Tour de Ski w Oberhofie: Calle Halfvarsson triumfuje, Maciej Staręga o krok od półfinału

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2013-12-29

Calle Halfvarsson zwyciężył w drugim etapie Tour de Ski w niemieckim Oberhofie. Najlepsi biegacze narciarscy rywalizowali w sprincie techniką dowolną. Szwed wyprzedził Federico Pellegrino i Johnsruda Martina Sundby. Maciej Staręga po świetnym biegu w ćwierćfinale został sklasyfikowany na 16. miejscu.

Najlepszy czas kwalifikacji należał do Kanadyjczyka Alexa Harveya - wczorajszy zwycięzca prologu pokonał dystans sprintu w czasie 2:49,76 minuty. Druga lokata dla Szweda Jensa Erikssona. Niespodzianką jest trzeci czas kwalifikacji Czecha Alesa Razyma. Brytyjczyk Andrew Musgrave siódmy czas kwalifikacji - ten wynik także możemy uznać za niespodziankę. Nasi pozostali zawodnicy Jan Antolec i Sebastian Gazurek nie awansowali dalej. Antolec został sklasyfikowany na 80 miejscu, a Gazurek jest 93 tuż przed Lukasem Bauerem. Utytułowany Czech zajął jedno z najgorszych miejsc w historii startów w Pucharze Świata.

WYNIKI KWALIFIKACJI

W wielkim finale najlepszy okazał się Calle Halfvarsson, który ograł Federico Pellegrino i Johnsruda Martina Sundby. Pierwszą szóstkę uzupełnili Jens Eriksson, Josef Wenzl oraz Petter Northug. Maciej Staręga zajął 16. miejsce. Polak świetnie walczył w swoim ćwierćfinale, ale niestety nie udało mu się wyprzedzić Alexa Harveya i trzecia lokata w tym biegu nie pozwoliła na awans do 1/2. Brakło niewielie, bo tylko bieg numer trzy był wyraźnie szybszy.

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

W całym Tour de Ski prowadzi Alex Harvey, który ma dwadzieścia sekund przewagi nad Calle Halfvarssonem. Trzeci jest Devon Kershaw (+21.8). Maciej Staręga awansował na 45. miejsce (+1:13.3). Jan Antolec jest 91., a Sebastian Gazurek 99.

KLASYFIKACJA GENERALNA TOUR DE SKI

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Martin Johnsrud Sundby (428 kt), przed Alexandrem Legkovem (294 pkt) i Chrisem Jespersenem (274 pkt). Maciej Staręga jest 48. (56 pkt).