Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

40. Bieg Piastów bez Justyny Kowalczyk

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2015-08-20

Występ Justyny Kowalczyk nie uświetni obchodów czterdziestolecia legendarnego Biegu Piastów. - W tym samym czasie jest pucharowy Tour po Kanadzie – zdradziła przez Twittera mistrzyni olimpijska.

 

Chociaż działacze z Dolnego Śląska, uczestnicy imprezy i część kibiców mogli jeszcze żyć nadzieją na start Justyny Kowalczyk w stolicy polskich biegów narciarskich, na liście startowej 40. Biegu Piastów naszej najlepszej biegaczki zabraknie.

 

Zwyciężczyni ostatniej edycji Vasaloppet na jubileusz największego polskiego maratonu narciarskiego została zaproszona już kilka miesięcy temu. Mówił o tym wówczas założyciel i wieloletni komandor wydarzenia Julian Gozdowski. - Jestem w stałym kontakcie z trenerem Aleksandrem Wierietielnym, który tak opracuje kalendarz startów i treningów Justyny, by mogła pojawić się na naszej imprezie – informował w marcu Gozdowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Honorowy Komandor „Piastów”.

 

Justyna Kowalczyk wraz z trenerem Wierietielnym takiego scenariusza nie wykluczyli, jednak było to jeszcze w sytuacji, w której nie były znane kalendarze cyklu Ski Classics oraz Pucharu Świata. Na kwietniowej gali PZN w Krakowie zawodniczka przyznała, że plan startów będzie układany w kolejnych miesiącach i poszczególne imprezy, poza „zaklepanym” Tour de Ski, nie są jeszcze zatwierdzone. Gdy harmonogramy SC i PŚ opublikowano, stało się jasne, że szanse Biegu Piastów zmalały do minimum.

 

- Niestety nie dam rady. W tym samym czasie jest pucharowy Tour po Kanadzie – wyjawiła na Twitterze Kowalczyk zapytana o start w maratonie przez dziennikarza TVP Piotra Meissnera. Mistrzyni olimpijska dodała, że decyzja podjęta została już jakiś czas temu.

 

Chociaż dla polskich biegów narciarskich „Piasty” i Jakuszyce w ogóle są gigantyczną częścią historii, decyzja narciarki jest jak najbardziej uzasadniona. Nie wiadomo jak potoczy się sezon Pucharu Świata pod nieobecność Marit Bjoergen i jeśli miałoby się okazać, że Kowalczyk do końca walczyć będzie o dobre miejsce w klasyfikacji generalnej, starty w Kanadzie będą o wiele ważniejsze niż pełnienie roli ozdoby w imprezie, która niestety nie należy jeszcze do światowego topu narciarstwa klasycznego. Pozostaje tylko pytanie, co byłoby, gdyby Bieg Piastów dołączył do serii Ski Classics?

 

Obok Justyny Kowalczyk organizatorzy 40. edycji Biegu Piastów zaprosili do Jakuszyc m.in. Józefa Łuszczka i Jana Staszela.

 

MCh

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl