Tour de Ski: Zapowiada się niezwykle ciekawa niedziela!

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2020-01-04

Organizatorzy Tour de Ski co roku zastanawiali się, jak sprawić, by rywalizacja w cyklu była jeszcze ciekawsza dla kibiców i trzymała ich w niepewności aż do ostatnich chwil wyścigu. W tym roku z pewnością mogą być zadowoleni, bowiem różnice między czołowymi biegaczami i biegaczkami są minimalne.

Jak co roku zmagania zawodników zakończy morderczy podbieg pod Alpe Cermis, jednak w przeciwieństwie do poprzednich trzynastu edycji, nie będzie to bieg pościgowy, a bieg masowy. Wprowadzone przez organizatorów dodatkowe premie czasowe dla zwycięzców sprintów także przyczyniły się do niezwykle wyrównanych czasów czołówki całej stawki.

Wśród kobiet prowadzi wielka faworytka zawodów Therese Johaug. Norweżka ma jednak minimalną, bo tylko trzysekundową przewagą nad swoją rodaczką Astrid Uhrenholdt Jacobs. Szanse na zwycięstwo mają także dwie kolejne zawodniczki, które do liderki tracą mniej niż pół minuty - Rosjanka Natalia Nepryaeva (+ 14 sekund) oraz inna z Norweżek, Ingvild Flugstad Oestberg (+ 23 sekundy).

Jeszcze ciekawiej zapowiada się końcówka rywalizacji wśród mężczyzn. Po dzisiejszym zwycięstwie liderem cyklu został Norweg Johannes Hoesflot Klaebo, ale jego przewaga nad drugim Rosjaninem Alexanderem Bolshunovem wynosi zaledwie sekundę! Do walki o wygraną w TdS może włączyć się także rodak wicelidera, Sergey Ustiugov (+ 15 sekund) i między tą trójką rozstrzygnie się rywalizacja o zwycięstwo.

O poprawę swojego ostatecznego miejsca w klasyfikacji generalnej powalczy dwóch Polaków. Na bardzo dobrym 25. miejscu sklasyfikowany jest Dominik Bury ze stratą 6 minut i 3 sekund do Klaebo. Jego brat Kamil, po dzisiejszym dobrym występie, awansował na 45. pozycję (9:38 minut straty).