Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Jak nie ma trenerów to nie ma tras, czy coś się zmieniło w ciągu ostatnich 30 lat?

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2016-02-05

Sposoby na trasy biegowe sa przeróżne. Oczywiście sa ratraki, są armatki śnieżne i nowoczesna technika. Co robić jednak gdy tej techniki nie ma? Pozostaje łopata. Tak to się robi w Białymstoku.

 

Trasa w białostockim Lesie Pietrasze, cieńka warstwa nauralnego śniegu, który nie pozwala jednak na przeprowadzenie treningu. Co robić w takiej sytuacji, jak przygotować trasę? Odpowiedź jest prosta, należy użyć "nowoczesnej" technologii, urządzenia przez wielu zapomnianego, czyli szufli do śniegu.

 

Pisze do nas Wojtek Kulikowski (zdjęcie u góry - po prawej)  trener w ZSS Supraśl - Dzisiaj na treningu do głowy przyszła mi taka pozytywna refleksja. Dalej aby odbył się trening narciarski potrzebni są: zawodnicy, trener, łopata, (śnieg). Od lat 80-tych zeszłego stulecia jak nasi trenerzy podsypywali śnieg na tasie, myslałem że coś się zmieni. Pomyliłem się ale zadałem pytanie temu panu z metalową łopatą ... a co będzie jak tobie przestanie się chcieć ? Odpowiedział, sam wiesz - Tak niestety wygląda sytuacja w wielu miejscach w Polsce, ale dzięki zaangażowanym trenerom jeszcze biegają na nartach i to z jakim skutkiem.

 

Drugi z trenerów widoczny na zdjęciu (po lewej, ten z metalową szuflą :) ) to Adam Roszkowski z UKS Hubal Białystok. Jego zawodnicy zdobyli dwa złote medale w sztafetach w kategorii szkół podstawowych zakończonych niedawno Mistrzostw Polski Uczniowskich Klubów Sportowych w Tomaszowie Lubelskim. Wszystko to dzięki łopacie!

Jak widać jak się chce to się da, bez ratraka, armatek i  Centralnego Ośrodka Sportu (sic!) można przygotować trasę i można zdobywać medale Mistrzostw Polski.  Panowie tak trzymać, stara poczciwa łopata stoi za rozwojem polskich biegów narciarskich!

 

białystok

zawodnicy UKS Hubal Białystok i ZSS Puszcza Supraśl na treningu na ręcznie przygotowanej trasie

 

KaCe

 

Komentarze - 1

chmura

Opublikowano: 2016-02-06 12:05:10

Niestety ale tak to dzisiaj wygląda nawet na trasach w Polsce z homologacjami, jeżeli chce się biegać to trzeba nasypać trasy. Armatki POMARZYĆ MOŻNA.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl