Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Oświadczenia, deklaracje i groźby. Zawieszeni Rosjanie przemówili

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2016-12-29

Od łagodnych słów o nieporozumieniu, przez powściągliwe słowa o „jedynie zawieszeniu” do gróźb pozwu sądowego przeciw FIS. Podejrzewani o doping Rosjanie, gdy zrzucono z nich płachtę anonimowości, ustosunkowali się do ostatnich wydarzeń.

 

O ile w przypadku nieobecności w zbliżającym się Tour de Ski Marit Bjoergen, Anny Haag, Calle Halfvarssona, Justyny Kowalczyk czy Pettera Northuga można mówić o powodach naturalnych, a do powodu absencji Therese Johaug opinia publiczna zdążyła się przyzwyczaić, sześć rosyjskich gwiazd biegów narciarskich dopiero kilka dni temu dowiedziało się, że czas imprezy – i późniejszy – zamiast w Alpach, będzie musiało przeczekać w domach. W oczekiwaniu na postępy śledztwa, jakie po druzgocącym raporcie WADA wszczął przeciw skażonej dopingiem Rosji Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

 

Na sugestię MKOl narciarska centrala czasowo zawiesiła byłe lub obecne fundamenty rosyjskiej kadry narodowej: Aleksandra Legkova, Ewgenija Biełowa, Maksyma Wylegżanina, Aleksieja Pietuchowa, Ewgeniję Szapowałową i Julię Iwanową.

 

- Sprawa wkrótce będzie rozwiązana. Nie jesteśmy zdyskwalifikowani, tylko tymczasowo zawieszeni – powiedziała agencji Tass Iwanowa, sugerując swoją niewinność i ucinając temat w typowym dla podejrzewanych o doping stylu. Więcej wyjaśnień za pośrednictwem swojego konta w serwisie Instagram zdecydował się złożyć Wylegżanin:

 

„Dostałem oficjalne pismo z FIS, w którym poinformowano mnie o tymczasowym zawieszeniu z zawodów międzynarodowych. Jak wyjaśniono, na probówkach z materiałem do moich testów dopingowych znaleziono zadrapania i ślady i to wystarczyło, by mnie tymczasowo zawiesić. Tylko że przeszedłem testy w obecności kontrolera WADA (World Anti-Doping Agency – przyp. red.) i to on przekazał je dalej, odpowiadając za ich stan. Probówek więcej nie widziałem. Mam nadzieję, że Federacja zrozumie tę sytuację i pozwoli mi wrócić do rywalizacji – napisał X medalista olimpijski z Soczi. Jak dodał, na sportowy szczyt wszedł nie dzięki nielegalnym środkom, a wyłącznie w wyniku treningów, cierpliwości, siły woli i żądzy zwyciężania. „Moje osiągnięcia na olimpiadzie w Soczi nie pojawiły się znikąd. W tamtym czasie byłem wielokrotnie kontrolowany i nigdy nie było żadnych uwag. Jestem czysty! Pozostaje mi czekać na decyzję, a jeśli będzie trzeba – bronić swojego imienia i niewinności” – zakończył Wylegżanin. Wpis, który można zobaczyć TUTAJ, szybko zdobył popularność w sieci.

 

Nad czym 34-letni zawodnik dopiero się zastanawia, Legkow i Biełow już wprowadzili w życie, wynajmując wspólnie niemieckiego prawnika Christofa Wieschemanna. Ten – cytowany przez NRK – mówi wprost: zawieszenie FIS jego klientów jest nielegalne. Jeżeli nie zostanie cofnięte, sprawa trafi do sądu, w dodatku w przypadku przywrócenia biegaczy do zawodów, adwokat zażąda dla duetu odszkodowań za straty wizerunkowe i finansowe, do jakich dojdzie, gdy nie wystąpią w dochodowym Tour de Ski i kolejnych etapach Pucharu Świata. Na decyzję FIS Wieschemann czeka do soboty, a w międzyczasie wraz z duetem narciarzy wystosował oświadczenie, którego pełna treść jest dostępna m.in. TUTAJ. „Walka z dopingiem jest bardzo ważna, ważne jest też więc, by dbać o wysoką jakość badań. Ale McLaren w raporcie zaznacza jasno, iż nie ma pewności, czy sportowcy brali w systemie oszukań udział świadomie, czy nie. Przypuszczenia, że próbki Legkowa i Biełowa otwarto i zamknięto ponownie, to za mało, by pozbawiać ich udziału w rywalizacji” – zauważa Wieschemann.

 

11. edycja Tour de Ski rusza w sobotę w Val Mustair. Pierwszą konkurencją – nie ma wątpliwości, że bez udziału szóstki zawieszonych Rosjan – będzie sprint techniką łyżwową. Finały od 14:50.

 

Michał Chmielewski

 

Komentarze - 6

ms.

Opublikowano: 2016-12-30 13:18:25

I bardzo dobrze, że chcą pozwać FIS. Jakiś raport ma być dowodem. Norwegowie od lat są na dopingu a dopiero niedawno się za nich wzięli i to tylko za kilku. Rosjanie zawsze są przedstawiani jako ci najgorsi, ci straszni oszuści i manipulatorzy, ciekawe i nie dotyczy to tylko sportu ale i polityki, choćby sytuacja w Syrii gdzie Rosjan przedstawia się jako popierających reżim a Amerykanów jako walczących o demokrację i pokój poprzez wojnę, (wojnę którą celowo wywołali), szkoda słów na tą antyrosyjską propagandę. Oczywiście może być też tak że Rosjanie są winni i wtedy kara jest jak najbardziej zasłużona, ale na razie dowodów nie ma i myślę że cała ta sprawa może być zmyślona albo zakłamana.

antysoviet

Opublikowano: 2017-01-02 11:50:19

Ty ruski trollu, lepiej weź jakiś doping na poprawę funkcjonowania mózgu. Sowieci, teraz Rosja zakłamanie mają wyssane z mlekiem matki. Oszustwem i podstępem to ich metody. 17 IX 1939 też tylko "zaopiekowali się" połową naszego państwa. A miliony Polaków wysłali na turnus rehabilitacyjny w syberyjskie lasy.

Kibic

Opublikowano: 2017-01-03 13:21:58

Szczerze dziwię się redakcji że publikuje tego typu wypowiedź w miejscu do dyskusji o biegach narciarskich a nie o polityce.

ms.

Opublikowano: 2017-01-03 16:11:20

antysoviet Nie jestem żadnym ruskim trollem, tylko stwierdzam fakty.Oczywiście że Rosjanie są zamieszani w doping, ale nie tylko oni a są przedstawiani jako najgorsi. Oczywiście że Rosjanie kłamią ale wcale nie mniej niż np. Amerykanie. Spójrz na to co się dzieje, Rosjanom na podstawie tego raportu odebrali zawody pś w biegach i biathlonie, grożą im wykluczeniem z kolejnych igrzysk a Norwegowie od lat legalnie biorą doping i większości nie spotkała za to żadna kara.

Kuba_skipol

Opublikowano: 2017-01-03 17:04:55

Tutaj wtrącę swoje dwa, a może trzy grosze. Rosyjskich lekkoatletów skazano na banicję, a i tak jak jeszcze biegali przegrywali z amerykanami...wymowne? Co do tych ostatnich, to było dużo i głośno w prasie po RIO, jak to w amerykańskiej WADA sprzątaczka przez przypadek zniszczyła parę tysięcy próbek. Może to tak jak z łapówkami za komuny, wszyscy biorą tylko ryba nie bierze :)

cccccccccccccc

Opublikowano: 2017-07-31 18:18:21

racja caly ten raport mc larena wedlugm nie zmyślony bo jak ot byłoby niby możliwe żeby tak iudelanei zorganziwacp odmaioen ze nie mozan teraz znalez konkre dowodo albo hcocby jednego czlowika który by przyslowiowopekl i zaczal syapc?nie iwrze

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl