Małopolska Gimnazjada i Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Białce Tatrzańskiej [WYNIKI+FOTO]

2014-02-27

Trasa biegowa Stacji Narciarskiej Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej to jedna z niewielu czynnych obecnie tras do narciarstwa biegowego w Polsce. Dzisiaj rozegrano tam Małopolską Gimnazjadę i Igrzyska Młodzieży Szkolnej, na starcie których stanęło prawie 300 zawodniczek i zawodników z terenu województwa. Zawody były jednocześnie czwartą edycją Ligi Małopolskiej SZS 2014 w biegach narciarskich.

Na kilometrowej pętli rywalizowano stylem klasycznym. Trasa  ma minimum 6 metrów szerokości, na zawody przygotowano dwa tory.

W najstarszej kategorii wiekowej, czyli III klas gimnazjów w grupie dziewcząt pierwsze dwie lokaty zajęły zawodniczki Gimnazjum Kościelisko. Wygrała Emilia Nawara, przed Aleksandrą Bugarą. Trzecie miejsce wywalczyła uczennica Gimnazjum Mszana Górna Klaudia Kołodziej. Sklasyfikowano 12 zawodniczek.

Wśród 3-cio klasistów wygrał Mariusz Kwaśniowski, przed Andrzejem Skupieniem (obaj Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego Zakopane) i Maciejem Popieluchem z Gimnazjum SPLOT Nowy Sącz. Zwycięzca tej kategorii Mariusz Kwaśniowski podjął spore ryzyko startując na nartach łyżwowych nie posmarowanych na „trzymanie”. Co to oznaczało dla Mariusza, konieczność pchania całego 3-kilometrowego dystansu. Bieg ukończyło 12 zawodników.

Klasy II gimnazjum także rywalizowały na dystansie 3 kilometrów.  Zwyciężyła Iwona Piekarz z Gimnazjum Wiśniowa. Iwona pokonała o 24,4 sekundy Joannę Jakiełę z GMS Zakopane i o kolejne 2 sekundy Agnieszkę Gucwę z Gimnazjum Ptaszkowa. Bieg ukończyło 18 dziewcząt.

W tej samej kategorii wśród chłopców wygrał Dariusz Staszel z Gimnazjum Kościelisko, jego przewaga na drugim w biegu Kacprem Guńką z Gimnazjum Czarny Dunajec wyniosła 2,33 sekundy. Z kolei trzeci na mecie Wiktor Czaja z Gimnazjum Szczawnica stracił 6,22 sekundy. Jak widać zawodników na podium dzieliły niewielkie różnice. Bieg ukończyło 10 zawodników.

Znokautowała wręcz rywalki zwyciężczyni kategorii klas I-ych Patrycja Karciarz z Gimnazjum nr 1 Biały Dunajec. Jej przewaga nad drugą w zawodach Katarzyną Szwajnos z Gimnazjum JP w Cichem wyniosła prawie dwie minuty. Kolejne dwadzieścia sekund straciła do tryumfatorki trzecia na podium Sylwia Michalczak z ZSPiG Ciche nr 1. Jak widać Patrycja nie ma konkurencji w swojej kategorii wiekowej. Sklasyfikowano 16 zawodniczek.

Wśród najmłodszych gimnazjalistów wygrał Dawid Damian z Gimnazjum w Piątkowej, przed Mateuszem Wojtaszkiem z Gimnazjum Maniowy i Tomaszem Długopolskim PG SPSK Stare Bystre. W biegu wystartowało i ukończyło rywalizację 25 zawodników.

Zawodnicy  z klas szóstych szkół podstawowych mieli do pokonania jedynie dwa okrążenia czyli dystans ok. 2 kilometrów.

Wśród dziewcząt także zdecydowanie wygrała Kamila Gąsienica z SP Kościelisko, która drugiej na mecie Natalii Szymoniak z SP Wiśniowa dołożyła prawie minutę i 4 sekundy. Trzecia, uczennica SP Hańczowa Weronika Merena straciła kolejne 13 sekund. Rywalizację ukończyło 20 zawodniczek.

Najszybszym sześcioklasistą okazał się Andrzej Chowaniak z SP Kościelisko, 39,3 sekundy straty zanotował drugi w biegu Karol Smajdor z SP 20 Nowy Sącz. Jeden i siedem dziesiątych sekundy stracił brązowy medalista Dawid Zieliński z SP Wysowa Zdrój. W tej kategorii dotarło do mety 26 zawodników.

Najlepszą piątoklasistką na dystansie 2 okrążeń (2km) okazała się Irena Szkurat uczennica SP Sękowa. Irena o 10,81 sekundy pokonała Małgorzatę Bajer z SP Wiśniowa i 13,5 sekundy Karolinę Kaletę z SP Kasina Wielka. Sklasyfikowano 27 dziewcząt.

W konkurencji chłopców klas V-tych wygrał Jan Guńka z SP Chochołów, przed  Robertem Bugarą z SP Kościelisko i Kamilem Długopolskim z SP SPSK Stare Bystre 1. Bieg ukończyło 29 zawodników.

Wreszcie najmłodsze kategorie dzisiejszych zawodów to dzieci klas czwartych i młodsze, czyli rocznik 2003 i młodsze.

Prawie półminutową przewagę nad konkurentkami osiągnęła Martyna Okarma z SP Wysowa Zdrój. Drugie miejsce zajęła o rok młodsza Daria Szkurat z SP Sękowa, a trzecie Wiktoria Leszczyńska (kl.IV).Dekoracja tej kategorii na zdjęciu.

Najmłodsi chłopcy to zwycięstwo Jakuba Stopki z SP SPSK Stare Bystre 1, przed Krzysztofem Mulicą z SP 2 Ciche i Łukaszem Trebunią SP 2 Biały Dunajec.