Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

5000 metrów sześciennych, 200 ciężarówek i mamy Puchar Świata w Jaukuszycach

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2014-01-09

Wiadomość z ostatniej chwili - Puchar Świata w Jakuszycach ma się odbyć w planowanym terminie. Wystarczy 5 tys. metrów sześciennych śniegu i praca 24 godziny na dobę.

 

Jak powiedział skipol-owi szef Polany Jakuszyckiej Dariusz Serafin, komandor Biegu Piastów, przed chwilą zakończyło się zebranie Komitetu Organizacyjnego, na którym zapadły decyzje dotyczące zawodów. Plan przedstawiony władzom FIS przez organizatorów mówił m.in. o ręcznym przygotowaniu trasy. Plan został zaakceptowany przez FIS po gruntownej analizie oraz sprawdzeniu prognoz meteo w godzinach południowych.

 

Jacek Jaśkowiak oficjalnie v-ce przewodniczący KO, faktycznie odpowiedzialny za zawody Pucharu Świata, był w bezpośrednim kontakcie z szefem biegów FIS, Francuzem Pierre Mignerey. Rozważano "bezpieczniejszy" wariant, a mianowicie przeniesienie zawodów za granicę. Jednak po zapewnieniach polskich organizatorów, a przedewszystkim panów Jacka Jaśkowiaka i Dariusza Serafina podjęto w FIS  ostateczną decyzję o dotrzymaniu terminu i miejsca zawodów.

 

Nie była to łatwa decyzja, wszyscy zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności ciążacej na nas, jednak po konusltacjach z Burmistrzem Szklarskiej Poręby, Marszałkiem Dolnośląskim i Prezesem PZN podjęliśmy taką a nie inną decyzję. Liczymy na przychylne prognozy - w najbliższym czasie ma przyjść mróz. Śnieg będzie produkowany zarówno w Jakuszycach jak i sąsiednim Harachovie (CZE) - powiedział Jacek Jaśkowiak Nigdy jeszcze nie widziałem trawy na Polanie Jakuszyciej w połowie stycznia, ale mam nadzieję, że śnieg zwożony przez nas oraz planowane opady w przyszłym tygodniu stworzą nam piekną, zimową oprawę zawodów.

 

Śnieg będzie dowożony ciężarówkami, biorąc pod uwagę, że ciężarówka zabiera średnio 25 metrów sześciennych śniegu, będzie potrzebne min. 200 kursów na przygotowanie odpowiedniej warstwy śniegu potrzebnej do rozegrania konkurencji.

 

Na wątpliwości dotyczące przygotowania tras Dariusz Serafin dodał:

Od rzeczy niemożliwych na Polanie jest Kinga Jaworek i ja. Pozatym Justyna Kowalczyk musi tu wystartować i wygrać!

 

Przypomnijmy, że zawody Pucharu Świata na Polanie Jakuszyckiej odbędą się w terminie 18-19 stycznia.

 

Kuba Cieślar

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl