Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Jak będzie wyglądała przyszłość biegów narciarskich? Zmiany po kongresie FIS!

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2018-06-21

Podczas 51 kongresu FIS, który odbył się w greckiej miejscowości Costa Navarino, komitet do spraw biegów narciarskich przedyskutował kilka istotnych spraw związanych z przyszłością i rozwojem biegów narciarskich. Sprinty klasykiem i biegi łączone pozostają!

 

Na kongresie zostały przedstawione kalendarz Pucharu Świata na sezon 2018/2019 i draft kalendarza na rok 2019/2020 oraz wiele decyzji odnośnie stylu klasycznego i formatu rozgrywania narciarskich konkurencji.  W porównaniu z zeszłym sezonem nowymi miejscami na mapie Pucharu Świata są  norweskie Beitostoelen, które gościć będzie czołówkę narciarzy biegaczy 8 i 9 grudnia, włoskie Cogne, gdzie narciarze zmierzą się 16 i 17 lutego, oraz Quebec, który zorganizuje (nie po raz pierwszy) finał Pucharu Świata w dniach 22-24 marca. Natomiast jeżeli chodzi o draft kalendarza na sezon 2019/2020 to jest on już prawie pełny, nieznane są jeszcze szczegóły rozegranie trzech imprez. O organizację Pucharu Świata w ostatni  weekend przed Świętami Bożego Narodzenia oraz dwa weekendy po Tour de Ski (połowa stycznia) starają się Planica, Nove Mesto i Dresden.

 

Kalendarz Pucharu Świata 2018/2019

Draf kalendarza Pucharu Świata 2019/2020

 

Najważniejsze zmiany w regulaminach narciarskich to zaostrzenie i sprecyzowanie definicji techniki klasycznej, procedury startowej oraz wydłużenie najmniejszego dystans okrążenia w biegach interwałowych. Minimalna długość okrążenia w biegach interwałowych na dystansach dłuższych niż 10 km rozgrywanych podczas Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata Seniorów, Juniorów i Młodzieżowców oraz Pucharu Świata ma wynosić 5 km.

 

Najdłuższe dyskusje dotyczyły jednak formatów rozgrywania zawodów. Przedyskutowane  zostały propozycje i oczekiwania trenerów, zawodników, przedstawicieli telewizji oraz kibiców. Podjęto następujące decyzje:

 

Biegi łączone pozostaną w programie Pucharu Świata, Mistrzostw Świata Seniorów i Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Komitet zaakceptował propozycję usunięcia skiathlonu z programu Mistrzostw Świata Juniorów i Młodzieżowców. W jego miejsce wprowadzone zostały biegi ze startu wspólnego na dystansie 15 km dla kobiet i 30 km dla mężczyzn. Technika rozgrywania biegu będzie przeciwna do techniki biegu interwałowego. Zarówno juniorzy, jak i młodzieżowcy będą pokonywać ten sam dystans.

 

Biegi sprinterskie będą nadal rozgrywane techniką klasyczną i dowolną (była propozycja usunięcia sprintów klasykiem). Czas trwania biegu ma wynosić od 2 minut i 45 sekund do 3 minut. Specjaliści od narciarskich regulaminów mają opracować zmiany pozwalające na wprowadzenie elementów ski crossu do biegów sprinterskich techniką dowolną.

 

Męskie sztafety rozstawne rozgrywane podczas Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich zostaną skrócone z 4x10 km do 4x7.5 km.

 

Sprinty drużynowe mają ewoluować bardziej w kierunku sprinterskim. Propozycje zmian mają zostać przedstawione podczas jesiennego kongresu FIS w Zurychu.

 

Zdjęcie: NordicFocus

Arkadiusz Posiadała

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl