Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Martin Johnsrud Sundby zdyskwalifikowany z powodu leku na astmę

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2016-07-20

Martin Johnsrud Sundby stosował w nieodpowiedni sposób lekarstwa na astmę w sezonie 2014/15. W wyniku tego odebrano mu zwycięstwo w cyklu Tour de Ski, w konsekwencji Norweg stracił również Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

 

Wiadomość została przekazana mediom podczas konferencji prasowej zwołanej w środę przez norweską federację narciarską (NSF). Poinformowano, że Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) przyznał rację Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), której zdaniem Sundby złamał regulamin stosowania preparatu Ventolin (zawierającego Salbutamol).

 

Narciarz miał pozwolenie na jego zażywanie w dawkach do 1600 mikrogramów, lecz w dwóch przypadkach badania antydopingowe wykazały przekroczenie dopuszczalnej dawki. Dotyczy to zawodów PŚ 13 grudnia w Davos i po piątym etapie Tour de Ski 8 stycznia w Dobbiaco w sezonie 2014/2015. W konsekwencji odebrano mu zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Tour de Ski. Tym samym Norweg stracił również zwycięstwo w klasyfikacji generalnej PŚ, na rzecz Szwajcara Dario Cologny.

 

Tym samym, kosztem reprezentacyjnego kolegi, po raz pierwszy w karierze zwycięzcą Tour de Ski został Petter Northug.

 

W czasie konferencji prasowej NSF podkreśliła, że biegacz jest niewinny. Preparat był podawany przez lekarza reprezentacji i dlatego NSF poniesie konsekwencje finansowe. Za biegacza zwróci FIS premie w wysokości 1,1 miliona koron (500 tys. złotych).

 

źródło: eurosport.onet.pl

Komentarze - 2

Sakuraj

Opublikowano: 2016-07-21 08:52:55

Brzmi jak żart primaaprilisowy, ale na stronie FIS to samo. Dziwne, że dopiero teraz to ogłaszają, rok przeciez już minął ponad od tego czasu.

Kuba_skipol

Opublikowano: 2016-07-21 10:32:04

Sądy nierychliwe, ale sprawiedliwe????

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl