Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Ruszył temat rozbudowy Kubalonki

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2016-09-26

- Puchar Świata? Tutaj chodzi przede wszystkim o bazę dla biało-czerwonych – mówi o rozbudowie ośrodka na Kubalonce burmistrz Wisły Tomasz Bujok. Jak twierdzi, prace mogłyby się zakończyć nawet w 2018 roku.

 

W lipcu w Wiśle doszło do spotkania w sprawie rozbudowy ośrodka narciarskiego na Kubalonce z udziałem wszystkich zainteresowanych inwestycją stron. W miejskim magistracie na zaproszenie burmistrza miasta Tomasza Bujaka spotkali się m.in. prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska Bernard Błaszczyk czy dyrektor szczyrkowskiego COS Grzegorz Kotowicz, a ponadto przedstawiciele wiślańskiego nadleśnictwa i zarządu powiatu cieszyńskiego.

 

Bujok w ten sposób chciał – jak sam to określił – wybadać teren. W gronie decydentów powiedział, że chciałby w najbliższej przyszłości doprowadzić Kubalonkę do całorocznej użyteczności poprzez wylanie szerokiej na 4 i długiej na ok. 3 kilometry sieci rolkostrad, której wszystkie konfiguracje dałyby nawet 10 km różnych pętli. Jednocześnie ośrodek – to drugi cel modernizacji – miałby zostać wyposażony w system sztucznego naśnieżania, przez którego brak teraz przy niekorzystnej pogodzie jest zimą najzwyczajniej zamykany.

 

- Tamto spotkanie było pozytywnym impulsem i od tamtej pory spotkaliśmy się ponownie. Wszyscy opowiedzieli się za rozbudową, której powodzenie dałoby naszym biegaczom tak wyczekiwaną możliwość profesjonalnego treningu w Polsce – tłumaczy Skipolowi burmistrz, dodając, że pierwszym i najważniejszym krokiem do celu jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. - Zmiana zakazu kładzenia powierzchni utwardzalnych nieprzepuszczalnych dla wody oraz kilku innych zapisów to priorytet – cytował „Dziennik Zachodni” dyrektora COS w Szczyrku Grzegorza Kotowicza. Działacz wyjaśnił, że bez tego ośrodek nie będzie mógł złożyć odpowiednich wniosków o dofinansowanie projektu. To ważne, bo znaczący procent z potrzebnych na ten cel 4,5 mln złotych miałoby wyłożyć Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

Bujok: Po kolejnych spotkaniach ustaliliśmy harmonogram, według którego wszelkie sprawy biurowe zostaną zamknięte do końca 2017 roku. W COS przyznali, że mają już odpowiedni projekt, wedle którego można by wylać na Kubalonce asfalt. Kwestia zaprojektowania systemu naśnieżania to też nie jest wielki problem, dlatego – gdyby nie było żadnych komplikacji – latem 2018 roku dalibyśmy radę się ze wszystkim uporać i na zimę oddać biegaczom nowe miejsce do treningu.

 

Zapytany o cel przebudowy burmistrz (próbowaliśmy podpytać o chęć organizacji dużych imprez) przyznał szczerze, że takie zawody jak Puchar Świata to raczej sfera marzeń, a nie plan miasta. Magistrat zachęcony opiniami ekspertów i potencjałem, jakim miejsce dysponuje też w kontekście przyjmowania biegaczy-amatorów, chce po prostu udostępnić trasy Kubalonki trenującym. - Mamy tutaj dwa kluby, Wisła przecież żyje narciarstwem. Tak skokami, kombinacją, zjazdami, jak też biegówkami. A jeśli to nasze życie, trzeba o nie dbać i iść naprzód – stwierdził Bujok.

 

Przypomnijmy, że o potrzebie rozbudowy ośrodka biegowego na Kubalonce mówi się od kilku lat. Plany PZN nasiliły się po 2014 roku, gdy po raz drugi i ostatni Polska gościła zawody biegowego Pucharu Świata. Niebawem – jeśli w Beskidach pójdą za ciosem, a harmonogramy prac nie zdezaktualizują się w Dusznikach-Zdroju i Szklarskiej Porębie – polskie narciarstwo będzie miało do dyspozycji trzy niezłej jakości ośrodki.

 

Niestety w tej kwestii nie wypada chwalić dnia przed zachodem słońca. Dobrze, że w ogóle zaczęło świtać.

 

Michał Chmielewski

źródło: inf. własna, OX.pl, Dziennik Zachodni

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl