Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Dlaczego drugi biegacz rankingu PZN nie jest w kadrze Polski? [SPRAWA ANDRZEJA PRADZIADA]

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2016-05-17

Tytułowe pytanie zadaje sobie sam Andrzej Pradziad, jak i ci, którzy postanowili walczyć o jego karierę. Facebookowa akcja protestacyjna w dwa dni zgromadziła ponad pół tysiąca fanów.

 

W rankingu Polskiego Związku Narciarskiego za sezon 2015/16 triumfował – i to żadna niespodzianka – Maciej Staręga. Podpora reprezentacji kraju zgromadziła 240 punktów. Pozostali członkowie nowo powołanej kadry seniorów uplasowali się kolejno na trzeciej (Jan Antolec – 160 pkt.), czwartej (Dominik Bury – 140 pkt.), szóstej (Paweł Klisz – 112 pkt.) i piętnastej (Konrad Motor – 40 pkt.) pozycji. Dla posiadacza 200 punktów do klasyfikacji klubowej Andrzeja Pradziada miejsca w kadrze nie ma. Ani pierwszej Janusza Krężeloka, ani młodzieżowej Adama Kwaka.

 

 

Protest się wzmaga

 

Dla urodzonego w 1994 roku zawodnika i jego przyjaciół to policzek w twarz. - Wątpię w sens zdrowej rywalizacji. Może nie mam znajomości? Może dlatego, że nie jestem ze Śląska, tylko z gór. Co decyduje o wejściu do kadry, bo jak nie wyniki i forma zawodnika, to co? O co tak naprawdę chodzi – pyta retorycznie Pradziad cytowany przez serwis Małopolska Online. I argumentuje żal medalami mistrzostw Polski, zwycięstwem w Biegu Zbójników, przewagą nad kadrowiczami w bezpośrednich pojedynkach oraz niższym przelicznikiem za wyniki biegów, w których startował. - Jaki jest sens uprawiania biegów w Polsce – wścieka się narciarz, a wraz z nim coraz większa liczba osób, które decyzją PZN są zszokowani. Postanowili działać.

 

Założony 15 maja na Facebooku profil „Andrzej Pradziad w kadrze narodowej” w dwa dni polubiło ponad pół tysiąca osób. Jego administratorzy bez ogródek piszą: „dla kogo i czyja jest niby ta kadra?”

 

Dagna Bugajska, współprowadząca protest: Domagamy się sprawiedliwości i uczciwości ze strony związku. Dążymy do tego, by Andrzeja dołączono do kadry seniorskiej, jednak jak na razie nie wiemy, jakie są na to szanse. Cieszymy się, że jest tak duży odzew. Taki biegacz nie powinien pozostać niezauważony i należy dać mu szansę. Kto jest winny sytuacji? Powiem tylko tyle, że ryba psuje się od głowy. Zawalił PZN jako instytucja. Jaki tam jest bałagan, że trzeba żebrać o uwagę w tak oczywistej sprawie, zakładając strony o sportowcu? W tym kraju nigdy nie będzie wyników, jeżeli będzie taki beton.

 

 

Kadrę zatwierdzał Zarząd”

 

- Nie wiem, o co toczy się spór, ponieważ ostatnio nie śledzę doniesień medialnych z powodu braku czasu. Jeżeli chodzi o ustalanie składów kadr narodowych, to nie do mnie pytanie, bo nie do końca ja się tym zajmuję. Wiem, że trener Andrzeja rozmawiał o jego obecności w kadrze, ale nie wiem jak to się skończyło. Skład i tak zatwierdza Zarząd – tłumaczy spytany o narciarza trener Janusz Krężelok. I dodaje, że Pradziad – owszem – wygrał kilka razy z kadrą, ale niejednokrotnie też przegrał. - To dobry chłopak, nie powiem że nie – podsumował były sprinter, sugerując, by w kwestii powołania kontaktować się z Adamem Kwakiem.

 

Nie po raz pierwszy okazuje się więc, że zgodnie ze zmodyfikowanym statutem PZN wszelkie kluczowe dla polskich nart sprawy załatwia się w zamkniętym gronie członków Zarządu. Oprócz prezydium, do którego należą Apoloniusz Tajner, Andrzej Wąsowicz, Tomasz Wieczorek i Andrzej Kozak, tworzy go jeszcze siedmiu członków. Po trzech z TZN i Ś-BZN oraz jeden z Dolnego Śląska. To na takich spotkaniach bez konsultacji z komisją biegów wyrzucano ze stanowiska Miroslava Petraska, tam także rozdano kadrowe karty. Tym samym rola pozostałych organów związków zajmujących się biegami została zmarginalizowana. Dość powiedzieć, że komisję biegów odsunięto nawet od... dokonania oceny sezonu. To, że jej członkowie uważają, iż Pradziadowi szansa pracy z kadrą się należy, nie ma znaczenia.

 

Ani sekretarz związku Tomasz Wieczorek, ani prezes Apoloniusz Tajner nie odbierali telefonu, by skomentować sprawę. Jej postęp będziemy monitorowali.

 

Michał Chmielewski

 

Komentarze - 11

kibic

Opublikowano: 2016-05-17 19:23:50

odnosze wrażenie, ze PZN nie panuje nad niczym....np. powołuje do kadry Dominikę Bielecka, ktora... jak podaje strona biathlon.pl juz jest na zgrupowaniu biathlonistow w Cetniewie :). http://biathlon.pl/aktualnosci/5239/nowa-twarz-na-pierwszym-zgrupowaniu-kadry.html

kibic

Opublikowano: 2016-05-17 19:39:55

Może tak na dobra sprawę należałoby tym tematem zainteresowac jakiegos prawnika - sympatyka biegów narciarskich. Brak powolania Pradziada nijak ma sie do wytycznych PZN w biegach narciarskich na sezon 2015/2016. Na to należałoby sie powołac. Są to oficjalnie ogloszone na stronie zwiazku zasady powlania do kadr. Nie mogą ulec zmianie podczas sezona, bez oficjalnego anulowania ich.

Dolnoślązak

Opublikowano: 2016-05-17 21:45:18

W temat powinno włączyć się... Stowarzyszenie STOP BEZPRAWIU W BIEGACH NARCIARSKICH :)

chmiel

Opublikowano: 2016-05-17 22:37:15

wygrałeś internet :)

prawnik narciarz

Opublikowano: 2016-05-18 10:44:14

Pominięcie A.Pradziada faktycznie budzi poważne wątpliwości natury prawnej. Jestem prawnikiem i pasjonatem biegówek (czynnym amatorem), zajmuję się też prawem sportowym. W razie potrzeby pomocy - proszę dać znać na e-mail: bartolux@poczta.fm

Kuba_skipol

Opublikowano: 2016-05-18 11:31:25

Dziękujemy, przekażemy

Dolnoślązak

Opublikowano: 2016-05-18 13:53:53

..a to jest konkretna inicjatywa, którą należy docenić. Życzę sukcesów w sprawie p. Andrzeja (przydałby się precedens), a samemu Andrzejowi coraz lepszych wyników sportowych. Zachęcam jednocześnie do dołączenia do akcji na FB - sprawdźmy jak liczne jest grono tych, którzy nie godzą się z obecnym podejściem PZN do biegów narciarskich. Pozdrawiam serdecznie grono biegaczy i sympatyków. ("chmielu" - dzięki za przyznaną powyżej nagrodę ;-) )

kibic

Opublikowano: 2016-05-18 18:11:20

POLSKI ZWIĄZEK BIEGÓW NARCIARSKICH czas powołać! Może prawnik narciarz pomoże merytorycznie.

zaaawodnik

Opublikowano: 2016-05-19 14:21:55

dokładnie, co z Pradziadem ?!?! on nie może być w kadrze, ale Bielecka, która nie zanotowała ani jednego startu tego sezonu w tej kadrze jest mało tego chyba przenosi się na biathlon ? skoro jest na obozie kadry biathlonowej .... ŻAŁOSNE

Tolkien

Opublikowano: 2016-05-19 21:12:34

Układy układziki!!!Żałosne!!!

laik

Opublikowano: 2016-05-24 12:51:28

Rok temu było to samo i dzięki takim działaniom kilka biegaczek i biegaczy zakończyło karierę. Tak naprawdę chyba PZN o to chodzi.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl