Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Licencje, Pesele, cudzoziemcy, zmiany kategorii wiekowych czyli jak kombinować w gąszczu przepisów

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2016-02-15

Ten sezon jest wyjątkowym sezonem biegów narciarskich Polskiego Związku Narciarskiego. Nie chodzi bynajmniej o wyniki uzyskiwane przez naszych zawodników, a o zamieszczanie spowodowane nadinterpretacją lub błędną inetrpretacją różnych wytyczynych i regulaminów. O tym poniżej.

 

Licencje PZN.

 

Jak zdecydowaną większość  osób ze środowiska polskich biegów narciarskich nas też zaskoczyła nowa regulacja dotycząca licencji PZN zawarta w wytycznych na bieżący sezon. Zmiana jest zdecydowana i ważna, otóż wg wytycznych KAŻDY zawodnik biorący udział w zawodach organizowanych przez PZN musi posiadać licencję Polskiego Związku Narciarskiego, cytat z Wytycznych PZN:

 

Uczestnictwo i prowadzenie szkolenia we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez Polski Związek Narciarski o tytuł Mistrza Polski, o Puchar Polski i innych zawodach ujętych w kalendarzu Imprez Sportowych PZN w danym sporcie, uczestniczenia w Igrzyskach Olimpijskich, Igrzyskach Paraolimpijskich, Igrzyskach Głuchych, Mistrzostwach Świata lub Mistrzostwach Europy, w dyscyplinie narciarstwo i snowboard, wymaga posiadania licencji PZN. Uzyskanie licencji PZN jest obowiązkowe.

 

Dotychczas było to tylko obowiązkowe dla kategorii od juniora/ki C wzwyż. Teraz powiało rewolucją. Podejrzewam, że nikt dokładnie nie czytał wytycznych, w końcu oprócz zmian roczników żadnych nowości i zmian od lat nie było. Efekt jest taki, że jeżeli ktoś się uprze i będzie chciał dochodzić litery prawa, to zdecydowana większość zawodników w kategorii D (2002,2003) powinna zostać zdyskwalifikowana, a wszystkie dotychczasowe wyniki rozegranych w kraju zawodów poprawione. Idąc dalej tropem regulaminu okaże się, że rankingowe zawody PZN czyli Pucharu Grupy Azoty, nie powinny być rozgrywane w tej kategorii, chyba, że z udziałem tylko tych zawodników, którzy posiadają licencje, a z informacji na stronie PZN wynika, ze w tej kategorii wiekowej wydano ich około 40. Co z Mistrzostwami Polski UKS-ów, tragedia, wg wytycznych duża grupa zawodników powinna być zdyskwalifikowana.

 

Co robić? Rozwiązanie jest w miarę proste, Jakub Michalczuk odpowiedzialny w PZN za sprawy licencyjne podpowiada: komisja biegów PZN powinna zwrócić się do zarządu PZN z pismem, w którym proponuje przesunięcie nowego punktu wytycznych na następny sezon, lub też powrót do tego co było, czyli licencje obowiązkowe od kategorii junior C. Jednocześnie Jakub Michalczuk mówi, że wie o problemie, który powstał, jednak jesienią 2015 wszystkie Okręgowe Związki Narciarskie dostały nowe wytyczne PZN. Wynika z tego, że nikt ich po prostu do końca nie przeczytał.

 

 

Licencje PZN dla obcokrajowców.

 

Idzie nowe, w polskich biegach narciarskich powiało Europą. W tym sezonie w barwach jednego z śląskich klubów startują Czesi. Pierwsze pytanie jakie się nasuwa brzmi: czy mają polskie licencje? Odpowiadamy mają. Wprawdzie do wydania polskiej licencji jest potrzebny numer PESEL, jednak i to da się obejść. Zawodnicy otrzymali licencje decyzją Zarządu PZN na posiedzeniu w połowie grudnia.

 

Dementujemy przy okazji plotkę jaka krąży w środowisku, że nie musi to być polski PESEL. Otóż musi, o PESEL-u wspominają właśnie regulaminy, w Czechach nazywa się to Rodne Cislo, a taka nazwa w polskich dokumentach nie widnieje. Cudzoziemcy posiadający polską licencję mogą startować w zawodach PZN, wyjątek stanowi tu Olimpiada Młodzieży , która jest imprezą ministerialną. Czy jednak posiadanie licencji naszego związku, bez polskiego numeru Pesel umożliwia zdobywanie medali na MP Młodzików i UKS-ów pozostaje kolejną interpretacją przepisów, której nie chcemy sie podejmować.

 

 

Ostatni kontrowersyjny temat to przeniesienie do wyższej kategorii wiekowej.

 

Wytyczne PZN mówią jasno: Zawodnik/czka może być przeniesiony do wyższej kategorii wiekowej we wszystkich dyscyplinach. Odbywa się to na wniosek macierzystego Klubu Sportowego do dnia 15 grudnia każdego roku, bez możliwości powrotu do niższej kategorii wiekowej. Czyli jak widać nie ma problemu, dwie zawodniczki, które startują w tym sezonie w kategorii B mogą się czuć bezpieczne. Inną sprawą jest ich udział w Olimpiadzie Młodzieży, której regulamin na ten sezon dopuszcza prawo startu dla roczników 1998 i 1999. Tutaj należy dopełnić formalności i poinformować o tym i uzyskać zgodę Ministerstwa Sportu. Poza tym sądzę, że dobrze byłoby takie pisma datować i domagać się potwierdzenia ich złożenia, data czasami może być rozstrzygająca.

 

Jutro odbywa się weryfikacja zawodniczek i zawodników zgłoszonych do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Dolny Śląsk 2016 i MP Juniorów. Nie zazdroszczę przedzierania się przez gąszcz zaświadczeń, pism i tym podobnych dokumentów.

 

Nie można by tego wszystkiego uprościć?

 

Kuba Cieślar

 

Komentarze - 10

prezes

Opublikowano: 2016-02-15 15:28:38

Zaczynam się Was bać skipolowcy, Kobielusz i Borkowska nie dostały zgody na start w OOM. I co teraz?

Kuba_skipol

Opublikowano: 2016-02-15 15:34:18

My tylko piszemy o problemach i kontrowersjach związanych z biegami narciarskimi. Swoją drogą prezesie jesteś dobrze poinformowany, może aż za dobrze.

kibic

Opublikowano: 2016-02-15 18:14:29

to bylo z gory wiadomo...dlatego podczas BNI w Tomaszowie ktos wyraznie w komentarzach zaznaczal, ze tym przeniesieniem zabieraja zawodniczkom mozliwosc startu w MP Mlodzikow a raczej nie dostana zgody na start w OOM.

prezes

Opublikowano: 2016-02-16 14:28:26

No i po strachu, dzisiaj przyszły kolejne pisma z ministerstwa i instytutu sportu, że zawodniczki mogą startować. Jakbyście nie napisali, to pewnie byłoby ciszej!

Prawdziwy Prezes

Opublikowano: 2016-02-15 17:42:24

Wy tu sobie gadu, gadu a ja z Wami wszystkimi porządek zrobię. Dyskutujecie o sprawach jasnych i oczywistych (kto umie oczywiście czytać ze zrozumieniem) związanych z regulaminami i przepisami, a nie dyskutujecie jak poprawić te żałosne biegi narciarskie w Polsce. Proponuję rozwiązać PZN, Akpol, Skipol, MSiT, PiS, a gorzej na pewno nie będzie.

Chmura

Opublikowano: 2016-02-15 20:33:58

Panie Prawdziwy Prezesie u Ciebie też występuje problem poprawnego rozumowania: 1. Zajmij miejsce prezesa w PZN 2. Zrób porządek w PZN "jeśli potrafisz" 3. Zostań ministrem sportu!( rób dalej porządek) Tylko wytłumacz mi bo może bujam myślami w chmurach co z tym ma wspólnego Skipol? Skipol naświetlił temat, który w środowisku biegaczy narciarskich dyskutuje się od początku sezonu. Idąc tym tokiem myślenia Prezesa chyba w ogóle nie wie o co chodzi o czym się pisze na Skipolu. Z wyrazami szacunku Chmura

Logan

Opublikowano: 2016-02-16 14:05:14

Kiedyś nie było licencji i było wszystko OK. W zawodach startowało po 100-150 osób w jednej kategorii i nikt sie nie przejmował. A teraz jest 30-40 uczestników i WIELKI PROBLEM: LICENCJE DLA OBCOKRAJOWCÓW?!?! Jak to?! Co to?! NIEDOPUSZCZALNE! Te panny z Czech (bo chyba o nie chodzi w tym artykule) są zawodniczkami polskiego klubu i posiadają polskie licencje. Nie wiem jak to jest w Norwegii, ale tam w klubie, jak ostatnio się dowiedzieliśmy, trenuje Koreańczyk i chyba nie mają z tym żadnego problemu. Każdy mówi: bierzmy przykład z najlepszych :P

prezes

Opublikowano: 2016-02-16 14:14:50

Te panny mają polskie licencje, zgoda, jednak najstarsza z nich ma czeską licencje FIS i startuje w dwóch klubach , polskim i czeskim. Tutaj masz oficjalnie ze strony FIS-u: http://data.fis-ski.com/dynamic/athlete-biography.html?sector=CC&listid=&competitorid=201196 Przepisy mówią wyraźnie, że do otrzymania polskiej licencji musisz mieć numer PESEL, a one dostały licencje decyzją zarządu. Po co w takim razie regulamin przyznawania licencji jeżeli i tak robią co chcą?

prezesowi

Opublikowano: 2016-02-17 22:52:23

nie zapominajmy że jesteśmy w UE , w Republice Czeskiej też mają Pesel, a jak radzą sobie z tym inne Związki sportowe w naszym kraju, w których tremują, grają obcokrajowcy , mało takich przykładów

prezes

Opublikowano: 2016-02-18 09:23:06

Ok, jeszcze raz ! Do otrzymania licencji potrzebujesz PESEL , a nie bliżej niezidentyfikowany numer ewidencyjny. Zresztą wystarczyło przeczytać uważnie artykuł powyżej

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl