Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Puchar Świata w Jakuszycach - najnowsze informacje z tras

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2014-01-13

W Jakuszycach pełną parą pracują armatki śnieżne, tras przybywa, brakuje jeszcze opadu naturalnego sniegu, który jest tuż tuż.

 

Prognozy pogody zmieniają się z godziny na godzinę, jedne pokazują bardziej, inne mniej obfite opady śniegu. Według większości portali pogodowych śnieg nadchodzi nad Jakuszyce.

 

Jak poinformował nas współpracownik Biegu Piastów Tomasz Hucał prace na Polanie trwają:

Organizatorzy nie chcąc zostawić wszystkiego naturze, przygotowują trasy ręcznie. Na Polanie od paru dni pracuje kilkadziesiąt osób przygotowujących trasę. Na środę 15 stycznia zaplanowana jest pomoc uczniów Szkół Mistrzostwa Sportowego ze Szklarskiej Poręby i Karpacza.

 

Armatki produkują w ciągu godziny od 65 do ponad 100 metrów sześciennych sniegu, ale dokładny opis pozostawmy fachowcom:

Podstawową cechą charakteryzującą pracę armatki (urządzenia wirnikowego) jest jej wydajność. Małe armatki zwykle posiadają wydajność do 65 m3 śniegu na godzinę, a duże powyżej 100m3. Sztucznie wytworzony śnieg jest około 4 razy trwalszy niż śnieg naturalny (przykładowo 30cm śniegu sztucznego topnieje tak długo jak 120cm śniegu naturalnego).Im mniejsza wilgotność, tym lepsza jest sprawność armatki. Powoduje to, że śnieg jest lepszej jakości.Sztuczna pokrywa śnieżna o grubości 0,5m przy dodatniej temperaturze i podczas opadu deszczu, z założenia powinna utrzymywać się na stoku około 2 tygodni.

 

Jeżeli tylko wilgotność na Polanie Jakuszyckiej będzie oscylować w okolicach 50% (warunek pracy sprzętu do naśnieżania), to wtedy ilość śniegu wyprodukowana przez armatki będzie wystarczająca. Naturalny opad będzie dodatkowym bonusem.

 

/KaCe/                                                                   Foto:archiwum (jak najbardziej życzeniowe)

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl