Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

PILNE Therese Johaug złapana na dopingu!

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2016-10-13

Jak podają norweskie, a za nimi szwedzkie media Therese Johaug została przyłapana na stosowaniu dopingu. Kuriozalne wydaje się źródło zabronionej substancji, a mianowicie krem na oparzenia słoneczne, który stosowała podczas obozu we Włoszech.

 

Według norweskiego związku narciarskiego w organizmie Johaug wykryto clostebol, który jest sterydem anabolicznym. W komunikacie do mediów związek zapewnił, że substancja znajdowała się w kremie na słoneczne oparzenia Trofodermin, który gwiazda stosowała do ust.

 

- Jestem zszokowana i załamana, że znalazłam się w tak trudnej i nieprawdopodobnej sytuacji. Myślę, że jest to niesprawiedliwe i niezasłużone, nawet jeśli jestem świadoma, że muszę ponosić odpowiedzialność za wszystkie medykamenty, które przyjmuje – tłumaczyła Therese.

 

Johaug miała poważnie oparzyć policzki podczas wysokogórskiego treningu we Włoszech pod koniec sierpnia. Feralnego kremu miała użyć 4 września – według norweskiego dziennika VG. Przed tym zdarzeniem, miała się skonsultować się z lekarzem reprezentacji Fredrikiem Bendiksenem. Medyk przyznał, że nie zauważył, że clostebol znajduje się na liście światowej agencji antydopingowej WADA. – Biorę pełną odpowiedzialność za to, że Therese przyjęła zabronioną substancję clostebol, która znajdowała się w kremie – komentuje Bendiksen, który na konferencji prasowej poinformował, że podaje się do dymisji. Jak relacjonuje sportsinwinter.pl, Benediksen "zapewniał na konferencji, że nie ma możliwości, aby najlepsza biegaczka minionej zimy zażywała doping świadomie. Zarówno on, jaki Johaug musieli już złożyć wyjaśnienia przed komisją. (...) W historii sportu wykryto około 30 przypadków stosowania closterbolu u zawodników, ale pierwszy raz w biegacz narciarskich. Do tej pory większość sportowców była dyskwalifikowana na 2 lata."

 

KLOSTEBOL TO SYNTETYZCNY ANABOLIK ANDROGENNY, POCHODNA NATURALNEGO HORMONU TESTOSTERONU. ZWYKLE UŻYWA SIĘ GO DO POPRAWY DZIAŁANIA INNYCH LEKÓW. W PRZESZŁOŚCI POWSZECHNIE STOSOWANO GO W SPORCIE NRD.

 

Z praktycznego punktu widzenia należy poczekać na obronę Johaug. W przeszłości w Polsce był już jeden podobny przypadek i pytany wówczas o sprawę ekspert potwierdził, że możliwość wchłonienia się substancji w taki sposób jest jak najbardziej możliwa. Ale czy tak było u Johaug? Norwescy dziennikarze zasypują od rana internet wiadomościami ws. biegaczki, znajdując m.in. feralną maść w sklepach. Tłumaczenie o niewiedzy jest absurdalne, jeśli spojrzeć na jej opakowanie:

 

 

Test antydopingowy został wykonany 16 września, zaś zawodniczka o jego pozytywnym wyniku dowiedziała się 4 października. Na tę chwilę najbardziej prawdopodobne jest, że Norweżkę ominą MŚ w Lahti. Trudno jednak oczekiwać, że FIS i Norges Skiforbundet zdecydują się na poważniejszą karę, dlatego że ostatnie podobne przypadki kończyły się dyskwalifikacją na co najwyżej kilkanaście miesięcy. Być może zawodniczka będzie mogła wrócić na igrzyska w Pjongczang. Kiedy zapadnie decyzja, nie wiadomo.

 

KrzyZak, MCh

 

Komentarze - 3

wikimo

Opublikowano: 2016-10-13 11:18:52

kupie krem i go zjem!

Ha ha ha !!!!

Opublikowano: 2016-10-13 11:19:05

i Ja też ha ha ha tra la la la ....

ms.

Opublikowano: 2016-10-13 19:02:00

Coś ostatnio w Norwegii głośno o dopingu, kto następny, może Bjoergen albo Northug a może cała kadra kto wie jak poważny jest to proceder.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl