A co ze sztafetami - w kadrze nawet nie ma 4 w rocznikach na MŚJ?

...........

Opublikowano: 2017-11-29 13:24:28

Jak to jest że kluby z nizin są lepsze od tych ,które mają góry na codzień. Ciągle się słyszy tylko ten Staręga czy młody czy ojciec luz ludzie bo zwariujecie jak się chce coś naprawiać zacznijcie od siebie. Pomyślcie tylko z jakimi problemami chociażby borykają się nizinne kluby a zawodników mają niejednokrotnie lepszych od tych z gór jak to jest ano kto ma ciężej ten bardziej się stara. Poświęcenie własnego czasu przez tyle lat u Staręgów zaowocowało nie mówię tylko o Maćku ale i o okolicach Siedlec popularyzacja sportów zimowych a jak było w latach 80-90 Supraśl dominował stanowił trzon kadry to Was boli spójrzcie jak się tworzą młodzi zawodnicy w Sokółce , Malawiczach tam tylko pola orają ale oni doceniają wszystko co otrzymują od trenera nogi całują za każdy wyjazd. Mówicie o popularyzacji tego sportu a sami hamujecie jego rozwój bo wam miejsca w kadrze blokują......

?

Opublikowano: 2017-11-29 15:48:59

ale o co właściwie chodzi w tym wpisie?

Kibic

Opublikowano: 2017-11-30 00:20:18

No ja też nie rozumiem tego wpisu. Chyba chodzi o to że pan G. Staręga świetnie spisuje się w regionie rozwijając tam biegi na nizinach ale zupełnie przerasta go funkcja przewodniczącego komisji biegów. To są dwa różne światy mimo, że syn doszedł do poziomu w którym punktuje w PŚ. Na forum dominują takie właśnie komentarze, które nie mają nic wspólnego z profesjonalnym i perspektywicznym traktowaniem dyscypliny. W Polsce nie ma środowiska biegów narciarskich. Są jakieś strzępy, pozostałości i ludzie ślizgający się na nartach z marzeniami o wielkich karierach niepopartych odpowiednimi działaniami. Jest kilka osób, które na miarę czasów w których żyjemy są w stanie realnie coś wykreować. Reszta jest tylko balastem. Poklepywanie się po plecach i czapkowanie prezesowi PZN nie zrobi z Polski potęgi w BN tak jak do tej pory tego nie zrobiło. Staczanie się dyscypliny po równi pochyłej trwa i trwać będzie dopóki ludzie się nie wymienią.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl