Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Co z zawodami PZN w najbliższym czasie

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2018-01-17

Polskie biegi narciarskie nie dość, że mają pod górkę, co akurat wiąże się z naszą dyscypliną, to jeszcze zima nas nie rozpieszcza i zawody są odwoływane wręcz hurtowo. Po odwołaniu Pucharu Bieszczadów mamy przerwę aż do 10 lutego, tak wynika z aktualizowanego kalendarza PZN.

 

Sytuacja dobrze nie wygląda. Mamy już połowę stycznia a w kraju odbyły się dotychczas dwie imprezy dla zawodowców spod znaku PZN, poczatkiem grudnia zawody Pucharu Polski w Ptaszkowej, oraz Mistrzostwa Polski Seniorów w Jakuszycach początkiem stycznia.

Zawody w Tomaszowie Lubelskim i Ustjanowej odwołano. Co dalej?

Cóż nie jesteśmy Czechami gdzie działa większość tras biegowych z naturalnym lub sztucznym śniegiem, gdzie zawodnicy klubowi mogą trenować kiedy i jak chcą. U nas albo Jakuszyce, albo biegowo narciarska śmierć. Polski Związek Narciarski mimo szumnych zapowiedzi samego prezesa Apoloniusza Tajnera i armatek reklamowanej przez Prezesa firmy Supersnow jakoś do dzisiaj żadnej trasy nie naśnieżył. Nie działa (przynajmniej do wczoraj 16.01.2018) Kubalonka, nie działa trasa COS w Zakopanem ( poprawka, jest już kilometrową pętla ), nie działają żadne wyczynowe trasy. Gdzie mają trenować i startować zawodnicy przygotowujący się całe lato do sezonu. W Czechach, na Słowacji, a może jednak w Polsce?

 

Zastanawia także polityka kalendarzowa związku, od 21 stycznia do 12 lutego nie ma żadnych krajowych zawodów dla młodszych kategorii. Są wprawdzie w tym czasie Mistrzostwa Świata Juniorów i U-23 w szwajcarskim Goms, ale umówmy się na tą imprezę pojedzie  maksymalnie 6-10 osób. Reszta(młodzież SP i Gimnazja) będzie mogła w tym czasie pobiegać w Ligach Szkolnych (małopolska, dolny śląsk i beskidy) lub w biegach amatorskich. Juniorom A i B zostaje Puchar Czech jednocześnie zawody FIS z możliwością poprawienia swoich FIS-punktów i nie ukrywajmy większą konkurencją.

 

Czy tak ma wyglądać sezon w Polsce w sytuacji gdy śniegu nie ma. Czy pod auspicjami PZN nie da się przygotować jednej jedynej trasy biegowej? Narodowy Program Biegów Narciarskich (NPRBN) to chyba puste hasło, hasło wytrych, usprawiedliwiające nic nie robienie dla biegów narciarskich w kraju. Zresztą konia z rzędem temu kto widział program NPRBN i obiecane stypendia zawodnicze i trenerskie oraz nagrody finansowe dla seniorów.

 

czekając na śnieg

Kuba Cieślar

 

KALENDARZ PZN z 07.01.2018

 

Komentarze - 17

Rodzic

Opublikowano: 2018-01-17 14:56:52

Wreszcie dobry temat do poruszenia.Bo to co się u nas dzieje to nie ma na to słów.Mrozy są i nie da się naśnieżać.A co z trasami w Zakopanym żeby w sezonie wykonywać pracę i zawodnicy nie mogli trenować to jest chore kto za to odpowie wreszcie .Tak dalej nie może być.Naprawdę nie ma u nas ludzi którym jeszcze zależy na biegach.Po co co ta ciężka praca gdy nie ma gdzie startować i się sprawdzić.Dla kadry wszystko a reszta poza nawias wyrzucona.Ile jeszcze.???

Bez komentarza

Opublikowano: 2018-01-17 15:14:56

Taka jest smutna prawda Panie redaktorze, czekamy na śnieg nic innego nam nie pozostaje , są jednak miejsca w Polsce /wyjątek pozytywny stanowi Tomaszów Lubelski ogromne zaangażowanie i chęci do pracy/ gdzie ośrodki mają sprzęt i warunki , jednak brakuje im tego co ma TOMASZÓW LUBELSKI.

Obrerwator

Opublikowano: 2018-01-17 16:30:19

Ciągle tylko obiecanki cacanki jak to dobrze będzie a jak jest każdy widzi.Ośrodki powstaną będą naśnieżane,będzie system szkoleń,będą nagrody pieniężne.Wszystko będzie,ale kiedy gdy nas już nie będzie.Prowizora , prowizorką i jeszcze raz prowizorka.

NEMO

Opublikowano: 2018-01-17 19:00:36

Jeśli ktoś coś Panu/Pani obiecał to należy się raczej o to upomnieć. Publicznie i anonimowe utyskiwanie bez konkretnego wniosku do obiecującego raczej nie rozwiązuje problemu.

zatroskana

Opublikowano: 2018-01-17 16:48:12

1. Nie rozumiem dlaczego nie można było zrobić tych zawodów w Jakuszycach 2. Proszę spojrzeć na kalendarz: w styczniu brak jakichkolwiek startów a a lutym 7-8 Wisła, 10-11 luty Tomaszów, 16-19 Tomaszów TO JEST PARANOJA 3. w Czechach zawody odbywają się normalnie. 4. W biatlonie też nie było śniegu i przenieśli zawody do Jakuszyc. 5. w Skokach jest kadra A, kadra B i kadra Juniorów C czyli Kadra Juniorów. Domagamy się stworzenia centalnej kadry Młodzików( 6 najlepszych JuniorówC)

NEMO

Opublikowano: 2018-01-17 18:46:55

Pani zatroskana, nie wiem do kogo Pani kieruje swoje żale, ale: 1. moim zdaniem nie można tego przeprowadzić w Jakuszycach z oczywistej przyczyny: Stowarzyszenie Bieg Piastów realizuje swoje zadania statutowe zaplanowane z dużym wyprzedzeniem. Wg mojej wiedzy celem Stowarzyszenia BP nie jest ratowanie każdej wtopy arogancko zaniedbującego BN Polskiego Związku Narciarskiego, który będąc organizatorem na 3 dni przed zawodami, zaczyna sprawdzać prognozy pogody i stan tras - na dodatek pod naciskiem osób prywatnych z tego co widzę. 2. Pani potrafi czytać kalendarz - działacze i trenerzy raczej nie, nie zauważam z troski o młodzież i dyscyplinę ich listów otwartych do PZN podważających to co się dzieje. 3. Czechy mają czeskich trenerów i czeski związek - na szczęście poza "jurysdykcją" PZN. 4. Zawody Biathlonowe przenieśli do Jakuszyc, bo zapewne odpowiednio wcześniej o to zabiegali a nie na 3 dni przed terminem. 5. To anonimowe domaganie się to do redakcji SKIPOL Pani adresuje? Obawiam się że adres nie ten a i inicjatywa bez siły przebicia. ;-) A ta liczba mnoga.. Ktoś więcej, mniej anonimowy, razem z Panią się domaga?

NEMO

Opublikowano: 2018-01-17 18:24:13

No szczerze mówiąc to dziwię się, że przez lata Prezes PZN bajdurzy o stypendiach i nagradzaniu trenerów a nikt z bezpośrednio zainteresowanych nie upomniał się o ww nagrody - ani indywidualnie ani pozwem zbiorowym. Kwoty roszczeń bardzo łatwo określić w oparciu o program LOTOS CUP dla juniorów w skokach narciarskich - do tego należy dodać dobra utracone z tytułu nie otrzymania w/w. Spore kwoty z tego wychodzą. Łatwo jest popierdywać na forum SKIPOL kierując pytania do redakcji, które powinny być kierowane do PZN. Z trenerów jedynie pan Waldemar Kołcun artykułuje swoje Swoje wątpliwości z imienia i kieruje pod właściwy adres, a na forum jedynie informuje środowisko. Gdzie jesteście szanowni trenerzy? Wy z Małopolski, z Podkarpacia, Śląska i Dolnego Śląska, z Podlasia? Centralnej Polski nie przytaczam bo to odrębny temat. Ogon pod siebie i czekacie co życie przyniesie a raczej czego nie przyniesie. Czy jesteście partnerami dla PZN żeby zmieniać cokolwiek z tak olewczym nastawieniem? Prezes Was hipnotyzuje swoim majestatem bo w TV występuje? TO WY JAKO ŚRODOWISKO ODPOWIADACIE ZA ZAPAŚĆ DYSCYPLINY! PZN SWOIMI CIĄGŁYMI ZANIEDBANIAMI JEDYNIE WAM W TYM POMAGA...

Kuba Cieślar

Opublikowano: 2018-01-17 23:53:56

Drodzy komentujący. Kilka postów zostało usuniętych, kilka nie przeszło cenzury. Proszę o ważenie słów w komentarzach.

Mama

Opublikowano: 2018-01-18 05:49:55

Proszę poczytać kalendarz, junior C od 3 do 18 lutego będzie miał 9 dni startowych (trzy razy Puchar Polski oraz Mistrzostwa Polski Młodzików ) PRAWIE WSZYSCY TRENERZY TO NAUCZYCIELE.Niestety im zależy tylko na wynikach , tu i teraz. Dlaczego 70% młodzieży rzuca ten sport po gimnazjum bo są zajechani i brak perspektyw co dalej. W 2019 kończą dwa roczniki, z których mało kto pójdzie dalej. Niestety trenerzy nie szanują swoich zawodników. Za 1,5 roku nie będzie już miał kto biegać. Ale to będzie WINA NAS WSZYSTKICH, bo do tego odpuszczamy. Pozwalamy aby nas nie szanowano w PZN .

Biathlon

Opublikowano: 2018-01-18 09:35:08

Spokojnie :) w biathlonie tez jest paranoja. Wystartują zawodnicy w Polsce może 4/5 imprez cześć może być odwołanych a przerwy miedzy startami tez nie zadowalają , a druga rzecz to ilośc seniorów ? Polski MĘSKI BIATHLON nigdy nie rozwinie się jak nie bedzie żadnej konkurencji dla kadry . Bo aktualnie jest 2 seniorów poza kadra którzy mogą biegać dla sztuki . Paranoja

Do Nemo

Opublikowano: 2018-01-18 12:56:01

Wreszcie ktoś trafił w sedno sprawy kto może coś zrobić.Oczywiście trenerzy klubowi , szkolni.Oni są partnerami do rozmów z P Z N ?(w jedności siła trzeba mówić jednym głosem).U nas jest niestety różnie.Poza małymi wyjątkami oczywiście,takimi jak pan Kołcun i pani Medyńska.Nie robią nic bo tak im wygodnie po co się wychylać.A kto cierpi na tym wszystkim oczywiście nasza młodzież.Wielu młodym,ambitnym zawodnikom podcina się skrzydła.Po skończeniu szkoły jak chcecie biegać to za swoje trenuj wyjeżdżaj.I tak kończą się marzenia.Stać nas na marnowanie talentów których mamy tak mało przez złą politykę związku.Myślę że sześciu z każdej grupy wiekowej w Pucharze Polski powinno mieć zapewnione finansowanie i możliwości rozwoju bo nie każdy ma oddanych ludzi wokół siebie którym zależy.To jest to zaplecze które jest a się je pomija.

Mama

Opublikowano: 2018-01-18 22:04:45

Myślę że najlepszym rozwiązaniem będzie otwarty list do ministra sportu Witolda Bańki,może on potrafi wpłynąć na cały ten marazm w polskich biegach narciarskich.Innej drogi nie ma a chodzi przecież o nasze dzieci.

anka medyńska

Opublikowano: 2018-01-19 09:29:03

Trochę tu zostałam wywołana do tablicy:) Zgadzam się z wieloma kwestiami, które w tych komentarzach poruszono. Chłodzę też od razu emocje - rola Ministerstwa i jej wpływ na działalność poszczególnych związków sportowych jest ograniczona przepisami prawa i pomimo chęci, w wielu sytuacjach Ministerstwo nie może wpływać na decyzje związku. Wiem coś o tym, bo kilka listów w poprzednim sezonie do Ministerstwa w sprawie zaniedbań w PZN napisałam :). Również ten sezon zapowiada się literacko..a sprzyjać zaczęła temu zmiana ustawy o sporcie. Więc w sumie zachęcam do tego, żeby informować Ministerstwo o nieprawidłowościach, zaniedbaniach, zaniechaniach w PZN. Inaczej to na pewno wyglądać będzie niż do tej pory-że Medyńska się tylko czepia, a dla reszty jest wszystko OK.

x

Opublikowano: 2018-01-19 14:57:09

Pani Aniu, dlaczego w tym roku najlepsi zawodnicy w rankingach BNI nie otrzymali nagród?

anka medyńska

Opublikowano: 2018-01-19 15:27:36

nie wiem, ja nie jestem przedstawicielem PZNu, żeby odpowiadać Panu/Pani na tego typu pytanie. takie właśnie pytania kierujcie do PZNu, piszcie mailowo, zgłaszajcie do wiadomości Ministerstwa - to wszystko pokazuje obraz polskich biegów. Może ktoś w końcu na górze tupnie porządnie nogą. Tak naprawdę, powinien Pan/Pani to pytanie sformułować w trochę inny sposób: Panie Grzegorzu, Przewodniczący Komisji Biegów Narciarskich dlaczego nasze dzieci do dnia 19.01.2018 nie uczestniczyły w oficjalnym zakończeniu BNI za sezon 2016/2017 a pierwsze trójki nie zostały nagrodzone nawet pucharem. I nie ma w tym grama złośliwości...

Mama

Opublikowano: 2018-01-19 10:55:28

Dziękuję pani za odpowiedź na pewno będziemy pisać innej drogi nie ma.Oczekujemy zmian dla naszych dzieci.

NEMO

Opublikowano: 2018-01-19 14:05:50

Polska piłka nożna przez lata całe miała również swojego Grzegorza. Teraz ma Zbigniewa. Resztę każdy może sobie sam dopowiedzieć.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl