Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

525 gram złota od Justyny Kowalczyk dla chorych na mukowiscydozę

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2014-10-20

Dzisiaj rozpoczęła się aukcja sztabki złota, którą Justyna Kowalczyk dostała za złoty medal olimpijski zdobyty w Soczi. Sztabka waży 525 gramów.

 

Złoty medal Justyny ważył 531 gramów, jednak szlachetnego złotego kruszcu jest w nim tylko 6.

Sponsor PKOL Jan Kulczyk postanowił "wyrównać" tą różnicę i ufundował naszym złotym medalistom olimpijskim sztabki złota o brakującej wadze, czyli wspomniane wyżej 525 gram.

Justyna postanowiła oddać swoją sztabkę na aukcję, a uzyskane środki przekazać Polskiemu Towarzystwu Walki z Mukowiscydozą.

"Mukowiscydoza to nieuleczalna choroba genetyczna, przez którą w organizmie produkowany jest niezwykle gęsty, lepki śluz blokujący drogi oddechowe i utrudniający trawienie. W Europie Zachodniej i USA chorzy umierają w wieku ok. 40 lat. Jednak w Polsce z powodu braku spójnego, dobrze zorganizowanego i odpowiednio finansowanego systemu leczenia dożywają średnio 22 lat.

W Polsce cierpi na nią ok. 1600 osób, a co roku diagnozowanych jest ok. 100 nowych przypadków. PTWM zbiera środki na budowę specjalistycznego ośrodka. Koszt przedsięwzięcia to minimum dwa miliony złotych" /sport.tvp.pl/

 

W chwili obecnej sztabka jest warta 5100 zł, ale organizatorzy spodziewają się kwoty w granicach 100 tysięcy. Aukcja potrwa do 31 października.

 

Jednak nie sama waga sztabki jest w tej aukcji istotna, dużo wiecej jest warty sam gest ofiarowującej.

Już w trakcie igrzysk myślałam sobie, że "mukoludki" muszą coś z nich mieć. Wtedy żaden pomysł nie przyszedł mi do głowy. Kiedy dowiedziałam się, że otrzymam sztabkę. od razu zdecydowałam oddać ją na licytację . Widziałam ją tylko dwa razy. Może trafi w ręce, które bardziej o nią zadbają. Jest wielkości połowy dłoni i zmieści się w każdej damskiej torebce – powiedziała zawodniczka portalowi sport.tvp.pl

 

LINK DO AUKCJI

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl