Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Tour de Ski: Prezentacja cyklu w dziesięciu liczbach

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2019-12-28

28 grudnia w szwajcarskim Lenzerheide rozpocznie się cykl Tour de Ski - najbardziej wymagająca część sezonu dla biegaczy i biegaczek. Rozpoczynająca się impreza odbędzie się już po raz czternasty. Zapraszamy na prezentację zawodów w dziesięciu liczbach.

 

2 - Stina Nilsson ma nadzieję zostać drugą Szwedką, która wygrała Tour de Ski. Dotychczas udało się to Charlotte Kalli w 2008 roku. Jej najlepszy jak dotąd wynik to 3. miejsce w 2017 roku.

 

3 - Sergey Ustiugov stawał na podium klasyfikacji generalnej trzykrotnie w czterech dotychczasowych udziałach. Jedynie nie udało mu się to w 2018 roku. Rosjanin jest jedynym biegaczem, który wygrał przynajmniej jeden etap w każdej z trzech ostatnich edycji Tour de Ski.

 

4 - Justyna Kowalczyk jest jedyną biegaczką, która czterokrotnie triumfowała w Tour de Ski. Następne na liście wszech czasów Norweżki Heidi Weng i Therese Johaug oraz Finka Virpi Kuitonen wygrywały dwa razy. Polka zwyciężyła również czternaście biegów, w porównaniu do jedenastu wygranych przez Therese Johaug i Marit Bjørgen.

 

6 - W ostatnich sześciu edycjach zwyciężały zawodniczki z Norwegii: Therese Johaug (2014 i 2016), Marit Bjoergen (2015), Heidi Weng (2017 i 2018) oraz Ingvild Flugstad Oestberg (2019).

 

8 - W przypadku mężczyzn poprzednie trzynaście edycji Tour de Ski wygrało ośmiu różnych biegaczy. Rekordzistą z czterema zwycięstwami jest Dario Cologna (2009, 2011, 2012 i 2018). Jeśli Norweg Johannes Hoesflot Klæbo obroni swój tytuł z poprzedniej edycji, to wraz z Szwajcarem będzie jedynym narciarzem, który zanotował dwa triumfy z rzędu.

 

9 - Dziewięciu z trzynastu zwycięzców Tour de Ski wygrało także ogólną klasyfikację Pucharu Świata. Statystyka obejmuje Martina Johnsruda Sundby%27ego w sezonie 2014/2015, którego wyniki w dwóch biegach, ze względu na pozytywny wynik testu dopingowego, zostały anulowane, przez co w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata spadł z 1. miejsca na 6. oraz stracił zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Tour de Ski 2015.

 

13 - Jean-Marc Gaillard jest jedynym biegaczem, który brał udział we wszystkich trzynastu edycjach Tour de Ski. Francuz znalazł się na liście powołanych na rozpoczynający się cykl, więc wystartuje także po raz czternasty.

 

14 - Val di Fiemme po raz czternasty będzie gościć Tour de Ski. To jedyna miejscowość, w której zawody odbywały się w każdej edycji. W Toblach rywalizacja odbędzie się po raz dziesiąty, natomiast w Lenzerheide biegi odbywały się w sezonach 2013/2014, 2016/2017 i 2017/2018.

 

22 - W zeszłym roku Johannes Hoesflot Klæbo został najmłodszym zwycięzcą w historii Tour de Ski. Miał wtedy 22 lata i 76 dni.

 

100 - 3 stycznia odbędzie się setny etap w historii Tour de Ski. Będzie to bieg na 15 km stylem klasycznym we włoskim Val di Fiemme.

 

Jarek Bałabuch
źródło: nordicmag.info

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl