Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Wytyczne PZN oraz zasady eliminacji do OOM, EYOF oraz MŚJ i U-23

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2014-11-13

Tytuł może brzmi enigamtycznie, wyjaśniamy o co chodzi. Przedstawimy wytyczne, które będą obowiązywały w tym sezonie czyli 2014/2015, oraz zasady eliminacji reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata Juniorów i U-23 Ałmaty 2015 oraz Europejskiego Festiwalu Młodzieży w sportach zimowych EYOF Lichtenstein 2015.

 

Zacznijmy od najbardziej kontrowersyjnego zapisu w wytycznych czyli rozegrania Mistrzostw Polski Seniorów dwa razy. Pierwsze w grudniu 2014 to zaległe za ub. sezon, drugie w marcu 2015 to już te aktualne.  czyli wszystko się zgadza.Jednak nie wszystko, otóż i jedne i drugie mają być zaliczane do Rankingu PZN za ten sezon. Takiej sytuacji jeszcze nie było !

 

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach zimowych (OOM) jednak będzie! W lutym , szczegółowy termin poznamy niebawem, OOM w sportach zimowych odbędzie się w woj. małopolskim. Takie posunięcie władz sporotwych woj. małopolskiego zostało przyjęte z entuzjazmem, były obawy, że impreza zostanie wycofana z kalendarza.

Eliminacjami do OOM będą zawody : Mistrzostwa Karkonoszy, Puchar Bieszczadów, Puchar Roztocza i BNI Duszniki Zdrój. Z tych zawodów do rankingu kwalifikacyjnego będą się zaliczały 4 najlepsze starty.

Pula miejsc do OOM wynosi:

Juniorzy/rki  B31 zawodników i 24 zawodniczki ;

do dyspozycji PZN zostaje 1 miejsce wśród Juniorek  B i Juniorów  B / przypadki losowe /;

Juniorzy  A - 20 zawodników ,  do dyspozycji PZN zostają 2 miejsca wśród Juniorów A.

Juniorki   A -10 zawodniczek ,  do dyspozycji PZN zostają 1 miejsce wśród Juniorek  A.

 

Ogólnopolskie Spotkania Uczniowskich Klubów Sportowych, ta długa i skomplikowana nazwa nareszcie znika z kalendarza imprez PZN. Od tego sezonu ( zawody w Tomaszowie Lubelskim) zawody będą nosiły nazwę Mistrzostw Polski Juniorów C. Kategorie D i E nadal j/w.

 

Teraz krótko omówimy zasady eliminacji do Mistrzostw Świata Juniorów i EYOF-ów.

Do Mistrzostw Świata Juniorów Ałmaty 2015 (KAZ) zakwalifikują się zawodnicy, których suma FIS punktów z biegów dystansowych i sprintów, uzyskanych do dnia 18 stycznia  będzie najniższa.

Niezorientowanym tłumaczę im niższe FIS -punkty tym potocznie mówiąc lepszy zawodnik. Oczywście może stać się np.tak, że jeden z naszych juniorów, bardzo dobry sprinter, wygra sprinty w zawodach FIS i uzyska np. 30 FIS-ów, a w biegu dystansowym przybiegnie ostatni ( zgubił kijek, pomylił trasę ) i zaliczy na swoim koncie np. 350-400 FIS-ów. Ciekawe co się stanie w takiej sytuacji. Ten system ma moim zdaniem jeszcze jedną wadę, premiuje zawodników, którzy sa dobrzy i w sprintach i na dystansach. Prawdziwi sprinterzy, czy dystansowcy szanse kwalifikacji będą mieli nikłe. Może pora przyznać miejsca zarówno jednym jak i drugim.

Jeszcze nawiąże do Ałmaty. Z niepotwierdzonych oficjalnie informacji wynika, że FIS będzie czarterował samoloty dla uczestników MŚ. Do Kazachstanu leci się nad UKRAINĄ!.

 

EYOF, zawody odbywające się co dwa lata tym razem zostaną rozegrane w Lichtenstainie.

Wg wytycznych do zawodów zostaną przeprowadzone eliminacje w następujący sposób:

zawodniczki i zawodnicy powinni wystartować w grudniowych Mistrzostwach Polski Seniorów oraz w Mistrzostwach Karkonoszy poczatkiem lutego. Z tych zawodów liczą się trzy najlepsze starty wg. klucza punktowego :

1 m-ce       13 pkt.

 2 m-ce       11 pkt.

 3 m-ce        9 pkt.

 4 m-ce        7 pkt.

 5 m-ce        5 pkt.

 6 m-ce        3 pkt.

 7 m-ce        1 pkt

Oczywiście punkty są przyznawane za miejsca zdobyte w kategorii, która ma prawo startu czyli dla roczników'97 i '98. Posłużymy się przykładem, jeżeli najlepszy junior B zajął w MPS jedenaste miejsce to punkty kwalifikacyjne ma za pierwsze miejsce wśród juniorów, a nie za te, które zajął w biegu!

WAŻNE: w przypadku nie rozegrania MPS na Kubalonce w grudniu tego roku, zawodami zastępczymi będą zawody na Słowacji - FIS Slavic Cup - Szczyrbskie Pleso.

Suma punktów decydować będzie o kwalifikacji. W przypadku równej ilości punktów decydują wyższe miejsce w poszczególnych biegach. O ilości reprezentantów zadecyduje Polski Komitet Olimpijski.

 

Tutaj jeszcze pozwolę sobie na trochę prywaty. Rocznik 1997 czyli starszy z roczników, które mogą jechać na EYOF-y. Na OOM Śląsk 2014 zawodnik zaprzyjaźnionego klubu zajął dwukrotnie 3 miejsce w swoim roczniku, dwójka przed nim zarówno w biegu klasykiem jak i łyżwą była inna, czyli można powiedzieć , że biega równo. Jego rywale z kadry B przebywają na obozie przygotowawczym w Austrii, zresztą pojadą tam raz jeszcze, on siedzi w domu. Tyle prywaty.

 

To chyba większość nowości z wytycznych PZN na nadchodzący sezon. Czerwona ( w tym roku) książeczka ma się ukazać w najbliższym czasie.

 

/KaCe/

Komentarze - 8

kibicka

Opublikowano: 2014-11-13 20:29:44

Kuba, laikiem jestem wiec nie kumam. To ktore roczniki moga jechac na EYOF skoro w prywacie napisales, ze 97 to starszy rocznik, ktory moze jechać. ..a do punktacji zalicza sie MP Seniorow...Troche się zgubilam ;-)

Kuba_skipol

Opublikowano: 2014-11-13 20:55:51

No tak, sorry dla mnie proste, a ogólnie faktycznie może być z tym problem 1. Na EYOF mogą jechać roczniki '97 i '98 czyli obecna kategoria junior B, '97 jest w tej kategorii starszym rocznikiem 2. MPS są eliminacjami dla tej kategorii do EYOF-ów, czyli liczy się miejsce jakie zajęli w MPS-ach, ale licząc tylko juniorów B, tzn pierwszy z nich, może zająć 11 miejsce w MPS-ach, ale do eliminacji liczy mu się punkty jako pierwszemu z tej kategorii kwalifikującej się Wiem, że to zawiłe, ale takie są zasady. Jakby co pytaj dalej

kibicka

Opublikowano: 2014-11-13 21:46:47

Juz wszystko jasne. Dziekuje.

TAR

Opublikowano: 2014-11-14 22:09:45

Jak będzie wyglądała lista startowa na MP Seniorów rozumiem że zawodnicy z FIS kodem startują jako ostatni. Junior B nie ma obowiązku posiadania FIS kodu. Kuba jak zasadami kwalifikacji do Kadry B bo z sezonu 2013/14 były według mojej skromnej osoby nie sprawiedliwe. Medaliści MP/OOM nie są w tej kadrze. Dobrze by było żeby zasady na sezon 2014/15 były znane wcześniej.

Kuba_skipol

Opublikowano: 2014-11-14 22:41:15

Ostateczny skład kadry B na wyjazdy do Austrii był ustalany wg wyników z Pucharu Polski na nartorolkach. Nic dodać , nic ująć. Skład kadry szerokiej ustalała komisja biegów , akceptował zarząd.Na jakich zasadach do końca nie wiadomo , decydował ranking, badania, oraz dyspozycje psycho-fizyczne ( cytuję). Co do MPS to nie wiem, powinny decydować FIS-punkty i potem ewentualnie ranking.

kibic

Opublikowano: 2014-11-16 13:02:40

na EYOF bedzie dopiero kwalifikacja? Na stronie Karkonoszy jest juz podany sklad i z biathlonu i z narciarstwa biegowego. W tym tez jest juniorka C - rocznik chyba 99.

Papa Smerf

Opublikowano: 2014-11-16 14:44:58

Na stronie Karkonoszy jest wiele dziwnych informacji, a co do tych składów na EYOF'y: Dopiero została zgłoszona tak jakby potencjalna kadra. Sklady na EYOF'y wyłonią eliminacje :) Nie ma się co martwić :P

kibic

Opublikowano: 2014-11-16 15:54:11

absolutnie sie nie martwie :). Zaskoczyla mnie bardziej informacja, ze juniorka C jest podawana w tej grupie, skoro to starty dla rocznikow 97 i 98.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl