Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

IO w Soczi 2014: Norweżki triumfują w team sprincie, Polki 5.

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2014-02-19

Za nami finał sprintu drużynowego kobiet, który rozegrany został stylem klasycznym. Złoty medal trafił w ręce Norweżek, srebrny wywalczyły Finki, a brązowy po świetnej walce na finiszu Szwedki. Polki zakończyły zmagania na miejscu 5.

 

Kwalifikacje: Reprezentantki Finlandii, czyli Aino-Kaisa Saarinen i Kerttu Niskanen były w swojej serii kwalifikacyjnej poza zasięgiem. O drugie miejsce, premiowane bezpośrednim awansem do finału, walka toczyła się dosyć długo. Na swoich zmianach traciła jednak Sylwia Jaśkowiec, ale Justyna Kowalczyk skutecznie zniwelowała poniesione straty w metrach i na ostatniej prostej Polka stoczyła bój o awans do finału z Julią Ivanovą z Rosji. Ostatecznie Julia oraz Anastasia Dotsenko zajęły miejsce 3., a tym samym musiały oczekiwać na czasy drugiej serii kwalifikacyjnej. Przypomnijmy, że pierwsze dwie sztafety bezporśrednio wchodzą do finału, a 6. drużyn z najlepszymi czasami uzupełni finałową stawkę.

 

W drugiej serii kwalifikacyjnej zwycięstwo odniosły Norweżki w składzie Ingvild Flugstad Oestberg i Marit Bjoergen. Drugie miejsce wywalczyły Szwedki, czyli Ida Ingemarsdotter i walcząca na ostatnich metrach Stina Nilsson, która skutecznie pokonała Kikkan Randall, która wraz z Sophie Caldwell uplasowała się na 3. miejscu.


Ogólnie jako szczęśliwe przegrane z pierwszego biegu kwalifikacyjnego wchodzą do finału Rosjanki, Niemki, Austriaczki oraz Słowenki, a z drugiej serii eliminacyjnej, ze swoimi czasami, w finale znalazły się Amerykanki i Szwajcarki. Do tego składu dochodzą Finki, Polki, Norweżki oraz Szwedki, które zapewniły sobie awans za zajęcie pierwszych 2. pozycji w swoich biegach eliminacyjnych.

 

Finał: Dosyć szybko podzieliła się stawka i przez pewien czas o złoto rywalizowały Norweżki, czyli Ingvild Flugstad Oestberg i Marit Bjoergen oraz Finki, czyli Aino-Kaisa Saarinen i Kerttu Niskanen. Jednak po kilku chwilach Norweżki uzyskały sporą przewagę nad reprezentkami Krainy Tysiąca Jezior. Polki przez dłuższy czas biegły w otoczeniu Niemek oraz Szwedek. Nieco później Sylwia Jaśkowiec na swojej zmianie zaczęła tracić do uciekających rywalek, a tym samym Justyna Kowalczyk miała spory dystans do odrobienia na swojej ostatniej, kończącej zmianie. Norweżki na ostatniej prostej bez problemu sięgnęły po złote krążki, podobnie jak Finki po srebrne. Szwedki, a dokładnie Stina Nilsson stoczyła zaciekły bój o brązowe medale z reprezentantką Niemiec Denise Herrmann na ostatniej prostej. Ostatecznie Ida Ingemarsdotter i Stina wywalczyły 3. miejsce, a Niemki, czyli Stefanie Boehler i wspomniana Denise Herrmann ostatecznie zajęły miejsce 4., a Polki uplasowały się na 5. pozycji. Czołową 6. uzupełniły Rosjanki, które biegły w składzie Anastasia Dotsenko i Julia Ivanova.

 

WYNIKI

 

Piotr Walkowiak fot. Pawel Hajda - skipol.pl

 

Komentarze - 1

Bart

Opublikowano: 2014-02-19 10:40:09

Justyna jest po prostu NIESAMOWITA!!

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl