Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Umowa podpisana. Ośrodek w Jakuszycach na pewno powstanie

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2016-09-05

Po wielodniowych negocjacjach w poniedziałek podpisano umowy, które już na pewno umożliwiają budowę w Jakuszycach nowego ośrodka sportów zimowych.

 

Od 5 września 2016 roku stowarzyszenie Bieg Piastów przestało być właścicielem większości gruntów i infrastruktury na Polanie Jakuszyckiej. Przedstawiciele organizacji w imieniu zarządu podpisali pakiet umów, które otwierają spółce Dolnośląski Park Innowacji i Nauki drogę do inwestycji w od dawna zapowiadany ośrodek sportowy.

 

- Podpisaliśmy między innymi: umowę dzierżawy lokali, umowę współpracy udostępnienia, akty notarialne czy umowę dzierżawy i sprzedaży gruntów. Obowiązują od dziś, odbyło się już przejęcie majątku. Nie mieliśmy już dużego pola manewru, dlatego że większość kwestii uregulowana była w parafowanej miesiące temu umowie przedwstępnej. To jest jej kontynuacja – powiedziała dyrektor Biegu Piastów Kaja Sznajdrowicz, która wraz z prezesem stowarzyszenia Zygmuntem Bobowskim brała udział w spotkaniu z przedstawicielami kontrolowanej przez Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska spółki. Jak podkreśliła, jest zadowolona z jego efektów.

 

Pierwotnie strony miały finalizować umowę 15 lipca. Później termin przesunięto na koniec sierpnia, ale przez kilka ostatnich dni trwały intensywne negocjacje. DPiN przesyłała projekt dokumentów, zarząd BP przekazywał uwagi, na które spółka kolejny raz odpowiadała. Równolegle zajmowano się formalnościami, takimi jak łączenie działek, księgi wieczyste czy podziały geodezyjne. Wiadomo, że w posiadaniu organizacji pozostanie biało-czerwona wieża, garaż na ratraki i wąski pas ziemi wzdłuż torów kolejowych.

 

W umowie znalazło się wiele szczegółowych zapisów, począwszy od zapewnienia, że przekazywane grunty posłużą budowie konkretnego ośrodka o konkretnych wymogach. Czyli przede wszystkim narciarskich. W umowie przedwstępnej załączono zresztą konspekt tego, co dokładnie powstanie w Jakuszycach. Bieg Piastów zagwarantował sobie prawo do darmowego używania terenu na czas zimowej edycji wydarzenia (30 dni), jak również letniego (12 dni), rowerowego oraz ultramaratonu (po 10 dni). Dla zabezpieczenia interesów obu stron postanowiono, że każde wynajęcie będzie wymagało odrębnej umowy.

 

Niewykluczone, że do kontroli budowy i późniejszego zarządzania obiektem DPiN utworzy spółkę-córkę. Trwa rozstrzyganie przetargu na firmę, która zaprojektuje ośrodek według ustalonych wcześniej i zaakceptowanych przez obie strony koncepcji. A kiedy w Izerach pojawią się koparki? Wariant optymistyczny sugeruje myśleć, że będzie to wiosna 2018 roku. Wariant realny – że najwcześniej w 2020.

 

Michał Chmielewski

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl