Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

MŚ Lahti 2017: Ewelina Marcisz i Justyna Kowalczyk oraz Dominik Bury i Maciej Staręga w fianałach team sprintu [WYNIKI]

Biegi narciarskie świat -> Wyniki

2017-02-26

W finale wśród kobiet najlepsze okazały się Norweżki, srebro dla Rosjanek, a na miejscu trzecim uplasowały się Amerykanki. Ewelina Marcisz i Justyna Kowalczyk uplasowały się na 9. miejscu. Wśród mężczyzn wygrali Rosjanie przed Włochami, Dominik Bury i Maciej Staręga zajęli 10. miejsce.

 

To co wydarzyło się na ostatnim zakręcie w finałowym biegu mężczyzn kompletnie wywróciło dotychczasową klasyfikację. Prowadzący Emil Iversen wjechał w narty wyprzedzającego go Iivo Niskenena w konsekwencji tego obaj upadli. Wykorzystali to biegnący na trzecim i czwartym miejscu Sergey Ustiugov i Federico Pellegrino, którzy na finiszowej prostej stoczyli walkę o złoty medal. Lepszy okazał się Rosjanin, a Włoch musiał zadowolić się medalem srebrnym. Szybciej po upadku pozbierał się Niskanen, który minął linię mety jako trzeci. Czwarty do mety dobiegł Emil Iversen, który nie tylko stracił przewagę jaką wypracował mu Johannes Klaebo, ale też nieodpowiedzialnym (złośliwym?) zachowaniem pozbawił Norwegię medalu.

 

Piąte miejsce zajęli Amerykanie, a na szóstym miejscu uplasowali się Kanadyjczycy.

 

Polakom niestety w finale zabrakło nieco sił w efekcie czego Dominik Bury i Maciej Staręga uplasowali się na 10. miejscu.

WYNIKI MĘŻCZYZN

 

Decydująca okazała się piąta zmiana, fenomenalnie zaatakowała Rosjanka Yulia Belorukova. Utrzymać się za nią udało jedynie Heidi Weng, a dodatkowo stawkę podzieliło potknięcie Idy Ingemarsdotter i Aino-Kaisy Saarinen. W decydującym momencie na wysokości zadania stanęła Ewelina Marcisz, która mimo wcześniejszych strat, pobiegła na równi z Włoszką i Słowenką co pozwalało Justynie Kowalczyk powalczyć o 8. miejsce.

 

Na ostatniej zmianie Maiken Caspersen Falla nie dała szans Natalii Matveevej i wywalczyła złoty medal dla Norwegii. Drugie miejsce zajęły Rosjanki, a o brązowy medal walkę na finiszu stoczyły Amerykanki i Szwedki. Ostatecznie na finiszowej prostej Jessica Diggins pokonała Stinę Nilsson zapewniając medal brązowy reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Piąte miejsce zajęły Finki, a na szóstym miejscu uplasowały się Niemki.

 

Justyna Kowalczyk na finiszu okazała się minimalnie gorsza niż Anamarija Lampic i tym samym to Słowenki zajęły 8. miejsce, Polki uplasowały się na 9. miejscu, a stawkę w finałowym biegu zamknęły Włoszki.

WYNIKI KOBIET

 

////////////////////

 

W pierwszym półfinale wszystko poszło zgodnie z planem. Wygrały Norweżki (Heidi Weng i Maiken Caspersen Falla) przed Finkami (Aino-Kaisa Saarinen i Kerttu Niskanen), a na trzecim miejscu uplasowały się Szwajcarki (Nadine Faehndrich i Laurien van der Graaff).

 

Do finału bezpośrednio wchodzą dwa pierwsze zespoły czyli Norweżki i Finki, dalej ważne będą czasy. Norweżki uzyskały 20:10.7, trzecie Szwajcarki straciły 12.9 s. Na czwartym miejscu uplasowały się Włoszki (Ilaria Debertolis i Lucia Scardoni) tracąc do zwyciężczyń 23.8 s.

 

Piąte miejsce zajęły Słowenki (Katja Visnar i Anamarija Lampic), ich strata wyniosła 32.7 s. Sklasyfikowane na szóstym miejscu Czeszki (Karolina Grohova i Sandra Schuetzova) straciły już 1:15.6.

 

Miejsce 7. dla Kanady, 8. pozycję zajęły zawodniczki z Ukrainy, a stawkę pierwszego półfinału zamknęły Australijki.

 

W drugim biegu wygrały Szwedki (Ida Ingemarsdotter i Stina Nilsson) przed Niemkami (Stefanie Boehler i Nicole Fessel), jednak drugi półfinał z uwagi na coraz mocniej padający śnieg był zdecydowanie wolniejszy. Czas Szwedek to 20:29.2.

 

Na trzecim miejscu ze strata 1.4 s  uplasowały się Amerykanki (Sadie Bjornsen i Jessica Diggins), a czwarte miejsce zajęły Rosjanki (Yulia Belorukova i Natalia Matveeva) +4.4. Polki, mimo upadku Eweliny Marcisz na pierwszej zmianie, zajęły piąte miejsce, czas 21:02.6 (strata 33.4 s) był co prawda gorszy niż piątych w pierwszym biegu Słowenek, ale zdecydowanie lepszy od szóstych Czeszek co dało Justynie i Ewelinie awans do finału z 10. czasem.

 

Pierwszy półfinał mężczyzn wygrali Norwegowie (Johannes Klaebo i Emil Iversen) przed Szwedami (Emil Joensson i Teodor Peterson) i Włochami (Dietmar Noeckler i Federico Pellegrino). Czas zwycięzców to do którego porównywać się będą zawodnicy z drugiego półfinału to 18 minut.

 

Na czwartym miejscu ze stratą 14 sekund finiszowali Niemcy (Thomas Bing i Sebastian Eisenlauer), a tuż za nimi Polacy (Dominik Bury i Maciej Staręga). Czas naszej reprezentacji to 18:14.0. Miejsce szóste zajęli Francuzi (Richard Jouve i Lucas Chanavat).

 

Drugi półfinał mężczyzn wygrali Finowie (Sami Jauhojaervi i Iivo Niskanen) przed Rosjanami (Nikita Kriukov i Sergey Ustiugov). Czas zwycięzców nie miał znaczenia, ponieważ wcześniej oderwali się oni od głównej grupy, niemniej jednak czas Finów to 18:10.6.

 

Dalej walka była bardziej zacięta, na trzecim miejscu uplasowali się Kanadyjczycy (Alex Harvey i Len Valjas), czwarte miejsce zajęli Amerykanie (Simeon Hamilton i Erik Bjoernsen), a na piątym uplasowali się Szwajcarzy (Roman Furger i Jovian Hediger). Wszyscy oni uzyskali lepszy czas niż Polacy, jednak Czesi (Michal Novak i Ales Razym), którzy uplasowali się na szóstym miejscu mieli rezultat gorszy od Polaków. Dzięki temu Dominik i Maciek awansowali do finału z 10 czasem.

 

Komentarze - 17

XYZ

Opublikowano: 2017-02-26 11:45:50

Plus dla Polek za awans do najlepszej 10, ale walka w finale o wyższe niż dziesiąte miejsce raczej mało prawdopodobna. Ewelina niestety dosyć przeciętnie się spisuje i ponosi spore straty. Super zaprezentowali się nasi chłopacy Maciek i Dominik w półfinale. Fajnie by było gdyby awansowali do finału.

huk

Opublikowano: 2017-02-26 12:30:07

Słowenki są do wyprzedzenia ;)

XYZ

Opublikowano: 2017-02-26 12:11:17

Jestem bardzo zadowolony że zobaczymy obie nasze sztafety w finałach. Przede wszystkim wielkie brawa dla Maćka i Dominika za sprawienie miłej niespodzianki i awansu. Fajnie że to Bury biegał zamiast Klisza.

JanPan

Opublikowano: 2017-02-26 12:39:34

Jakby Justyna biegała sama 6 odcinków, to by chyba wyszło na to samo, a może nawet było by lepiej. To jest dramat, żeby w tak dużym kraju jak nasz, nie było by chociaż jednej zawodniczki, która choć w połowie była by w stanie nawiązać do Justyny.

do PanJan

Opublikowano: 2017-02-26 13:31:33

zawodniczki i zawodnicy są - zwłaszcza w rocznikach 2001-1998, tylko nie ma realnych trenerów kadry młodzieżowej i senatorskiej. Są natomiast pozoranci.

kibic

Opublikowano: 2017-02-26 13:49:09

To akurat prawda. Idzie naprawdę fajny narybek który będzie oszczędzamy do 30stki,o ile trenerzy się nie zmienia. Polecam dziś w Onecie rozmowę z J.Kowalczyk. chyba tam jest ukryta odpowiedź co jest realna przyczyna naszego miejsca w świecie biegów narciarskich.

mhhm

Opublikowano: 2017-02-26 21:52:29

Sedno wypowiedzi J.Kowalczyk we wczorajszym wywiadzie. P. Cempa na pewno by podyskutował :)) "Odpowiedź jest w dzienniczkach treningowych. Mówimy naszym: macie czas. I tak im życie mija" Dlaczego z polską kadrą jest tak źle, a np. Amerykanki już w drugich MŚ z rzędu zdobyły dwa medale w jednej konkurencji (tym razem sprincie dowolnym, a w Falun na 10 km, z pomocą pogody) i na tym ich sukcesy w Lahti mogą się nie skończyć? - Szukałabym odpowiedzi w dzienniczkach treningowych. Widziałam jak pracują Amerykanki, jak Polki i myślę, że to jest różnica kilkuset godzin rocznie. Zaczynałyśmy z tego samego pułapu. Tam była Kikkan Randall i jej sukcesy, które przyciągały następczynie. U nas ja. Ale Amerykanie konsekwentnie budują. Amerykanka zdobyła niedawno brąz na MŚ juniorów i już ją w Lahti widziałam. Już poznaje atmosferę tak wielkiej imprezy, nabiera obycia, ściągnęli ją w ostatniej chwili. A u nas są dwie świetne młode dziewczynki i ciągle czytam, że nie wolno ich przeforsować, itd. Nic nie wolno, najlepiej je schować i kazać im trenować góra godzinę dziennie. No nie, nie tędy droga. Trzeba bardzo ciężko pracować i wierzyć w siebie. Czyli odwrotnie niż w Polsce. Amerykanki po prostu bardzo wierzą w siebie. I wszystkie bardzo ciężko pracują - mówi Justyna. - Nie można trenować do 27. roku życia po 600 godzin rocznie. To już nie te standardy, trzeba organizm żyłować, skazać się na życie na granicy, na tułaczkę. Ja się przetułałam przez życie - mówi Justyna. - Amerykanki też się przetułały. A my mówimy naszym talentom: spokojnie, jeszcze nie musisz. Za dwa lata. Za cztery lata. I tak całe życie mija.

trener z małopolski

Opublikowano: 2017-02-27 08:15:08

Możesz link podrzucić? Dzieki

mhhm

Opublikowano: 2017-03-03 20:09:53

http://www.sport.pl/zimowe/1,79225,21420938,ms-w-lahti-w-niedziele-sztafeta-sprinterek-kowalczyk-i-marcisz.html

Kuba_skipol

Opublikowano: 2017-03-03 20:36:17

dzięki

autopoprawka

Opublikowano: 2017-02-26 14:18:17

..oczywiście miało być "seniorskiej".

XYZ

Opublikowano: 2017-02-26 13:40:52

Mnie śmieszą komentarze typu że trzeba było wysłać inne młodsze zawodniczki na MŚ. Ale tak patrząc Marcisz to w tym momencie była jedyna kandydatka do biegania tej sztafety. Ewelina dała się z siebie wszystko a że prezentuje poziom jaki prezentuje to cóż poradzić. Mały plusik za to że nie straciła za wiele na ostatniej zmianie. Gorzej się boję wyniku sztafety, bo wczoraj słabiutko zaprezentowały się Kubinska i przede wszystkim Galewicz. Brawa dla naszych chłopaków. Dominik ma spory potencjał i dziś to pokazał. Zabrakło trochę sił na finał ale i tak brawo. Klisz który był przymierzany do tego biegu raczej by tak dobrze nie wypadł.

maruda

Opublikowano: 2017-02-26 14:15:17

JEST jeszcze Łętocha

kk

Opublikowano: 2017-02-26 13:42:11

kiedy będą wyniki OOM?

kibic

Opublikowano: 2017-02-26 13:50:37

I piszcie proszę bez błędów ortograficznych :)

kk

Opublikowano: 2017-02-26 14:11:41

to nie dyktanTo kIBIC

to nie ławka pod trzepakiem

Opublikowano: 2017-02-26 14:20:19

jw.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl