Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Pierre Mignerey (FIS) o nowym sezonie Pucharu Świata w biegach narciarskich

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2016-11-02

Francuz Pierre Mignerey dyrektor biegów narciarskich w FIS opowiada o zmianach dotyczących biegów narciarskich w nadchodzącym sezonie. Min. o nowym systemie rozgrywania team sprintów, o ograniczeniu długości kijów i o pomysłach na ograniczenie dominacji Norwegów w Pucharze Świata.

 

Zwalczanie dominacji jednego kraju (vide Norwegia)

Od tego sezonu zmniejszono kwoty startowe, czyli udział w poszczególnych biegach Pucharu Świata reprezentantów jednego kraju. W tym sezonie będzie to maksymalnie 8 osób, a w zawodach rozgrywanych na terenie danego kraju będzie mogło wystąpić 15 zawodników gospodarzy. Zmiana ma spowodować większą liczbę zawodników z krajów „rozwijających” . Poza limitem będą oczywiście zwycięzcy Pucharu Świata z ubiegłego sezonu, oraz zwycięzcy poszczególnych Pucharów Kontynentalnych (w tym naszego Slavic Cup).

 

Red Group (grupa czerwona)

Dotychczas pierwsza trzydziestka Pucharu Świata, tzw. Grupa czerwona była finansowana przez organizatorów poszczególnych imprez (noclegi, wyżywienie itp.). W tym sezonie grupa czerwona zostaje zmniejszona o połowę, czyli będzie liczyć odpowiednio po 15 zawodniczek i zawodników.

 

Rozgrywanie zawodów:

- w sprintach indywidualnych zostaje utrzymany system wybierania przez zawodników miejsc w poszczególnych ćwierćfinałach,

-  zostaje także podtrzymany system, w którym grupę czerwoną przedzielają zawodnicy/zawodniczki z pierwszej, najsłabszej grupy. Wg FIS wydłuży to „widoczność” najlepszych zawodników w transmisjach telewizyjnych,

- najważniejszą dla nas zmianą jest z pewnością rozszerzenie składu finałów team sprintów. Dotychczas w finale startowało 10 sztafet sprinterskich, od tego sezonu ich liczbę zwiększono do 15-stu. Czyli patrząc optymistycznie nasza polska sztafeta powinna startować w każdym z finałów…

 

Double poling/pchanie w zawodach stylem klasycznym

FIS zdaje sobie sprawę, że sprawa wymaga rozwiązania, obawy o zanik stylu klasycznego są poważnym zagrożeniem. W związku z tym w nadchodzącym sezonie  mają być testowane następujące ograniczenia:

- zmiana profili tras na zdecydowanie trudniejsze

- wprowadzenie stref, w których nie będzie można biec bezkrokiem/pchaniem

- wprowadzenie i kontrola sprzętu w jakim startują zawodnicy

Nowe regulacje zostaną przetestowane w kilku krajach w zawodach juniorów i zawodach krajowych.

 

Kije narciarskie

Przepis o ograniczeniu długości kijów będzie rygorystycznie przestrzegany w Pucharze Świata z tolerancją do 0,5 centymetra. Długość kija, od ostrza grota do miejsca zamocowania pętelki/rączki do kija nie może być większy niż 83% wysokości zawodnika stojącego w butach narciarskich.

 

kije

Jak dopasować kije na nadchodzący sezon - wizualizacja

 

Mignerey dodaje, że przepis będzie traktowany bardzo poważnie i  podejrzewa, że z początkiem sezonu mogą nastąpić dyskwalifikacje z tego powodu. Pamiętajmy, że nowa regulacja dotyczy nie tylko zawodów Pucharu Świata, ale także wszystkich zawodów rozgrywanych pod egidą FIS w tym także biegów Worldloppet, niektórych Euroloppet, Pucharów Kontynentalnych, a nawet zawodów krajowych zgłoszonych do kalendarza FIS.

Jak ta sprawa będzie wyglądać w Polsce? Sekretarz generalny PZN Tomasz Wieczorek obiecał poinformować o tym do końca tego tygodnia.

 

kace

 

Komentarze - 2

Mariusmønster

Opublikowano: 2016-11-03 22:09:56

Ze zwalczaniem dominacji norweskiej póki co najlepiej radzą sobie sami Norwegowie;). Kijki generalnie wyśmiewane są przez samych zawodników. Emil Iversen powiedział, że nawet po zmianie przepisów może sobie jeszcze kijki przedłużyć o kolejne 4 cm. Dla ogromnej większości zawodników w PŚ ta zmiana nie będzie miała żadnego znaczenia. Utrudnienie tras... Może się udać ale nie wszędzie. Na polu golfowym w Pjongczang raczej już nie utrudnią ;). Strefy bez double poling są chyba najlepszym rozwiązaniem. Wkrótce zobaczymy. Ciekawe o co chodzi z tą kontrolą sprzętu? Będzie też kontrola smarowania? Norwegowie zwrócili uwagę na ciekawy aspekt. Na masowe zawody w poszczególnych grupach wiekowych melduje się regularnie setki dzieciaków, młodzieży i seniorów. I tak non stop przez cały sezon. Tysiące ludzi. Skala niewyobrażalna w innych krajach. I weź tu co weekend każdego pomierz i sprawdź kijki. Pewnie, że się da... ale logistycznie jest to potężne wyzwanie.

Kuba Cieślar

Opublikowano: 2016-11-04 09:54:21

Uważam podobnie, strefy bez pchania sa chyba najlepszym pomysłem. Zmiana profili tras na trudniejsze też z pewnościa pomoże. Zresztą kiedyś podbiegi na trasach były trudniejsze, pamiętam słynne ESO na Kubalonce ponad 300 metrów wspinaczki....a teraz jakoś tak płasko i nudno

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl