Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Dariusz Serafin: albo zmienią nam termin, albo rezygnujemy z FIS Worldloppet Cup

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2016-03-30

- To za duże wydatki, by ponosić je tylko po to, by gościć drugi garnitur – mówi o FIS Worldloppet Cup Dariusz Serafin, komandor Biegu Piastów. Ale ostatecznej rezygnacji jeszcze nie było. Negocjacje zaplanowano na czerwiec.

 

 

Wiele lat minęło zanim jedyny (przed pojawieniem się Ultrabieli) maraton narciarski w Polsce zyskał międzynarodową renomę. Osiemnaście lat trwało dołączanie Biegu Piastów do Euroloppet, kolejne czternaście zanim jakuszyckie wydarzenie zasiliło szeregi Worldloppet. Następnym krokiem były Puchary Świata w 2012 i 2014 roku, a także debiut imprezy jako etapu Pucharu Świata w maratonach narciarskich. FIS Worldloppet Cup na Polanie Jakuszyckiej gościł dwukrotnie, w tym ostatnio – przy okazji 40. jubileuszu zapoczątkowanej w 1976 roku inicjatywy. Istnieje ryzyko, że trzeciego razu już nie będzie.

 

- Rokrocznie członkowie Worldloppet składają deklaracje, w których zawarte są różne formalności. Wypełnia się tam też pole „czy wyrażasz wolę organizacji etapu FIS Worldloppet Cup”. Postanowiliśmy, że nie postawimy tam już krzyżyka – mówi komandor Biegu Piastów Dariusz Serafin. Powód jest prosty: nie opłaca się.

 

Serafin: To kosztowna impreza, po której oczekiwaliśmy przyjazdu największych gwiazd biegów długodystansowych. Poza wyjątkami gościliśmy niestety raczej drugi garnitur, dlatego uznaliśmy, że więcej takich kosztów ponosić nie chcemy. Wszystko jest spowodowane faktem, że w tym samym czasie w Szwecji rozgrywany jest Bieg Wazów. Nie mamy przy nich szans na ściągnięcie atrakcyjnych nazwisk. Oni, a także Włosi z Marcialongi robią imprezy legendarne, do których nie można się równać. Dlatego zmieniamy taktykę.

 

Najnowszy plan, który zostanie przedstawiony na czerwcowym kongresie Worldloppet, zakłada postulowanie o zmianę terminu jakuszyckiego maratonu tak, by uniknąć konkurencji ze Szwedami. - Zawsze w weekend jest jakiś maraton, albo i dwa, ale niech to będą mniejsze biegi, które nie będą nam przeszkadzały w rozwoju. Wazy i seria Ski Classics go uniemożliwiają – uważa komandor i dodaje, że jest jeszcze jedno rozwiązanie. Takie, w którym najpopularniejszy komercyjny cykl narciarski globu wejdzie z Jakuszycami we współpracę. A takie propozycje minionej zimy pojawiały się kilkakrotnie.

 

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, czerwcowy kongres Worldloppet, na którym ma dojść do rozmów o przyszłości „Piastów”, będzie ostatnim odbywanym w Italii. Po nim rezygnację ze stanowiska ma ogłosić dotychczasowy prezydent federacji Angelo Corradini. Potem - jak poinformowała oficjalnie Worldloppet - ster przejmą Estończycy.

 

Michał Chmielewski

 

Komentarze - 7

pawel janik

Opublikowano: 2016-03-30 19:45:41

A jozwik czy jak mu tam komentujac marciwlonge powiedzial ze organizatorzy powinni sie powaznie zastanowic nad zmiana trasy, bo nudna. I wcale nie rozumial ze po 67km pchania czeka ich 3 km pchanie pod gore, a tu pisza ze LEGENDARNA marcialonga;-)

edek

Opublikowano: 2016-03-30 22:17:45

I bardzo dobrze, bo w koncu sami sie wygadaliscie "ze sie nie opłaca", odkad p. S... i spolka zaczeli rzadzic polaną to w głowach im sie poprzewracało, wszystko kasa i kasa, jak parkingi kilka lat temu kosztowały po 6 zł było ok, potem 12zł no jeszcze jakos uszło ale ten kto trenuje prawie codziennie i dojezdza to nie jest lekko ale w tym roku przegiecie 15 zł przy totalnych spadkach cen paliwa i przy malych ilosciach opadów śniegu gdzie wasze wytlumaczenie jest ze to na przygotowanie tras. Oddaliscie urzedasą po zlotowce tereny i zrobili z was wała jak to urzedasy a teraz kaski szukacie gdzie sie da. Maraton CUP to tylko z nazwy, startuje jakas grupka zawodnikow okolo 30tu, i taki to maraton światowy, a amatorzy zeszli na drugi plan. Zacznijcie sluchac krytyki i wyciagac wnioski jak Gozdowski to na pewno daleko zajedziecie. Więc życzę oby jak najlepiej sie Jakucja rozwijała na rzecz ludzi lubiących ten sport.Pozdrawiam

DBK

Opublikowano: 2016-04-01 09:24:46

Edek, urzędasom a nie urzędasą ;-) Odnośnie artykułu - popieram stanowisko BP w temacie nakładających się terminów. Warto zawalczyć o zmiany w kalendarzu.

Kamil

Opublikowano: 2016-04-01 11:09:28

Wydaje się, że już wszystko pozamiatane. Jizerska 50 przeniosła się na trzeci weekend lutego,więc jeśli rzeczywiście mieliby do Jakuszyc przyjeżdżać najlepsi, to trzeba być w Ski Classics. Jedyny wolny termin - tydzień przed Biegiem Wazów (ostatni weekend lutego),ale wtedy najlepsi i tak już szykują się w Skandynawii. Pozostanie II liga, nie ma rady.

antyedek

Opublikowano: 2016-03-31 22:03:41

Edek nie pierdziel farmazonów.

edek

Opublikowano: 2016-04-01 12:44:32

Stwierdzam fakt to nie farmazony, a jawne argumenty, mogę dalej jeszcze dodać Czesi też to wytkneli, sama Boudikova w swoim artykule komicznie wiele wad opisała, a 3 tysiaki za stoisko w namiocie expo to też ok? więc gołym okiem widać nie od dziś ze chodzi o kaske, tak samo jak wszyscy chce by polana sie rozwijała na rzecz promowaniia biegow narciarskich ale wyglada mi na to ze idzie w strone komercji. Widze ze brak twoich argumentow wskazuje na brak wiedzy w tym temacie.

Kamil

Opublikowano: 2016-04-03 08:42:58

O jakim tekcie Buodikovej mówisz? Link?

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl