Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Czy będą zmiany w Narodowym Programie Rozwoju Biegów Narciarskich [+ KALENDARZ]

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2015-08-20

Narodowy Program Rozwoju Biegów Narciarskich Bieg na Igrzyska w nadchodzącym sezonie zostanie rozegrany po raz siódmy. Czy w nadchodzącym sezonie doczekamy się zmian jeżeli chodzi o kategorie wiekowe biorące udział w zawodach okaże się w najbliższym czasie.

 

Jedno możemy uważać za pewnik. Komisja biegów PZN na swoim ostatnim posiedzeniu podjęła decyzję o zmianach w rozgrywaniu cyklu BNI. Trenerzy zaproponowali zamianę najmłodszej kategorii wiekowej startującej w zawodach juniorów i juniorek E (czyli 11 latków i młodszych) na juniorów i juniorki A czyli 18-19 latków.

Najmłodsi znajdą czas na treningi i doskonalenie techniki, juniorki i juniorzy A poczują się docenieni przez organizatorów zawodów.

 

Oczywiście decyzja komisji biegów PZN nie jest absolutnie wiążąca dla organizatora cyklu BNI firmy Ak-pol jak też dla samego PZN-u. Cytując za statutem związku - komisja jest ciałem doradczym - i dlatego jako taka może tylko wnioskować o zmianę. Dalej, zaproponowała także zorganizowanie wojewódzkich lig regionalnych dla dzieci oraz dopuszczenie tych najmłodszych do finału BNI. Wygląda to wszystko pięknie, jaki ostateczny kształt przyjmie Bieg na Igrzyska w tym roku dowiemy się niebawem.

 

Jeżeli zmiana wejdzie w życie podniesie się z pewnością głos oporu z części środowiska trenerskiego. To pewne, jednak ewentualnym oponentom tłumaczę od razu, jeżeli walczycie o najwyższe wyniki z 10-14 letnimi dzieciakami, to drodzy panowie polecam zmienić dyspylinę na pływanie lub gimnastykę artystyczną. Tam 14-15 latek może walczyć z seniorami, zdobywając czasami medale Mistrzostw Europy, Świata a nawet Igrzysk Olimpijskich. W biegach narciarskich to fantastyka.

 

Reforma, ponownie podkreślę, jeeśli tylko wejdzie w życie, uaktywni także lokalne środowiska jeżeli chodzi o organizację zawodów dla dzieci. Obecnie regionalna liga działa w małopolsce, czytelnicy portalu wiedzą doskonale jak wygląda. Dodam, że w ubiegłym sezonie sklasyfikowaliśmy ponad 500 dzieci z terenu województwa. Były edycje , w których startowało ponad 400 uczestników. Organizatorzy Ligi Małopolskiej chętnie podzielą się wiedzą i doświadczeniem i pomogą w organizacji zawodów. Temat pozostawiam otwarty, bo jeko jeden z nielicznych w naszym światku biegowym budzi zawsze żywą dyskusję.

Pozatym Grupa Azoty jako generalny partner biegów narciarskich PZN może także być zainteresowana taką formą rozwoju biegów narciarskich w Polsce.

Juniorkom i juniorom E zostaną za to najważniejsze dla nich imprezy w sezonie czyli Mistrzostwa Polski UKS-ów i Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży szkolnej.

 

PROGRAM NPRBN BNI NA SEZON 2015/2016

  • 16-17 stycznia 2016 Ustrzyki Dolne
  • 23-24 stycznia 2014 Istebna-Kubalonka
  • 6-7 luty 2016 Duszniki Zdrój
  • 20-21 luty 2016 Tomaszów Lubelski
  • 12-13 marca 2016 Jakuszyce

 

Kuba Cieślar

 

P.S zapraszam do głosowania w ANKIECIE na dole po lewej stronie strony głównej skipola

 

Komentarze - 26

kibic

Opublikowano: 2015-08-20 13:32:26

w BNI nie chodzi aby 10 -14 latkowie za rok czy dwa zdobyli medal mś czy olimpijski tylko chyba o to aby mogli posmakować sportu, który i tak jest niszowy w RP. uważam,że taka propozycja aby kategorię E wyrzucić to bzdura. BNI to nie dla 18 - 19 latków oni powinni już walczyć dalej. a co do lig regionalnych to podziwiam naiwność. małopolska może sobie pozwolić na taką ligę a co z regionami gdzie nie ma szkół z narciarstwem a jest jedynie jedna, dwie mają walczyć ze sobą całą zimę / 10 startujących/ dla takich właśnie jest BNI. I TAK CHWAŁA TYM MALUCHOM ŻE WOLĄ NARTY OD PIŁKI A TERA MÓWI SIĘ IM ZA MALI JESTEŚCIE, MUSIMY DOCENIĆ 18 -19 LATKÓW, KTÓRYCH ŁOJĄ PO TYŁKACH NAJLEPSI NA ŚWIECIE WIĘC PRZYGARNIEMY ICH JAKO NASZE NADZIEJE NA IGRZYSKA. PUSTY ŚMIECH NAD ARGUMENTACJĄ TEJ ZMIANY. OBY GŁÓWNY SPONSOR I ORGANIZATOR CYKLU NIE DAŁ WIARY TYM PSEUDO RACJONALNYM GŁOSOM. A CO DO TEKSTU: To pewne, jednak ewentualnym oponentom tłumaczę od razu, jeżeli walczycie o najwyższe wyniki z 10-14 letnimi dzieciakami, to drodzy panowie polecam zmienić dyspylinę na pływanie lub gimnastykę artystyczną. JEST NIBY O CZYM I O KIM. TRENINGI W NARCIARSTWIE I STARTY W PROFESJONALNIE I FAJNIE POD DZIECI ORGANIZOWANYCH ZAWODACH NALEŻY ZACZYNAĆ W WIEKU 30 LAT? KTOŚ CHYBA ZA MAŁO OBCUJE Z TĄ ATMOSFERĄ I NIE WIDZI POSTĘPÓW I RADOŚCI STARTUJĄCYCH MALUCHÓW.

malkontent

Opublikowano: 2015-08-20 14:16:12

Ha, tylko że biegi narciarskie to sport wytrzymałościowy. My eksploatujemy dzieciaki w bardzo młodym wieku, a później już im się nie chce biegać. Co do 10 startujących, nie wiem w jakim regionie jest taka ilość zawodników, ale właśnie ligi z pewnością powiększyły by frekwencję!!

kibic

Opublikowano: 2015-08-20 14:34:00

sprawdź dystanse w skandynawii. eksploatacja 2 km dla 11 latka lub maksymalnie 3 ? lekka przesada nikt nie forsuje dzieci. a odpadają zawsze i z każdej dyscypliny. to sport a nie towarzystwo wzajemnej adoracji jak PZN. Ciekaw jestem jakie nazwiska zyskać mają na kategorii A w BNI.

Logan

Opublikowano: 2015-08-28 18:51:35

Dziecko w wieku 10 lat powinno bawić się tym sportem, a nie osiągać "sukcesy" na miarę 25-28 latków typu Northug, Johaug itp.. a wnioskując z pańskiej wypowiedzi (bo pewnie wypowiada się rodzic jednego z juniorów E) chyba chodzi panu o to, żeby Ci najmłodsi zajechali się na początku swojej przygody ze sportem, a potem skończyli jak Ci, jak to pan określił, młodzieżowcy, których wszyscy ze świata łoją po tyłkach.

Logan

Opublikowano: 2015-08-28 18:58:03

Do poprzedniej A co do tych 18-19 latków, których wszyscy ze Świata łoją po tyłku. Nie zna się m.in. Dominika Burego? 15 m-ce na MŚ Juniorów... Poczytać, pomyśleć, zrozumieć, wypowiadać się... BTW jakbym ja był Juniorem E to też bym się wkurzył. To prawda. ;) BTW 2 NA PRZYSZŁOŚĆ MNIEJ CAPSL LOCKA, BO NIE WYGLĄDA TO ZBYT SYMPATYCZNIE I SAM WIDOK (BEZ TREŚCI) POWODUJE FRUSTRACJE U CZYTAJĄCEGO! Z narciarskim pozdrowieniem! #JPZN #JOBN #Jakuszy<3 ;)

kibic

Opublikowano: 2015-08-20 14:40:57

w jaki sposób ligi mają to zrobić. Hej tworzymy ligę zaczynajcie biegać na nartach przynieście śnieg z lodówki. człowieku czy ty nie wiesz, że aby z północnej Polski ktoś mógł trenować narciarstwo to musi mieć napaleńca trenera i sam być mocno nakręconym na tym punkcie aby szukać śniegu. dla niektórych BNI to jedyna szansa. i niech nikt nie podaje przykładu ligi małopolskiej to nieadekwatne porównanie do wizji przyszłych lig w innych regionach. nawet Tomaszów L. skiśnie w swojej regionalnej lidze.

malkontent

Opublikowano: 2015-08-20 14:48:30

Północ, proszę bardzo, Gołdapska Liga Narciarska, da się? DA

kibic

Opublikowano: 2015-08-20 15:24:30

GLN to żart jako przykład? zobacz ile osób startowało, obejrzyj zdjęcia. porównaj z BNI. NIE WIESZ GDZIE 10 ZAWODNIKÓW STARTUJE TO POLICZ MŁODSZE ROCZNIKI GLN. DOBRY KIERUNEK TO BNI A NIE ROZBIJANIE I TAK MAŁEJ GRUPKI NARCIARZY NA ZAŚCIANKOWYCH ZAWODACH.

malkontent

Opublikowano: 2015-08-20 15:53:36

To gdzie mają startować te dzieciaki, które nie są w klubach a też chciałyby spróbować?

Aaa

Opublikowano: 2015-08-20 15:56:52

Takie decyzje należałoby podjąć na wiosnę. A nie w trakcie przygotowań do sezonu , dzieci bardzo chętnie startują.Czasami całe wakacje przygotowują się do Biegu na Igrzyska. Gdzie są Ligii regionalne... poza małopolską.Te dzieci mogły wybrać piłkę nożną...wybrały narty, a teraz zabiera im się prawo startu.Dlaczego nie myslano o tym 6 lat temu, gdy powstała idea Biegu na Igrzyska. Najpierw należy stworzyć program rozwoju narciarstwa i przywrócić Sportowe Wakacje, biatlon to zrobił.... A narty biegowe.... Znów wszystko jest zrzucone na barki trenerów i rodziców... Pan dajcie pieniądze na szkolenie dzieci,bo nie robicie nic w tym kierunku... Ja jako rodzic kupuję sprzęt, płacę za obozy, wyjazdy na zawody...

Kuba_skipol

Opublikowano: 2015-08-20 16:03:56

To, że taką decyzję zaopiniowała komisja biegów PZN nie jest wiążące!! Decyzję ostateczną podejmuje zarząd PZN i organizator! To jedno, a jest jeszcze drugie dno sprawy. Gratuluję wszystkim, których stać na wyjazdy po Polsce. Większości klubów z małopolski niestety nie i dlatego jest tam liga regionalna.

Aaa

Opublikowano: 2015-08-20 16:05:03

Mam nadzieję, że firma organizująca Bieg na Igrzyska da szansę juniorów E.W nich jest przyszłość, stwórzcie odpowiedni program,dajcie pieniądze... Stypendia dla młodzieży. Chwała tym dzieciom, że wybrały narty biegowe, tak ciężki sport,a nie piłkę nożną. Dzięki tym zawodom możecie wyłapać talenty i powoli je rozwijać, bo junior A to już za późno...

Aaa

Opublikowano: 2015-08-20 16:07:42

A kto zapłaci za Ligii regionalne... Nie nawet na Dolnym Śląsku....

Kuba_skipol

Opublikowano: 2015-08-20 16:10:50

Z tego co wiem to Stowarzyszenie Bieg Piastów chętnie udostępni trasy na takie zawody. Nie zdradzę tutaj żadnej tajemnicy, ale cała Liga Małopolska (8 edycji) to koszt ok.15 tysięcy złotych. Reszta to dobrzy ludzie, sponsorzy itd... No ale trzeba by było się wziąć do roboty!

Aaa

Opublikowano: 2015-08-20 16:11:05

Juniorów E startuje ok40-50 a juniorów A 10 osób... Rewelacja

fan ligi małopolskiej

Opublikowano: 2015-08-20 16:14:45

juniorów E 40-stu? Hihi, u nas na Lidze ok setki, a jak zaczynaliśmy to było dużo dużo mniej. Po co tyle mękolicie, czekacie aż ktoś za Was coś zrobi? Jakie pieniądze,jaki system szkolenia w Polsce, chyba żarty, po prostu zróbcie!

kibic

Opublikowano: 2015-08-20 18:31:17

w małopolskiej lidze startuje ok 30 zawodników junior E i tyle samom zawodniczek, nawet razem to ok 60. nie rozumiem jak można kopać dobrą aczkolwiek nie doskonałą inicjatywę BNI. Czy LUDZIE PROPAGUJĄCY LIGI REGIONALNE NIE ZDAJĄ SOBIE SPRAWY ŻE SĄ REGIONY GDZIE TAKIEJ LIGI NA ODPOWIEDNIM POZIOMIE RYWALIZACJI NIE MOŻNA FIZYCZNIE !!!! ZROBIĆ PONIEWAŻ NARCIARSTWO PRZEGRYWA Z INNYMI SPORTAMI. DZIECIAKI MAJĄ RYWALIZOWAĆ Z KOLEGĄ Z KLASY. TRENING TRENINGIEM ALE KAŻDY KTO ROZUMIE SPORT WIE ŻE TRENUJE SIĘ ABY STARTOWAĆ W ZAWODACH. A TAKIE MOŻLIWOŚCI DAJE BNI. CHYBA NAZWA NPRB ZOBOWIĄZUJE. PS PANIE KUBO CO PAN MA PRYWATNIE DO BNI BO JAKOŚ WYCZUWAM WIĘKSZĄ SYMPATIĘ DO LIGI MAŁOPOLSKIEJ BĄDŹ CO BĄDŹ ZAWODÓW REGIONALNYCH A NIE OGÓLNOPOLSKICH JAK BNI. A MOŻE MYLĘ SIĘ PROSZĘ MNIE OŚWIECIĆ.

Kuba_skipol

Opublikowano: 2015-08-20 19:27:21

1. Odpowiadam "co mam do BNI" , większości klubów z małopolski nie stać na wyjazdy na zawody cyklu, niestety jest to impreza tylko dla bogatych klubów. Każdorazowy wyjazd to kwota rzędu paru tysięcy złotych. Przy budżetach do 20 tysięcy nie ma o czym mówić. Przykład: klub Sylwii Jaśkowiec LKS Wiśniowa Osieczany to ok. 7 tysięcy na sezon. Nawet jeżeli się wygrywa cały cykl to wartość sprzętu w żaden sposób tego nie rekompensuje. Po prostu nie tędy droga. Nie wierzę także , że nie da się stworzyć Lig Regionalnych, da się, ale ponieważ PZN odzwyczaił wszystkich od myślenia i pracy rozumiem tą niemoc. Samo się nie zrobi. 2. Mistrzostwa UKS-ów i Ogólnopolskie Igrzyska były kiedyś świętem dla najmłodszych kategorii, dzieciaki miały świadomość uczestniczenia w czymś wielkim. Teraz czasami nawet nie wiedzą w jakich zawodach startują, tyle się najeżdżą. Szczerze mówiąc to nie wiem jak to w skrócie wytłumaczyć, pisałem już o tym tyle razy, że po prostu mi się nie chce więcej. Może doczekamy się kiedyś systemu szkolenia, wtedy byłoby łatwiej. 3. Z punktu widzenia szkoleniowego, a też prowadzę klub, nie ma to absolutnie sensu. Dzieci w tym wieku mają się bawić sportem, nie róbmy z nich mistrzów za wszelką cenę. Wystarczy spojrzeć jakie lokaty w późniejszym wieku zajmują zwycięzcy w kategorii E, nie mówiąc już o tym ilu z nich bawi się jeszcze nartami po gimnzajum. Temat rzeka, jednak ciekawi mnie dlaczego nikt nie zauważa spadającej z roku na rok frekwencji w Biegu Na Igrzyska p.s RANKING LIGI TO W KATEGORII E czyli 2003,2004 i młodsi prawie 250 NAZWISK!! służę linkiem: http://skipol.pl/images/rok_2015/Liga_Malopolska_2015_Ranking_indyw_SP_END.pdf

narciarz

Opublikowano: 2015-08-20 19:48:46

1. W tym roku na Uks-ach było kilkanaście osób z juniora E.. JTo ma być święto narciarskie, na które nie jeżdżą liga małopolska.. 2.Ogólnopolskie Igrzyska w Białce Tatrzańskiej były ok, poza brakiem zaplecza sanitarnego, szatni i toalet,dobrze,że było słońce... To nie jest miejsce.. 3.Moje dziecko biega w Biegu na Igrzyska jest Juniorem E,teraz muszę mu tłumaczyć, że nie będzie startował, bo....Całe wakacje poświęcił na treningi,a mógł odpoczywać.. Kocha ten sport, a mógł grać w piłkę... Dziękuję, że odbieracie mu pasję, zajmujące się własnymi stołkami... 4. Nie wierzę w Ligii regionalne...

Kuba_skipol

Opublikowano: 2015-08-20 20:05:30

Drogi narciarzu, kto mu odbiera pasję, kto zajmuje sie stołkami (własnymi) ja, my,skipol. Proszę o trochę obiektywizmu. Może powinieniem powtórzyć skipol nie jest oficjalną stroną PZN, takowa znajduje sie pod adresem www.pzn.pl POZATYM (jest coraz gorzej, zaczynam używać dużych liter) proszę przeczytać tekst ze zrozumieniem, czy jest tam napisane, że TAK BĘDZIE, czy też że taka propozycja padła ze strony komisji biegów?

fan ligi małopolskiej

Opublikowano: 2015-08-20 20:10:30

Do kibica: Tu masz ranking Ligi Małopolskiej. Junior E to rocznik 2003 i 2004, 30 zawodników, chopie naucz sie liczyć http://skipol.pl/rankingi_biegi_pzn/artykul/8709

kibic

Opublikowano: 2015-08-21 07:35:17

do fanów ligi. sprytnie z tą ilością uczestników w połączeniu z igrzyskami, policzcie wszystkie zawody zorganizowane w małopolsce i przypiszcie stan swojej lidze

fan ligi małopolskiej

Opublikowano: 2015-08-21 09:26:32

DO KIBIC: Widzisz czepiasz się nazewnictwa, zobacz sobie tutaj, poczytaj: http://skipol.pl/tag/Liga%20Ma%C5%82opolska%20SZS zobacz nagłówki, a potem gardłuj, polecam jeszcze ranking itd, itp Boli, że taka impreza w małopolsce?

kibic

Opublikowano: 2015-08-21 12:42:33

do fanów ligi : nie boli życzę powodzenia i dalszego rozwoju. tylko wydaje mi się że igrzyska a liga to inne bajki. pozdrawiam i skończmy te przepychanki słowne.

ar

Opublikowano: 2015-08-21 14:50:54

Tak myślę o tym wszystkim nie jest to zła decyzja ale nie na ten sezon, bo : 1. Ligi regionalne i zawody na najbliższy sezon to zbyt mało czasu na organizację i zdobycie funduszy.Można to wprowadzić kompromisowo od następnego sezonu aby wszyscy byli na to przygotowani trenerzy,działacze... Przygotowania na sezon zaczyna się w maju,więc już trochę za późno aby zmieniać w tym sezonie... 2.Bieg na Igrzyska czy liga Małopolska to dwie świetne idee które propagują narciarstwo biegowe, ważne, że chcą biegać...A nie grać w piłkę 3.prosimy o powrót Sportowych Wakacji...

prezes

Opublikowano: 2015-08-22 18:52:42

Dyskusja trochę o niczym ponieważ i tak PZN i Ak-pol podejmą jedne słuszne decyzje. Ciekawe, że skipol nie zwrócił uwagi na jedną bardzo istotną kwestię. Mój zawodnik, nie napiszę kiedy i gdzie w ciągu sezonu stawał kilkakrotnie na podium zawodów BNI. Chciał wzorem wszystkich zawodów na świecie wystąpić na podium z nartami na których biega. Niestety okazało się to niemożliwe. Dlaczego? Otóż jak przypomnieli mi organizatorzy na początku podpisywaliśmy regulamin, który w skrócie mówi, że nie wolno reklamować firm konkurencyjnych do sponsorów imprezy. Zgoda, jeżeli takie są warunki prywatnej firmy nie dyskutuję. Jednak zawody są jednocześnie Pucharem Polski i co teraz. Ktoś podejmie się to wytłumaczyć ?!

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl