Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Mistrzostwa Świata Juniorów i U-23 w amerykańskim Park City [KWALIFIKACJE]

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2016-12-06

Mistrzostwa Świata Juniorów i U-23 (młodzieżowców) w konkurencjach klasycznych odbędą się w dniach 28.01-05.02.2017 w amerykańskiej miejscowości Park City w stanie Utah. Zawody odbędą się na obiektach przygotowanych na Zimowe Igrzyska Olimpijskie Salt Lake City 2002.

W biegach narciarskich wg wytycznych Polskiego Związku Narciarskiego na sezon 2016/2017 może reprezentować Polskę po 4 kobiet i mężczyzn w kategori juniorów i po 3 osoby w kategorii młodzieżowców (U-23). Ostateczny skład reprezentacji będzie znany po eliminacjach. Jakie kryteria postawił PZN reprezentantom na wyjazd do USA?

Wytyczne stawiają sprawę jasno:

Skład imienny wnioskuje Trener Główny Kadry Narodowej Młodzieżowej na podstawie poniższych kryteriów sportowych:

- miejsc zajętych w zawodach FIS ,

- zawodnicy/czki, którzy do dnia 15 stycznia 2017 uzyskają łącznie najniższą ilość (sumę) FIS punktów ze sprintu i z dystansu,

- zawodnik/czka, który do dn. 15 stycznia uzyska 2–krotnie wynik:

 Juniorzy – do 90 FIS pkt,

 Juniorki – do 100 FIS pkt,

 U-23 mężczyźni – do 70 FIS pkt,

 U-23 kobiety – do 90 FIS pkt.

- zgodnie z aktualnym poziomem i formą sportową oraz stanem zdrowia zawodnika/czki,

- w ramach składu Reprezentacji, kierując się aktualną formą sportową, Trener Główny ma prawo zaproponować udział w zawodach jednego zawodnika/czki wg własnego uznania.

Dodajmy, że trenerami głównymi kadry młodzieżowej są Urszula Migdał (kobiety) i Adam Kwak (mężczyźni).

Dla pretendujących do reprezentacji na MŚJ i U-23 do Parki City normy FIS punktów są sporym wyzwaniam. Dlaczego? Otóż FIS punkty w granicach 70 (U-23) zdobywa się w Pucharze Świata za miejsca w szóstej lub siódmej dziesiątce. Tutaj należy wyjaśnić, że im niższe FIS-punkty, tym lepsza klasa zawodnika. Nasz najlepszy obecnie zawodnik tej kategorii Dominik Bury z MKS Istebna wywalczył lekko ponad 74 FIS punktów za 71 miejsce w biegu Pucharu Świata w Lilelhammer. Należy dodać, że Bury jest zdecydowanie lepszy od pozostałych naszych młodzieżowców. Można oczywiście powalczyć o FIS punkty w innych niż Puchar Świata zawodach. Może to być Alpen Cup lub Slavic Cup, czyli zawody rangi Pucharu Kontynentalnego, jednak jak pokazuje ostatni wynik kolejnego z pretendentów do wyjazdu za ocean Andrzeja Pradziada,w biegach tej kategorii wypełnienie limitu daje miejsce tylko w ścisłej czołówce. Pradziad w ostatnią niedzielę w Ramasu zajął ósme miejsce w zawodach FIS, jego punkty wynoszą 86,21. Wypełnienie limitu dałoby mu zajęcie piątego miejsca, jednak to już prawie 40 sekund różnicy w czasie biegu. (wyniki TUTAJ).

Jeżeli jednak któremuś z młodzieżowców uda wypełnić się te wyśrubowane jak na nasze warunki normy, może być pewny wyjazdu.

Ciekawostka, licencje FIS w tej kategorii, czyli zawodniczek i zawodników urodzonych w latach 1994-1996 ma 5 kobiet i 10 mężczyzn. I to już jest problem. Czterech panów Kamil Bury, Bartłomiej Rucki, Kacper Antolec i Mateusz Chowaniak jest w kadrze młodzieżowej, Dominik Bury w kadrze A. Wśród pań jedna jedyna zawodniczka jest objęta szkoleniem centralnym, Urszula Łetocha w kadrze A.

Reasumując - sześć osób z 15 w tej kategorii wiekowej, a mówimy tu o trzech roczniakach,  jest szkolona centralnie. Należy jasno stwierdzić, że zaplecza nie mamy.

Dodajmy, że ta kategoria wiekowa powinna być bezpośrednim zapleczem dla naszej kadry głównej czyli kadry A. Czy np. medalistce MP Juniorów Katarzynie Stokfisz nie brakuje w tym towarzystwie?

Wróćmy jednak do punktomanii, na szczęście PZN zostawia sobie i zawodnikom furtkę z tej sytuacji bez wyjścia. Jeżeli się nie uda, decyduje najniższa suma najlepszych FIS punktów z biegów dystansowych i sprintów. Czyli przykładowo, zawodnika A jest bardzo dobrym sprinterem i jego FIS-y w tej konkurencji wynoszą np.85, słabo biega jednak dystanse i tam ma FIS-y na poziomie 200. Prosta arytmetyka, łączny wynik wynosi 285 FIS punktów. Zawodnik B, jest średni, w sprintach ma 130pkt, w dystansach 130 suma 260. Kto pojedzie do USA? Oczywiście wg wytycznych PZN pojedzie średniak, a dobry sprinter zostanie w domu. Zasady PZN nie uwzględniają specjalizacji, czy dobrze, czy źle pozostawiam do oceny czytelnikom.

Moje zdanie jednak muszę wyrazić, lepiej mieć sprintera, który wystartuje w jednym biegu i wejdzie np. do TOP 20, niż dwóch zawodników około 40-50 miejsca. Mam rację?

 

Normy dla juniorek i juniorów (%2797%2798) są niższe jednak ich wypełnienie też wydaję się trudne. Na razie numerem jeden na wyjazd do USA jest Mateusz Haratyk (%2798) z NKS Trójwieś Beskidzka,nie będący w kadrze, który w Ramsau limit raz już wypełnił!

Nieźle wygląda sytuacja wśród pań w tej kategorii, Agata Warło i Klaudia Kołodziej są niedaleko ustalonego limitu. (wyniki z Ramsau TUTAJ)

 

 

Kto ostatecznie pojedzie na Mistrzostwa Świata do Park City wyjaśnią najbliższe tygodnie, jednak nie mogę się oprzeć wrażeniu, że na kłopoty bogactwa uskarżać, niestety, nie możemy.

 

Kuba Cieślar

 

Strony:

Komentarze - 5

Ślązak

Opublikowano: 2016-12-06 11:46:47

Pani Urszuli juz dziekujemy 20 lat pracy i zadnego sukcesu z Paniami, no coż dobre plecy i kazdy ma prace nie ma jak Polska, a co do limitów to PZN tak ustalił zeby jak najmniejsza liczbe zawodnikow wysłac, i pewnie licza ze zadnen sie w tych punkatach nie zmiesci. brawo PZN tak dalej najlepiej nikogo nie wysyłac i niech sukcesy sie same zbuduja

baarttekk

Opublikowano: 2016-12-06 18:05:45

A te mistrzostwa to nie 30 stycznia-5 lutego 2017???

redakcja

Opublikowano: 2016-12-06 18:10:37

Faktycznie, pomyłka o cały miesiąc, dzięki.

redakcja

Opublikowano: 2016-12-06 19:57:04

do Kibica - komentarz cofnięty, halo? Bez takich komentarzy prosze, chamskie i obraźliwe

Luk

Opublikowano: 2016-12-07 12:49:43

Planowanie kadr w wykonaniu wiecznego prezesa Tajnera leży i kwiczy! Kolejne rządy sie zmieniają a ten grajdołek dalej ma się dobrze czerpiąc kasę z państwa...

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl