Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Dariusz Serafin o utracie PŚ: "To musi być impuls”

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2015-03-24

- Myślę, że ta sytuacja pomoże Polanie Jakuszyckiej – mówi o odwołaniu zawodów Pucharu Świata w Szklarskiej Porębie komandor Biegu Piastów Dariusz Serafin. Czy decyzja FIS zadziała jak zimny prysznic?

 

Nie milkną echa decyzji, którą w oficjalnym liście do Polskiego Związku Narciarskiego przekazał dyrektor zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich Pierre Mignerey. Przypomnijmy, że w korespondencji znalazła się informacja o odrzuceniu polskiego wniosku o organizację imprezy najwyższej rangi w 2016 roku w Szklarskiej Porębie. FIS w uzasadnieniu wymieniła m.in. problemy ze zbyt wąską i jednocześnie za płaską trasą do sprintu, zapewnieniem opieki zagranicznym mediom, ciągami komunikacyjnymi na arenie zmagań oraz – co bardzo ważne – brakiem zapasów śniegu, które zmagazynowane powinny przetrwać letnie upały. Jak porażkę miasta odebrał komandor Biegu Piastów?

 

- Nie mogę powiedzieć, że żałuję, że nie będzie u nas Pucharu Świata. Wierzę głęboko, że to był właśnie najwyższy czas na zimny prysznic i cieszę się, że otrzymaliśmy go właśnie teraz. To dobry moment i chyba najlepszy impuls, by coś w końcu ruszyć – sądzi Dariusz Serafin, który – podobnie jak sekretarz generalny PZN Tomasz Wieczorek – nie wydawał się zaskoczony decyzją FIS. Zdaniem osoby nr 1 na Polanie Jakuszyckiej efektem porażki w 2016 roku może być sukces w roku 2018. - Trzeba zrobić krok do tyłu, by później dwa do przodu – powiedział Serafin mając na myśli rozbudowę największego polskiego ośrodka biegowego.

 

Serafin: - Kilka dni temu zapadła w Stowarzyszeniu decyzja o sprzedaży za symboliczną złotówkę terenów pod budowę nowej infrastruktury. Zajmie się tym Urząd Marszałkowski. Jeżeli wszystko zostanie płynnie zrealizowane i nie będzie w międzyczasie żadnych opóźnień, powinniśmy zdążyć ze wszystkim do zimy 2017/18.

 

Ten termin kłóci się z tym, co wczoraj na łamach Skipola powiedział sekretarz generalny PZN Tomasz Wieczorek. W piśmie od Międzynarodowej Federacji miała się znaleźć informacja, że jeśli sytuacja w Jakuszycach poprawi się, możliwe będzie tam przeprowadzenie Pucharu Świata nawet w styczniu 2017 roku. - Mówienie, że imprezę uda się zorganizować w 2017 roku jest wielkim błędem. Jeszcze nie widziałem, żeby w górach ktoś przeprowadził ogromną inwestycję w zaledwie jedno lato. Albo robimy ośrodek, albo robimy Puchar. Nie wyobrażam sobie, aby narciarze biegali między koparkami i dźwigami – zaznaczył Komandor.

 

Przypomnijmy, że mimo anulowania polskiego Pucharu Świata w biegach narciarskich Polana Jakuszycka i tak gościć będzie... Puchar Świata. Ale w maratonach. W ramach 40. edycji Biegu Piastów rozdane zostaną punkty do klasyfikacji FIS Marathon Cup. Jubileusz największej narciarskiej imprezy w kraju zaplanowano na pierwszy weekend marca 2016 roku.

 

Michał Chmielewski

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl