Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Ostatnia szansa Tobiego Angerera i Claudi Nystad w Szklarskiej Porębie

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2014-01-13

Kwalifikacje poszczególnych specjalistów narciarstwa biegowego do Igrzysk Olimpijskich w Soczi nadal trwają. Przed dwukrotnym triumfatorem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i srebrną medalistką Igrzysk Olimpijskich w Turynie w sprincie rozgrywanym techniką łyżwową, nie lada wyzwanie.

 

W minionych latach, Tobias Angerer szybko zapewniał sobie kwalifikacje do wielkich eventów takich jak Mistrzostwa Świata czy Igrzyska Olimpijskie. Aktualny sezon medalisty MŚ i IO jest sporo poniżej oczekiwań. Tylko raz Niemiec uplasował się w czołowej 30. i to na 28. miejscu w prologu TdS w Oberhofie w biegu indywidualnym na 4,5km łyżwą. Pamiętam jak Tobi, Axel i Jens rzekli, że chcą za wszelką cenę sięgnąć po kolejny medal w drużynie na IO. Póki co Tobi nie ma jeszcze zapewnionej kwalifikacji. Idealna okazja aby wypełnić normy będzie w Szklarskiej Porębie na Polanie Jakuszyckiej, gdzie zjawi się cała, czołowa, reprezentacja Niemiec. Aby Angerer zakwalifikował się na IO, musi ukończyć bieg w czołowej 8. Najlepszą szansą dla niego będzie niewątpliwie niedzielny bieg ze startu wspólnego na 15 kilometrów techniką klasyczną.

Tobias Angerer (12.04.1977 Traunstein) - dwukrotny zdobywca dużej Kryształowej Kuli, PŚ: 11 zwycięstw, 28 podium, zwycięzca pierwszej edycji Tour de Ski

MŚ Oberstdorf 2005: srebro w drużynie

MŚ Sapporo 2007: srebro w biegu łączonym na 30km ze startu wspólnego, brąz z biegu indywidualnym na 15km techniką łyżwową

MŚ Liberec 2009: srebro w team sprincie techniką klasyczną, srebro w drużynie, brąz w biegu na 50km techniką łyżwową ze startu wspólnego

MŚ Oslo 2011: brąz w drużynie

MŚ Val di Fiemme 2013: brak medalu, najlepsze miejsce 9. w biegu łączonym na 30km

IO Salt Lake City 2002: brąz w drużynie

IO Turyn 2006: brąz w biegu indywidualnym na 15km techniką klasyczną, srebro w drużynie

IO Vancouver 2010: srebro w biegu łączonym na 30km ze startu wspólnego

Jak dobrze wiemy, w tym sezonie do gry powróciła Claudia Nystad. Pamiętamy, że głównym celem doświadczonej Niemki był właśnie start na zbliżających się IO, ale również na MŚ w Falun w 2015 roku. Claudia kilka razy więcej plasowała się w 30. niż Tobi, miało to miejsce w prologu TdS w biegu indywidualnym na 3km łyżwą, gdzie zajęła 19. miejsce, była 30. w sprincie w Oberhofie łyżwą, 15. w biegu indywidualnym na 5km klasykiem w Toblach, a cykl TdS ukończyła na 19. miejscu.

Nystad swoją przygodę z biegówkami w PŚ zakończyła tuż po IO w Vancouver, a dokładniej rzecz biorąc w Whistler Olympic Park. Przez dłuższy czas Niemka nawet nie chciała słyszeć o biegach narciarskich. Zawodniczka była totalnie wyczerpana i nawet nie miała ochoty oglądać zawodów w telewizji. Jednak w 2011 roku Claudia ponownie związała się z narciarstwem biegowym, tylko tym razem jako ekspert niemieckiego Eurosportu. Nystad wraz z niemieckimi komentatorami, specjalistami od biegów narciarskich, czyli Marciem Rohde oraz Romanem Knoblauchem, komentowała MŚ w Oslo oraz poszczególne zawody PŚ. Wówczas miłość do biegówek legendarnej Claudi zaczęła znów wzrastać. W międzyczasie ambitna biegaczka skupiła się na ukończeniu studiów na kierunku biznesu oraz technologii informatycznej w Lipsku.

Aktualnie występ Claudi w IO stoi pod sporym znakiem zapytania. Zadanie Niemki musi zostać wykonane w Szklarskiej Porębie na Polanie Jakuszyckiej, podczas zbliżającego się Pucharu Świata w biegach narciarskich. Claudia Nystad musi jeden bieg ukończyć w czołowej 15. W jej przypadku, biorąc pod uwagę wszechstronność zawodniczki, może być to zarówno sprint techniką łyżwową jak i bieg ze startu wspólnego na 10km techniką klasyczną.

Claudia Nystad (01.02.1978 Zschopau/Oberwiesenthal) - PŚ: 4. zwycięstwa, 26. podium

MŚ Lahti 2001: bez podium

MŚ Val di Fiemme 2003: złoto w drużynie, srebro w sprincie techniką łyżwową

MŚ Oberstdorf 2005: bez podium

MŚ Sapporo 2007: srebro w team sprincie techniką łyżwową, srebro w drużynie

MŚ Liberec 2009: srebro w drużynie

IO Salt Lake City 2002: złoto w drużynie

IO Turyn 2006: srebro w sprincie techniką łyżwową oraz srebro w drużynie

IO Vancouver 2010: srebro w drużynie

Piotr Walkowiak

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl