Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Zasady kwalifikacji PZN do reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie Soczi 2014

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2013-12-10

Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego uchwalił, że do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Soczi 2014 proponowani będą zawodnicy i zawodniczki, którzy w sezonie olimpijskim 2013/2014 spełnią kryteria MKOL/FIS przyjęte przez Zarząd PKOL oraz spełnią poniższe kryteria sportowe PZN, będą prezentować wysoki poziom sportowy gwarantujący zajęcie miejsc w czołowej dwudziestce w swoich konkurencjach, będą zdrowi i będą w wysokiej dyspozycji psycho-fizycznej

 

Intencją Zarządu PZN jest, ażeby celem samym w sobie dla zawodników nie było tylko zakwalifikowanie się do udziału w Igrzyskach (co dla dobrego zawodnika nie powinno być problemem), lecz taki w nich udział, aby osiągnąć znaczący wynik sportowy na miarę swoich najlepszych możliwości, do zdobycia medalu olimpijskiego włącznie.

Ze względu na realną ocenę poziomu sportowego zawodników i zawodniczek Polskiego Związku Narciarskiego, ze względu na fakt, że Polski Komitet Olimpijski przyjął kryteria MKOL/FIS uprawniające do startu, które są stosunkowo łagodne do spełnienia, zgodnie z decyzją MSiT zobowiązani jesteśmy do opracowania sportowych kryteriów związkowych, na podstawie których do reprezentacji Olimpijskiej nie mogą być powołani zawodnicy, których faktyczne umiejętności skazują ich z góry na zajęcie końcowych miejsc w zawodach. Także w sytuacji kiedy kryteria spełni więcej zawodników niż miejsc przyznanych w danej konkurencji sportowej, muszą być jasne kryteria, na podstawie których zostanie wyłoniona imienna Reprezentacja.
 
Kierując się aktualną realną oceną sportową, Zarząd PZN przyjął dodatkowe kryteria sportowe i wstępne propozycje ilościowe zawodników i zawodniczek, którzy potencjalnie mają szanse na ich spełnienie. Zarząd przyjął następujące ustalenia :

 

Biegi narciarskie kobiet – 5 zawodniczek, w tym Justyna Kowalczyk.
-  indywidualnie - 1 x do 25 m w PŚ w klas. olimpijskiej, w sezonie olimpijskim,
-  sztafeta/Team sprint - 1 x do 10 m w PŚ w w klas. olimpijskiej, sezonie olimpijskim.

Imienny skład Reprezentacji proponuje Zarządowi PZN wraz z pełnym uzasadnieniem, w imieniu sztabu szkoleniowego, Trener Główny grupy.

Biegi narciarskie mężczyzn – max. 4 zawodników.
-  indywidualnie - 1 x do 25 m w PŚ w klas. olimpijskiej w sezonie olimpijskim,
-  sztafeta/Team sprint - 1 x do 10 m w PŚ w klas. olimpijskiej w sezonie olimpijskim.

Imienny skład Reprezentacji proponuje Zarządowi PZN wraz z pełnym uzasadnieniem, w imieniu sztabu szkoleniowego, Trener Główny grupy.

Kombinacja norweska – max. 4 zawodników
-  indywidualnie - 1 x do 25 m w PŚ w klas. olimpijskiej, w sezonie olimpijskim,
-  drużyna - 1 x do 10 m w PŚ w klas. olimpijskiej, w sezonie olimpijskim.

Imienny skład Reprezentacji proponuje Zarządowi PZN wraz z pełnym uzasadnieniem, w imieniu sztabu szkoleniowego, Trener Główny grupy.

 

Na ten moment kryteria PZN spełnione ma sztefeta kobiet w biegach narciarskich oraz indywidualnie Maciej Kreczmer, Paulina Maciuszek, Adam Cieślar i rzecz jasna Justyna Kowalczyk. Bardzo blisko spełnienia w Kuusamo byli Szczepan Kupczak i Maciej Staręga.

 

Konrad Rakowski

Komentarze - 2

Kuba_skipol

Opublikowano: 2013-12-10 15:58:28

Czyli dziewczyny maja kwalifikację olimpijską, były 11, ale w klasyfikacji olimpijskiej czyli jeden kraj, jedna sztafeta zajęły ósme miejsce, gratulacje!!

norbo

Opublikowano: 2013-12-11 16:06:16

Czyli na siłe jadę, jeszcze nie widzialem nikogo z naszych reprezentantów w 25tce, sztafeta to nic udzial indywidualny sie liczy. Jadą na siłe tylko po to by spełnic swoj piekny sen o byciu na olimpiadzie. ale czy to ma sens. Mieli 4 lata od ostatniej olimpiady, i co zadnych zmian poza trenerem. Nie wiem po co oni trenuja jak siedza w tej kadrze juz tyle lat i zadnego postepu.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl