Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Jakuszyce dla wszystkich. Co powstanie na Polanie?

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2015-04-08

Stadion lekkoatletyczny, rolkostrada, boisko piłkarskie i nowoczesne zaplecze – z tych obiektów skorzystają sportowcy, którzy po przebudowie odwiedzą Polanę Jakuszycką. - To ma być miejsce dla każdego – mówi komandor Biegu Piastów, Dariusz Serafin.

 

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wiosną 2016 roku w pobliżu polsko-czeskiej granicy w Jakuszycach pojawi się ciężki sprzęt budowlany. Najpierw zburzy, a następnie w miejsce przestarzałej już infrastruktury wzniesie nowoczesny ośrodek sportu, który przez lata służyć będzie amatorom i zawodowcom. Walne zgromadzenie Stowarzyszenia „Bieg Piastów” 21 marca podjęło uchwałę o przekazaniu gruntów pod inwestycję. Za cenę symbolicznej złotówki ich nowym właścicielem stanie się dolnośląski Urząd Marszałkowski. Kiedy?

 

- Być może jeszcze w kwietniu podpiszemy umowę przedwstępną, by rozpocząć kompletowanie dokumentacji i wszelkich pozwoleń. Im szybciej zakończymy ten etap, tym większą będziemy mieli pewność, że w 2016 roku zaczną się prace – wyjaśnia Marcin Przychodny, Dyrektor marszałkowskiego Wydziału Sportu i Turystyki. Jak wyjaśnia, nowy właściciel przejmie pas od dotychczasowej strzelnicy w okolicach wjazdu na drogę do schroniska „Orle” do biało-czerwonego masztu w północnej części Polany. To prawie 2,5 hektara. Stowarzyszenie zostawi dla siebie jedynie wąski pas wzdłuż linii kolejowej, na którym zbuduje nowe biuro i wytyczy drogę. Zburzony nie będzie też niedawno ukończony garaż dla ratraków.

 

Niemal dokładnie naprzeciwko niego wyrównany zostanie teren pod strzelnicę biathlonową, która musi zostać przeniesiona z dotychczasowej lokalizacji. Wymaga tego federacja IBU oraz względy logiczne. Im bliżej wjazdu na trasy wyczynowe będzie stadion zimowy, tym ciekawszą na zawody można ułożyć pętlę. A to dla IBU i FIS sprawy kluczowe. Druga z federacji w piśmie tłumaczącym decyzję o odrzuceniu wniosku Szklarskiej Poręby na organizację PŚ wyszczególniła właśnie nieciekawą, płaską i wąską pętlę sprintu. Podczas modernizacji to na ten element położony zostanie szczególny nacisk.

 

Serafin: - Na trasach brakuje kanałów technologicznych, wewnątrz których prowadzić mogą m.in. kable światłowodowe, telewizyjne czy elektryczność. Oprócz tego nie mamy hydrantów do sztucznego naśnieżania. Wąskie dotychczas pętle muszą zostać poszerzone. Te z zawodów PŚ w 2012 i 2014 roku są o dwa-trzy metry za wąskie. Pozostałe o nawet dziesięć. Opcja wytyczenia nowych profili i wycinki drzew pod nowe ścieżki nie wchodzi w grę. To obszary chronione programem Natura 2000.

 

Dzięki przenosinom strzelnicy na środkową część Polany duży fragment gruntów stanie się nieużywany. Ale tylko na chwilę. Jak planują inwestorzy, ma to być okazja do zbudowania letniej części kompleksu, który oficjalnie mianowany zostanie „Dolnośląskim Ośrodkiem Sportu”. A sport to nie tylko narty, o czym dobrze w Jakuszycach wiedzą: - Oprócz narciarzy bardzo często widujemy na trasach wioślarzy, żużlowców, rowerzystów czy lekkoatletów. Nowy ośrodek musi spełniać oczekiwania wszystkich zainteresowanych grup. Zaprojektowanie wielofunkcyjnej, dobrze działającej przestrzeni to nie lada wyzwanie, lecz trzeba mu sprostać – mówi komandor mając na myśli pełnowymiarowy stadion lekkoatletyczny oraz boisko do piłki nożnej. Nie muszą to być wielkie molochy dla największych wydarzeń, lecz skromne całoroczne obiekty treningowe. Jak zapewniają urzędnicy UM, zarys pomysłu konsultowano już z Polskim Związkiem Lekkoatletyki, który ucieszył się na wieść o nowym stadionie w tak cennym dla sportowców bloku wytrzymałościowego mikroklimacie.

 

Koszt inwestycji szacowany jest na kilkadziesiąt milionów złotych. Dokładne sumy będą znane dopiero po przygotowaniu dokumentacji, którą Urząd Marszałkowski chce skompletować do końca kolejnej zimy. Trwające prace nie wykluczą rozgrywania Biegu Piastów, którego centrum, a więc m.in. scena przeniesione zostanie na parking koło Hotelu Biathlon. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2018 lub 2019 roku do Polski wróci Puchar Świata w biegach. Szklarska być może wystąpi też o organizację najważniejszych zawodów w biathlonie. Niezależnie od tego, kto w Jakuszycach walczył będzie o medale i puchary, z perspektywy polskiego sportu najważniejsze jest, by budowa, o której konieczności mówi się od lat, wreszcie ruszyła. Bo powinna być ukończona co najmniej dekadę temu.

 

Michał Chmielewski

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl