Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

10. jubileuszowy Tour de Ski wystartuje w Nowy Rok

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2015-12-25

Dziesiąta jubileuszowa edycja Tour de Ski zacznie się sprintami stylem dowolnym w szwajcarskim Lenzerheide dokładnie w Nowy Rok  pierwszego stycznia 2016. Co czeka biegaczy narciarskich w nadchodzącym Tourze oraz garść ciekawostek o tym  przeczytacie poniżej. W jednej z głównych ról Justyna Kowalczyk.

 

W tym sezonie Tour de Ski składa się z siedmiu etapów, w szwajcarskim Lenzerheide zostaną rozegrane sprinty łyżwą, biegi dystansowe stylem klasycznym ze startu wspólnego (mass start 15km K i 30km M) oraz biegi pościgowe stylem dowolnym (5km K i 10km M). Następnie karawana touru przeniesie się do niemieckiego Oberstdorfu, gdzie zostaną rozegrane biegi łączone (5 km CL + 5 km F kobiet i 10+10 mężczyzn) oraz sprinty stylem klasycznym. Oberstdorf ma problemy ze śniegiem, dyrektor biegów narciarskich FIS Vegard Ulvang (NOR) poinformował, że organizatorzy TDS biorą pod uwagę przeniesienie zawodów z Niemiec do Toblach. W tej sytuacji biegi ze startu wspólnego nie zostaną rozegrane (Toblach ma za wąskie trasy, prawdopodobnie zastąpi je inna konkurencja)

 

Kolejnym przystankiem w drodze na Alpe Cermis będzie włoskie Toblach gdzie zostaną rozegrane biegi stylem dowolnym na dystansach 5 i 10 kilometrów, odpowiednio dla kobiet i mężczyzn. Wreszcie Val di Fiemme, ostatnia miejscowość Tour de Ski 2016 i biegi ze startu wspólnego stylem klasycznym (10km K i 15km M) oraz finał Touru czyli biegi pościgowe stylem dowolnym (9km) z finałową wspinaczką na Alpe Cermis. Jak widać program 10-ej edycji TDS ma tylko dwa sprinty, skrojono go jakby pod Justynę Kowalczyk?

 

Ciekawostki z historii Tour de Ski

* Jak dotychczas we wszystkich rozegranych edycjach wystartowało 497 biegaczek i biegaczy narciarskich.  97 z nich stało na podiach poszczególnych etapów.

* Najwięcej zwycięstw w klasyfikacji generalnej ma Justyna Kowalczyk, która cztery razy wygrała Tour de Ski.  Szwajcar Dario Cologna może poszczycić się trzema zwycięstwami.

* Kraj z największą ilością wygranych etapów to oczywiście Norwegia, zawodnicy z kraju fiordów odnieśli łącznie 45 zwycięstw, z czego 23 razy na najwyższym stopniu podium stały panie i 22 razy panowie.

* Zawodniczką z największą ilością zwycięstw w poszczególnych biegach jest oczywiście Justyna Kowalczyk, nasza biegaczka narciarska 14 razy wygrywała biegi wchodzące w skład Tour de Ski, drugi pod tym względem jest Petter, Northug, który 13 razy stawał na najwyższym stopniu podium.

* Najmłodszymi zwycięzcami Tour de Ski byli Charlotte Kalla i Dario Cologna, którzy wygrali Tour w 2002 roku. Charlotte miała wtedy 20 lat i 168 dni, Dario 22 lata i 299 dni.

* Tylko dwóch zawodników startowało i ukończyło wszystkie dziewięć dotychczas rozegranych edycji, są to Petter Northug i Włoch Giorgio di Centa. Na starcie wszystkich stanęli jeszcze dwaj zawodnicy Jean Marc Gaillard (FRA), Devon Kershow (CAN), oraz panie Stephanie Bieler i Aino Kaisa Saarinen.

* Trójka zawodników wygrywała Tour bez ani jednego zwycięstwa etapowego, byli to w roku 2006 Tobias Angerer, w 2013 Aleksander Legkow i w tym roku (2015, IX TdS) Martin Johnsrud Sundby. dawało im zwycięstwo w generalce.  

* Z kolei w 2009 trzy zwycięstwa etapowe odniósł Axel Teichmann (GER), a w 2010 Northug, nie wystarczyło to jednak na końcowe zwycięstwo w tym najcięższym etapowym cyklu w biegach narciarskich na świecie.

 

Jaki będzie miał przebieg Tour de Ski 2016 dowiemy się niebawem, emocji z pewnością nikomu nie zabraknie.

 

Źródło: FIS

KaCe

 

Komentarze - 3

tolek

Opublikowano: 2015-12-25 16:50:43

2 pytania mam - Kto jedzie na Tour de Ski??? - co się dzieje z Dominiką Bielecką???

redakcja

Opublikowano: 2015-12-25 18:00:32

Bielecka ma kontuzję barku, po ßwiętach się wyjaśni kiedy wróci do biegania.

baarttekk

Opublikowano: 2015-12-26 15:27:36

wśród kobiet: Justyna Kowalczyk wśród mężczyzn: na 100% Maciej Staręga

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl